Z indického kosmodromu Sriharikota dnes raketa LVM 3 (Launch Vehicle Mark-3) vynesla na oběžnou dráhu kolem Země indickou kosmickou sondu Chandrayaan-3, což v hindštině znamená Měsíční plavidlo. Veze s sebou robotický přistávací modul s malým vozítkem uvnitř. Pomocí řízených zážehů motorů se oběžná dráha bude prodlužovat, až sonda zamíří k Měsíci, který začne obíhat.
Na 23. nebo 24. srpna je naplánované vypuštění přistávacího modulu, který by pomocí čtyř ovladatelných trysek měl měkce dosednout v jižní polární oblasti Měsíce.
Pokud se stane něco nepředvídaného a uvedený časový harmonogram selže, Chandrayaan-3 na oběžné dráze vypustí přistávací modul o 14 dnů později, tedy v následující měsíční ráno. Počáteční fáze mise zatím probíhá bez problémů.
Připomeňme, že jde o reparát obdobného projektu Chandrayaan-2 v roce 2019, který byl až do závěrečné fáze přistání úspěšný. Žel v důsledku softwarové chyby a nesprávnému tahu jednoho z motorů přistávací modul s roverem Pragyan na palubě havaroval.
|
Modul je vybaven přístroji pro měření na místě, ale také malým šestikolovým vozítkem s dojezdem asi 500 m, který po dobu jednoho měsíčního dne, kdy na panely bude svítit Slunce (14 pozemských dnů) bude zkoumat terén včetně geologických podmínek v okolí místa přistání.
Tak ať to Indům tentokráte vyjde podle plánů. Uvidíme za 6 týdnů.
Diskuze: