Len a rakovina  
Lněné semínko obsahuje řadu látek, jako např. omega-3 mastné kyseliny, lignan a další, o kterých se ví, že ovlivňují zhoubné bujení. Pokus na více než stovce myší, které trpěly rakovinou prostaty prokázal, že dieta bohatá na lněné semeno zredukovala velikost, agresivitu a prudkost rozvoje tumorů.

Výzkumníci z Duke University Medical Center,kteří krmili myši dietou obsahující 5% lněného semínka, zpozorovali u myší s rakovinou zlepšení jejich zdravotního stavu. K pokusu využili myši, které byly genetickým inženýrstvím připraveny tak, že se u nich po určité době spontánně vyvine rakovina prostaty. Myši, které dostávaly lněné semínko, nejen že vykazovaly zlepšení zdravotního stavu ale u těch jedinců, u nichž již rakovina propukla, neprobíhala tak rychle a u tří procent jedinců tato dieta rozvoji rakoviny zcela zabránila. Pokus byl proveden na 135 myších. Pětiprocentní přídavek lněného semínka způsobil, že myši, které ho dostávaly, měly nádor dvakrát menší, než myši, které lněné semínko v dietě neměly.Vedoucí týmu urolog prof. Wendy Demark-Wahnefried se o získaných výsledcích vyjadřuje slovy: jsme opatrně optimističtí“a to i přesto, že také na tkáňových kulturách se podařilo prokázat, že lignany ze lněného semene omezuje růst buněk od tří různých typů zhoubného bujení prostaty. Výhodou také je, že člověk snáší přídavek lněného semínka v potravě poměrně dobře.

Nutno dodat, že objev není až tak objevný, neboť již dříve provedené klinické studie naznačovaly, že dieta bohatá na vlákninu snižuje riziko vzniku rakoviny. Také o omega-3 mastných kyselinách se ví, že mají ochranný vliv. Vyzkoušet v dietě lněné semínko je tedy jaksi logickým vyústěním řady dosavadních poznatků. Lněné semínko je totiž nejbohatším rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin a obsahuje současně velké množství vlákniny. Lněné semínko je také zdrojem lignanu, specifické rodiny látek, které jak se ukázalo hrají roli, jak v metabolismu estrogenu, tak testosteronu. O testosteronu se soudí, že hraje ve vývoji rakoviny prostaty velkou roli. Předpokládá se, že právě proto, že lněné semínko, které obsahuje vysoký obsah lignanů, by mohlo přispět v boji proti rakovině prostaty u mužů. Národní ústav pro výzkum rakoviny (USA) již poskytl prostředky na klinické odzkoušení této léčebné metody u 160 pacientů s nádorem prostaty. Pokusy probíhají.

Obrázek: Lněné semínko obsahuje vlákninu, omega 3- mastné kyseliny a lignany

Datum: 14.11.2002
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz