Slunce vypadá nevinně. Každý den se směje na obloze. Ale pro vědce, jak se zdá, má nachystané jedno překvapení za druhým. Takovou zkušenost nedávno získala astrofyzička Mehr Un Nisaová z americké Michigan State University a její tým. Podařilo se jim detekovat doposud nejvíce energetické záření ze Slunce. Jde o tak energetické gama záření, že je to z pohledu dosavadních znalostí absurdní.
Vysokoenergetické gama záření se pochopitelně nedostane až na zemský povrch. Badatelé ale mohou využívat služeb vesmírných observatoří a také pozemních Čerenkovových observatoří, které detekují stopy po příletu velmi energetických fotonů gama záření. Mezi těmito observatořemi má význačné postavení High-Altitude Water Cherenkov Observatory, čili HAWC, která pracuje na svazích vulkánu Sierra Negra v mexickém státě Puebla. Jednou z jejích klíčových výhod je nepřetržitý provoz.
HAWC se zrovna moc nepodobá klasickým observatořím, ale její pozorování jsou o to cennější. Observatoř, která se nachází v nadmořské výšce cca 4 100 metrů, tvoří 300 válcovitých nádrží na vodu, z nichž každá obsahuje 200 tun vody. Když foton gama záření z vesmíru zasáhne pozemskou atmosféru, jeho energie se projeví sprškou částic, která prošpikuje zemský povrch. Ve vodních nádržích HAWC tyto spršky vytvářejí Čerenkovovo záření, které zachytí speciální detektory.
Nisaová a spol. dlouhodobě sledují gama záření ze Slunce. Když analyzovali pozorování mezi lety 2015 a 2021, zaujalo je extrémně energetické gama záření, jehož energie se pohybovala kolem 1 TeV, tedy 1 bilion elektronvoltů. Pro představu, fotony viditelného světla přilétající ze Slunce nesou energii zhruba 1 elektronvoltu, čili o 12 řádů nižší.
V devadesátých letech odborníci předpovídali, že Slunce může produkovat vysokoenergetické gama záření, když ho zasáhne kosmické záření o vysokých energií z okolního vesmíru. Tehdy nebyly k dispozici přístroje, které by to mohly zachytit. První pozorování slunečního gama záření s energií nad 1 miliardu elektronvoltů uskutečnil vesmírný gama teleskop Fermi v roce 2011. Od té doby detekoval gama záření o energiích, které dosahovaly maximálně kolem 200 GeV.
Observatoř HAWC přišla s detekcí gama záření ze Slunce s energií na úrovni teraelektronvoltů, což prakticky nikdo nečekal. Zároveň k tomu došlo nikoliv během „horké“ fáze sluneční aktivity, ale naopak během naprostého slunečního klidu. Ta potměšilá hvězda si z nás dělá legraci.
Video: North America's Weirdest Telescope | From The Lab
Literatura
Fotony s nejvíce extrémní energií v historii přilétly z Krabí mlhoviny
Autor: Stanislav Mihulka (09.07.2019)
Vysokohorská gama observatoř prověřila rychlost světla za vysokých energií
Autor: Stanislav Mihulka (03.04.2020)
Astronomové detekovali jednu z nejextrémnějších explozí ve vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (15.07.2020)
Našli jsme nejvýkonnější urychlovač v galaxii. Nikdo by ho tam nečekal
Autor: Stanislav Mihulka (30.01.2021)
Diskuze: