Fervo Energy přináší průlom v geotermální energetice  
Dnešní geotermální elektrárny spoléhají na vertikální vrty, které musejí dosáhnout do potřebné hloubky. Technologie Fervo Energy rafinovaně využívá horizontální vrty, které získávají teplo systémem prasklin v hornině. Po úspěšném pilotním komerčním Project Red v Nevadě přijdou na řadu další.
Project Red v Nevadě. Kredit: Fervo Energy.
Project Red v Nevadě. Kredit: Fervo Energy.

Pod našima nohama se nachází téměř nevyčerpatelný zdroj energie. Teplo z nitra Země může vyrábět čistou elektřinu nepřetržitě, bez ohledu na rozmary počasí a podobné nepříjemné komplikace. V zásadě stačí dostat vodu do vrstev s vysokou teplotou a pak přivést zpátky páru, která roztočí turbíny.

 

Není to ale zase tak jednoduché. Na planetě je jenom několik oblastí, kde se podzemní teplo vyskytuje natolik blízko povrchu a také rozvodné síti, že je ekonomicky využitelné. Island nebo Nový Zéland mají štěstí, ale jinde je to horší. Výsledkem je, že geotermální energie představuje asi jen 1 procento obnovitelné energie, která se dnes na Zemi vyrábí.

 

Technologie horizontálních vrtů. Kredit: Fervo Energy.
Technologie horizontálních vrtů. Kredit: Fervo Energy.

Technologie společnosti Fervo Energy má ambice stát se pro geotermální energetiku tím, čím je pro ropný průmysl těžba ropných břidlic frakováním. Chtějí radikálně zlepšit dostupnost geotermálních zdrojů a získat energii tam, kde to bylo donedávna příliš drahé.

 

Běžné geotermální elektrárny se spoléhají na vysoce propustné a popraskané horniny, které je možné navrtat, napustit vodou a poté získat horkou páru. Ne vždy se ale podaří vytvořit dostatečně mohutný proud páry. Technologie Fervo namísto vertikálních vrtů využívá dlouhé horizontální vrty a rozsáhlé oblasti prasklin s mnohem spolehlivějšími výsledky.

 

Logo. Kredit: Fervo Energy.
Logo. Kredit: Fervo Energy.

Podle Fervo jejich technologie přináší mnohem větší šance na úspěšnou konstrukci elektrárny, více páry a tím pádem i více geotermální elektřiny. S touto technologií by geotermální energetika měla být životaschopná na mnohem více místech, vlastně skoro všude.

 

Fervo už mají za sebou pilotní komerční Project Red v Nevadě. Jde o první geotermální projekt s horizontálními vrty. V tomto případě dosahují délky cca 990 metrů. Během 30dní trvajícího testu dosáhli rychlosti proudění 63 litrů za sekundu, při teplotách až 191 °C, přičemž generovali 3,4 MW. To je energie dostačující pro 500 amerických domácností.¨

 

Další projekt v dohledné budoucnosti by měl vytvořit dvakrát více energie. Cílem společnosti Fervo je dosáhnout průmyslové výroby těchto zařízení, která povede ke snížení nákladů a zároveň přispěje k dalšímu vylepšení používaných technologií. Mají k dispozici financování ve výši asi 187 milionů dolarů a spoustu odhodlání. Uvidíme, jak se jim povede.

 

Video: Fervo Energy | Future of Technology Talk

 

Literatura

New Atlas 19. 7. 2023.

Datum: 20.07.2023
Tisk článku

Související články:

Možnosti využití geotermální energie     Autor: Jan Šafanda (18.12.2018)
Nová geotermální baterie přeměňuje teplo přímo na elektřinu     Autor: Stanislav Mihulka (25.07.2019)
Ultrahlubinné vrty s gyrotronem nabízejí téměř neomezenou geotermální energii     Autor: Stanislav Mihulka (25.02.2022)
Nové technologie vrtání s plazmovým vrtákem zajistí geotermální energii     Autor: Stanislav Mihulka (07.06.2023)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz