Americký Boeing společně s norskou společností Nammo vyvíjejí v rámci programu Pentagonu XM1155 převratnou munici pro houfnice ráže 155 mm, která obsahuje projektil s ramjetovým pohonem. Ten by měl prakticky zdvojnásobit dostřel houfnic, které používají takovou munici. Zhruba před rokem jsme na OSLU psali o úspěšném testu této munice na polygonu Andøya Test Center v Norsku. Projektil munice Ramjet 155 tam měl pokořit dálkový rekord pro projektily s ramjetovým pohonem, detaily ale nejsou známé.
Jak je dobře patrné i z bojů během ruské invaze na Ukrajinu, dostřel dělostřelectva, v tomto případě houfnic, tedy nepřímé dělostřelecké palby, je v moderních konfliktech srovnatelných protivníků zcela zásadní. S jeho výjimečnou důležitostí rovněž ale bohužel souvisí i to, že se detailní informace související s dostřelem nově vyvíjených typů munice nebo dělostřeleckých systémů do značné míry utajují.
Proto nepřekvapí, že nový rekord v dostřelu houfnice municí Ramjet 155, kterým Boeing a Nammo údajně překonali vlastní rekord z loňska, je sice zveřejněný, ale není veřejný. Na druhou stranu, ramjetový projektil je skvělý nápad, který funguje, a není mnoho důvodů tiskové zprávě Boeingu nevěřit.
Nový tajný rekord se odehrál ve slavném vojenském prostoru Yuma Proving Ground v Arizoně. Před očima odborníků Boeingu, Nammo a US Army, vypálil rekordní výstřel prototyp samohybné houfnice vyvíjený v rámci programu ERCA (Extended Range Cannon Artillery). Jak potvrzuje její akronym, dostřel dělostřelectva je dnes naprostou prioritou, v tomto případě velmi daleký a velmi přesný dostřel.
Šéf Nammo Morten Brandtzæg uvádí, že munice Ramjet 155 již prošla celou sérií testů, v nichž obstála a prokázala, že dramaticky zvyšuje dostřel dělostřeleckých systémů. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že hlavní technické překážky byly u této munice překonány. V podstatě prý už téměř nebrání tomu, aby se v dohledné době začala vyrábět.
Testování ale bude ještě nějaký čas pokračovat. V následujícím kole testů Boeing a Nammo vybaví munici Ramjet 155 přesným naváděcím systémem, který využívá „letový počítač“ systému JDAM (Joint Direct Attack Munition). Následně budou ověřovat, jak je ramjetová munice s takovým vylepšením účinná proti pozemním nepohyblivým i pohyblivým cílům.
Video: How ramjets may change the role of artillery on the battlefield
Literatura
Prototyp hypersonické střely se scramjetem zvládl historický letový test
Autor: Stanislav Mihulka (30.09.2021)
Boeing a Nammo úspěšně otestovali dělostřelecký projektil s ramjetem
Autor: Stanislav Mihulka (25.08.2022)
Přesně naváděný projektil SCALPEL zasáhl cíl v ohromující vzdálenosti
Autor: Stanislav Mihulka (31.03.2023)
Diskuze: