Americká podzvuková střela s plochou dráhou letu BMG-109 Tomahawk (či oficiálně Tomahawk Land Attack Missile neboli TLAM) od společnosti Raytheon je už starší, vojáci ji užívají od roku 1983 a má své mouchy. Ale stále jde o užitečný zbraňový systém. Do vzdálenosti, která u některých variant dosahuje až 2 500 km, dopraví bojovou hlavici o váze 450 kg. Existovala i jaderná varianta s hlavicí W80. Klíčové je, že US Army mají Tomahawků relativně hodně, cca několik tisíc.
Jak napovídá akronym TLAM, Tomahawk je primárně určený proti pozemním cílům. Původně to byla zbraň lodí a ponorek. Časem se ale objevila poptávka požadující pozemní raketový systém, který by mohl používat Tomahawky a další typy raket, jako je víceúčelová střela RIM-174 Standard ERAM (SM-6). Tak vznikl pozoruhodný Typhon Weapon System, který je odvozený od amerického systému pro vertikální odpalování střel na plavidlech Mk 41 Vertical Launch System.
US Army má k dispozici jednu baterii typu Mid-Range Capability (MRC), která je vybavená systémem Typhon. Jsou tam čtyři odpalovací zařízení instalovaná jako návěsy, plus velitelské zařízení a podpůrná zařízení. Letos již uspořádali podobný test, kdy tato baterie vypálila raketu SM-6.
Armádní agentura Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO) v těchto dnech oznámila, že 27. června (2023), zhruba půl roku od převzetí zmíněné první baterie MRC, Typhon vypálil Tomahawk. Podle všeho byl tento test úspěšný a potvrdil plnou operační připravenost systému Typhon. Představitelé Pentagonu v minulosti prohlásili, že by baterie MRC měla být do jisté míry schopná operačního nasazení již do konce letošního fiskálního roku, tedy v září 2023.
Pentagon v současné době předpokládá, že Typhon bude používat rakety Tomahawk nebo SM-6 nejprve proti pozemním cílům. Do budoucna se ale spektrum cílů tohoto systémů může podstatně rozšířit. Existují protilodní varianty Tomahawků a raketa SM-6 je původně protiletecká a také již byla testována jako protilodní. Rodina střel SM-6 je rovněž považována za nejlepší možnost, když jde o obranu proti hypersonickým útokům s již existujícími systémy. Kromě toho si lze představit i další typy střel, s nimiž by mohl systém Typhon operovat. Uvidíme, co přinese budoucnost.
Video: Terrifying firing of the first prototype battery of MRC Typhon missile system when missiles appear
Literatura
Systém MAD-FIRES bude chránit lodě před čínskými raketami
Autor: Stanislav Mihulka (24.07.2019)
Americký robotický raketomet ROGUE Fires vyvolal globální senzaci
Autor: Stanislav Mihulka (23.08.2021)
Izrael úspěšně otestoval námořní verzi protivzdušné obrany C-Dome
Autor: Stanislav Mihulka (11.06.2023)
Diskuze:
Klid
Jaroslav Gutvirth,2023-07-08 17:14:33
Války byly jsou a budou. Proč by měly přestat? Je dobré vědět na které straně se nacházíte. (Ale byli i ušlechtilí pacifisté).
názor
Ivan Krahula,2023-07-08 11:13:35
Další zdokonalení vzájemného vyvražďování populace. Snad to prospěje přírodě, ovšem ta to zavinila, jsme jen hloupá zvířata.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce