Vaky (přeměněné listy) na rostlinách totiž rostou tak, že do nich jen těžko může stékat dešťová voda. Některé teorie proto předpokládají, že rostliny do těchto vaků vylučují vodu ve vlhkém období a ta jim pak slouží jako zásobárna na horší časy. I proti tomuto výkladu ale existuje několik námitek.
Jak vysvětluje Zdeněk Ježek, podle nového výkladu by listy lián mohly dokázat lapat vodu v plynném skupenství přímo ze vzduch. Stěna vaků slouží zřejmě jako tepelná izolace, takže ráno a dopoledne, když se vzduch prudce oteplí, dokáže být vak liány chladnější než okolí. Vzduch nasycený vodní parou vniká dovnitř, ochlazuje se a voda kondenzuje.
Liány rodu Dischidia rostou v jihovýchodní Asii v korunách stromů. Nemohou čerpat vodu z půdy a je pro ně klíčové nějak se zajistit pro suché období roku. Protože stěna vaků funguje jako izolátor, lapená voda nemůže přímo pronikat do dalších pletiv. Do svých lapacích vaků liána proto "vysílá" speciální kořínky, které vodu vysávají.
Zdroj: Zdeněk Ježek: Tajemství prapodivné liány, VTM/Science 6/2005,
Podrobnosti:
http://www.vtm.cz/Modules/VTM/ActualCopyStories.aspx?index=0
Mimochodem - z červnového vydání VTM/Science na čtenáře vypadne leták propagující test erekce (stejná vložka byla mimochodem i v Ikarii, takže se zdá, že inzertní oddělení Mladé fronty uskutečnilo pořádný byznys :-)), kromě toho se však v čísle našlo i celá řada dalších zajímavostí...
Diskuze: