Ve vesmíru kolem nás pozorujeme rozličné galaxie. K těm velmi vzácným náležejí „téměř temné galaxie“ (Almost dark galaxy). Astronomové tímto výrazem označují galaxie, jejichž jas je nižší než 26 mag/arcsec2. Vzhledem k tomu, že jsou prakticky neviditelné, obvykle unikají pozornosti běžným průzkumům oblohy, které mapují galaxie v okolním vesmíru, jako jsou například Sloanovy digitální prohlídky oblohy SDSS. Objev takové galaxie bývá spíše dílem náhody.
Nedávno měl notnou porci štěstí tým, který vedla Mireia Montesová ze španělské Universidad de La Laguna na ostrově Tenerife. V rámci projektu IAC Stripe 82 Legacy Project, se jim podařilo detekovat novou „téměř temnou galaxii.“ Galaktický přízrak dostal přezdívku „Nube.“ Nachází se ve vzdálenosti asi 350 milionů světelných let a její stáří vědci odhadují na zhruba 10 miliard let.
Když se Montesová a spol. na galaxii Nube podívali detailněji, zjistili, že má velmi protáhlý tvar. Její poloměr zahrnující polovinu hmoty (half-mass radius) je cca 22 500 světelných let.
Nube obsahuje hvězdy o celkové hmotnosti asi 390 milionů Sluncí a její celková hmotnost s halem (total halo mass) činí asi 26 miliard Sluncí. Malý Magellanův oblak váží asi jako 7 miliard Sluncí.
Badatelé dospěli k závěru, že Nube je i mezi „téměř temnými galaxiemi“ výjimečná. Podle všeho je nejvíce hmotná a nejvíce protáhlá z těch pár galaxií tohoto typu, co jsme nalezli. Nube je asi 10krát méně jasná a zároveň třikrát větší než typická ultradifuzní galaxie (UDG, Ultra diffuse galaxy) se srovnatelnou hmotností. UDG jsou obecně galaxie s extrémně nízkou hustotou hmoty. Jejich velikost bývá srovnatelná s Mléčnou dráhou, ale mívají tak asi 1 procento hvězd v porovnání s naší Galaxií.
Jak galaxie jako Nube mohla vzniknout? Jde o výsledek původního vývoje galaxie anebo jsme svědky působení pozdějšího evolučního procesu, který ovlivnilo vesmírné prostředí, v němž se galaxie Nube nachází? Montesová s kolegy mají hypotézu, že rozložení hvězd v Nube odpovídá rozložení hala temné hmoty této galaxie a že je v souladu s modelem fuzzy cold dark matter, který zahrnuje solitonové struktury a temnou hmotu tvořenou ultralehkými axiony.
Video: Mireia Montes - Revealing the (optical) low surface brightness universe: The Intracluster Light
Literatura
Mrtvé galaxie v sevření temné hmoty
Autor: Stanislav Mihulka (20.07.2015)
Co když přece jen existují galaxie bez temné hmoty?
Autor: Stanislav Mihulka (07.12.2021)
Záhadná blízká „temná“ galaxie prakticky vůbec nezáří
Autor: Stanislav Mihulka (11.02.2023)
Temná energie - ochránce binárních černých děr?
Autor: Dagmar Gregorová (26.10.2023)
Diskuze: