V říjnu 2019 jsme na OSLU psali o pozoruhodné gravitační baterii švýcarské společnosti Energy Vault. Tehdy měla podobu masivních věží z betonových bloků, s nimiž manipuloval velký jeřáb. Jejich první gravitační baterie měly vyrůst v Itálii a v Indii. Jak se ale ukázalo, fascinující technologii shrábla Čína.
Ani ne po 3 letech Energy Vault společně s partnery Atlas Renewable a China Tianying vybudovali první komerční gravitační systém pro ukládání energie, který bude připojený k rozvodné síti, v čínském Rudongu, nedaleko Šanghaje. Gravitační baterie je umístěná hned vedle větrné farmy.
Nový systém EVx, v němž lze uložit 25 MW/100 MWh, představuje ekonomičtější, praktičtější a udržitelnější variantu k dnešním přečerpávacím vodním elektrárnám, které v současnosti představují cca 90 procent celosvětové kapacity tohoto typu ukládání energie. Stavba zařízení EVx běží od března 2022 a už se chýlí ke konci. Na sklonku letošního roku by tato gravitační baterie měla být plně propojená s místní rozvodnou elektrickou sítí.
Energy Vault navázali na excelentní výsledky s experimentálním prototypem této technologie, věží 5 MW EV1 Tower, kterou testovali v předchozích letech ve Švýcarsku. Zařízení dosáhlo účinnosti (RTE, Round trip efficiency) přes 75 procent. Jinými slovy, dokázali ze zařízení zase vytáhnout přes 75 procent uložené energie. Nový EVx systém má vylepšený design a měl by dosahovat účinnosti přes 80 procent, čímž by porazil všechny stávající mechanické či termodynamické systémy pro ukládání energie.
Ředitel Atlas Renewable Eric Fang zdůrazňuje, že průlomová technologie společnosti Energy Vault zásadně přispěje k podpoře Číny při přechodu na udržitelnou energii. Čína dost sází na obnovitelné zdroje a systémy pro ukládání energie jsou pro ně velmi žádoucí, aby udržovaly stabilitu rozvodné sítě, která trpí nevyhnutelnými výkyvy obnovitelné energie.
Zároveň nepřekvapí, že čínští Jiangsu Nengying New Energy Technology Development, což je dceřiná společnost China Tianying, ohlásili výstavbu další gravitační baterie schopné uložit 100 MWh v městě Cunrui, které se nalézá v provincii Che-pej. Spolupracovat s Čínou v energetice je samozřejmě super. Jen se musíte smířit s tím, že jim fakticky dáváte veškeré technologie, o které v projektu jde.
Video: Energy Vault: Providing Long Duration Energy Storage Solutions
Literatura
Energy Vault uskladňuje energii s masivním jeřábem a těžkými bloky betonu
Autor: Stanislav Mihulka (17.10.2019)
Startup Gravitricity staví prototyp gravitačního systému pro uskladnění energie
Autor: Stanislav Mihulka (01.09.2020)
Lift Energy Storage System promění mrakodrapy v gravitační baterie
Autor: Stanislav Mihulka (02.06.2022)
Systém UGES promění opuštěný důl na výkonnou gravitační baterii
Autor: Stanislav Mihulka (13.01.2023)
Diskuze: