Čerstvě zrozeným vesmírem cloumaly poporodní křeče. Odehrávaly se tam nesmírně energetické a kataklyzmatické události. Měly ničivou sílu, ale zároveň se podílely na tvarování vesmíru a nasměrování jeho vývoje až do dnešní doby. Původně homogenní materie vesmíru se postupně rozpadala na jednotlivé fyzikální síly a komponenty.
Iason Baldes z francouzské Sorbonne Université a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že při vývoji raného vesmíru docházelo k fázovým přechodům, v nichž vznikaly masivní bubliny reality, které se navzájem srážely. Jako když se vaří voda. Bubliny byly natolik energetické, že by strčily do kapsy ty nejvýkonnější lidské urychlovače částic, jaké jsme doposud postavili. O mnoho řádů.
Baldes a spol. jim kouzelně přezdívají „bubbletrony.“ Pokud existovaly, mohly disponovat tak ohromujícími energiemi, že by vyráběly záplavy částic temné hmoty, mikroskopických černých děr (které se ihned vypařily) a dalších podivuhodných objektů. Badatelé spočítali, že by bubbletrony mohly vysvětlit množství temné hmoty, jaké odhadujeme v současném vesmíru.
Významným zjištěním Baldesova týmu bylo, že by tvorba a fungování těchto přízračných bubbletronů mohly vytvořit kakofonii prvotních gravitačních vln ve vesmíru. Tyto gravitační vlny mohly rozeznít celý mladý vesmír jako ohromný zvon. A pokud existovaly, je docela dobře možné, že „rozeznívají“ vesmír dodnes.
Je to měsíc, co jsme byli svědky ohlášení detekce gravitačního pozadí vesmíru, o které se postarala pulsarová virtuální observatoř NANOGrav. Jde o nesmírně energetické gravitační vlny, jejichž frekvence je podstatně nižší než u gravitačních vln ze srážek hvězdných černých děr nebo neutronových hvězd.
Vědci se domnívají, že gravitační pozadí většinou tvoří gravitační vlny z monumentálních srážek supermasivních černých děr. Baldes s kolegy jsou přesvědčeni, že některé z nich by mohly být relikty z nejranějšího vesmíru, včetně bouřlivé éry bubbletronů. Podle nich by existenci bubbletronů mohly potvrdit budoucí analýzy detekovaných gravitačních vln, ať už z pulsarových observatoří anebo z připravovaných vesmírných i pozemních gravitačních observatoří.
Video: Iason Baldes: Dark Matter During Supercooled Confinement
Literatura
Sedí náš vesmír na rozpínající se bublině v další dimenzi?
Autor: Stanislav Mihulka (28.12.2018)
Hrozí nám bubliny nicoty požírající vesmír?
Autor: Stanislav Mihulka (08.03.2020)
Vyřeší záhadu s rozpínáním vesmíru obrovská bublina?
Autor: Stanislav Mihulka (14.03.2020)
NANOGrav oznámil průlomový objev gravitačního pozadí vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (29.06.2023)
Diskuze: