Prvohorní pleurocystitidi (rod Pleurocystites) byli archaičtí ostnokožci na dně oceánu, kteří žili na sklonku ordoviku, zhruba před 450 miliony let. Byli jedni z prvních, kteří využívali osvalený stonek, podobný těm, co mají dnešní lilijice, k pohybu po mořském dně.
Je to už dávno, co pleurocystitidi zmizeli v propadlišti dějin. Teď se ale díky podivuhodným aktivitám týmu, který vedou Phil LeDuc a Carmel Majidi z americké Carnegie Mellon University, svým způsobem vrátili zpátky. Badatelé využili fosilie pleurocystitidů jako vodítko pro počítačové simulace a vyrobili částečně měkkého robotického pleurocystitida s pohyblivým stonkem, kterému říkají RHOMBOT.
Vznik robota inspirovaného ostnokožcem z ordoviku ohlašuje příchod paleobioniky, která využívá měkkou robotiku s její ohebnou elektronikou a měkkými materiály, nejprve k pochopení biomechanických faktorů v pozadí evoluce živočichů.
Pro paleontology je to ohromná pomoc. Pleurocystitidi se zase tak moc nepodobají dnešním ostnokožcům a mnoho o nich nevíme. A kdo ví, třeba se jednou bude design pleurocystitidů nebo jiných dávno zmizelých tvorů hodit při vývoji měkkých robotů pro nějakou zajímavou aplikaci.
Když vědci testovali RHOMBOTa v laboratoři, zjistili, že pro pohyb vpřed nejlépe fungují široké kmity stonku. Také vyšlo najevo, že prodloužení stonku podstatně zvýší rychlost pohybu RHOMBOTa, aniž by potřeboval dodatečnou energii. Jak říká DeLuc, opětovné probuzení k životu designu starého téměř půl miliardy let je samo o sobě vzrušující, ale ještě lepší, že se díky tomu něco zajímavého dozvíme.
Video: Phil LeDuc and Carmel Majidi: Paleobionics: Robotics Inspired by Extinct Species
Literatura
Robotická mnohonožka bude transportovat léky v lidském těle
Autor: Stanislav Mihulka (30.09.2018)
Vědci US Navy vyvinuli sarančata kyborgy pyrotechniky
Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2020)
Švábí kyborgové na dálkové ovládání dostali solární pohon
Autor: Stanislav Mihulka (07.09.2022)
Figurky s magnetoaktivním fázovým přechodem protečou mříží jako T-1000
Autor: Stanislav Mihulka (31.01.2023)
Diskuze: