Ultrahorké uhlíkové baterie jsou velmi levným úložištěm tepla a energie  
Antora Energy, podporovaní Billem Gatesem, postavili pozoruhodnou kontejnerovou baterii, která má ohromnou ambici dekarbonizovat těžký průmysl. Tento žhavý ďábel obnovitelné energetiky využívá kompaktní bloky uhlíku. V nich uloženou energii lze opět uvolnit v podobě tepla anebo elektřiny, díky super efektivním termofotovoltaickým článkům.
Ultrahorká baterie v kontejneru. Kredit: Antora Energy.
Ultrahorká baterie v kontejneru. Kredit: Antora Energy.

Usilovat o dekarbonizaci průmyslu je chvályhodné. Vyžaduje to ale ukládání spousty energie, protože dnešní zdroje obnovitelné energie jsou poněkud vrtkavé. Když používáte fosilní paliva, je docela snadné provozovat továrnu nonstop. Ale zkuste si to se solární energií, pokud byste ji nemohli ukládat a zase vracet zpátky do akce.

 

Velice žhavý uhlík při testech. Teplota 1 500 °C. Kredit: Antora Energy.
Velice žhavý uhlík při testech. Teplota 1 500 °C. Kredit: Antora Energy.

Přesně před rokem jsme na OSLU psali o kalifornském startupu Rondo Energy, který vyvíjí průlomové termální baterie z cihel. Rondo využívá levné a dostupné materiály, s nimiž hodlá prorazit v globálním měřítku. Vývoj termálních baterií ale letí rychlostí blesku a před Rondo Energy se teď dere další kalifornský startup Antora Energy, spinout MIT, za nímž stojí Bill Gates.

 

Antora vyvíjí kontejnerovou modulární termální baterii, která by měla ukládat obnovitelnou energii s extrémně nízkými náklady a následně ji poskytovat průmyslové výrobě. Měla by uskladňovat energii až do teploty 2 000 °C. Vzhledem k tomu z nich bude možné energii opět získávat v podobě tepla nebo elektřiny, což zařídí vysoce účinné termofotovoltaické panely.

 

Uhlík jako materiál pro termální baterie jen těžko nachází soupeře. Kredit: Antora Energy.
Uhlík jako materiál pro termální baterie jen těžko nachází soupeře. Kredit: Antora Energy.

Kontejnerové baterie Antora Energy jsou založené na velkých blocích uhlíku. Jde o materiál, který je odpadním produktem běžných průmyslových procesů a je tedy snadno dostupný v prakticky libovolném množství. Energii uskladňují zhruba za 1 dolar na 1 kWh, což je asi 50krát levněji než lithium-iontová baterie.

 

Uhlíkové termální baterie nejsou toxické a jsou vstřícné vůči životnímu prostředí. Jejich tepelná vodivost a mechanická pevnost ještě narůstají, když se baterie zahřívá. Díky tomu dokáže rychle pojmout ohromné množství energie. Materiál baterie drží pohromadě až do 3 000 °C, což tyto baterie předurčuje i pro aplikace, kde lze očekávat velké horko. Baterie rovněž ukládají energii s ohromující hustotou, díky čemuž potřebují jen malý prostor. Vzhledem k uložení v kontejnerech jsou vysoce mobilní.

 

Antora to rozjíždí ve velkém. Otevřeli továrnu na termofotovoltaické články, největší svého druhu na světě, která by měla vyrobit za rok termofotovoltaické články o celkovém výkonu 2 MW. Také pracují na projektech využití ultrahorkých termálních baterií v průmyslu, zhruba o výkonu 30-60 MW, které by měly začít pracovat kolem roku 2025.

 

Video: Antora Energy: Thermal Batteries Revolutionizing Industrial Decarbonization

 

Video: This new battery could re-industrialize America – if we let it

 

Literatura

New Atlas 29. 8. 2023.

Datum: 10.09.2023
Tisk článku

Související články:

Unikátní Electric Truck Hydropower nahrazuje hydroelektrárnu konvojem     Autor: Stanislav Mihulka (12.03.2022)
Ve Finsku spustili první komerční termální „baterii“ s hromadou písku     Autor: Stanislav Mihulka (08.07.2022)
„Opékač cihel“ slibuje rázně omezit emise uhlíku     Autor: Stanislav Mihulka (15.09.2022)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz