Výzkumníci zjišťovali u 764 osob jejich váhu a zaznamenávali každou položku jejich stravy, včetně požitých nápojů. Sledování prováděli zdravotníci po sedm po sobě jdoucích dnů. Z těchto osob se ale jen u 665 podařilo zjistit kompletní záznamy a tyto pak byly vzaty pro statistické vyhodnocení výsledků.
Osobám v pokusu bylo 45 – 59 let, když byly zahrnuty do Caerphillyho výzkumného projektu. Jeho počátky spadají do let 1979 až 1983.
Na začátku pokusu byla všem účastníkům provedena komplexní zdravotní prohlídka, včetně EKG. Následně byly účastníkům prováděny testy každých pět let a to po dobu dvaceti let. U osob v pokusu byly vyhodnoceny také záznamy jejich rodinných příslušníků a záznamy od jejich obvodních lékařů.
V průběhu trvání sledování dostalo 54 osob mozkovou mrtvici a u 139 osob se vyvinula symptomatická ischemická choroba srdeční (prodělali infarkt, nebo trpěli anginou pektoris). 225 lidí zemřelo.
K zajímavým výsledkům výzkumníci došli, když se zaměřili na spotřebu mléka.
Skutečně spotřebované mléko, zjišťované na začátku studie, bylo mléko plnotučné. Pozdější testy (z roku 2000) ukázaly, že většina těch, kteří zpočátku konzumovali jen plnotučné mléko, přešla v průběhu posledních osmi let na mléko polotučné a nebo nízkotučné.
Osoby, které konzumovaly mléka nejvíce a měly mléko na jídelníčku prakticky každý den (půl litru a více), měly větší energetický příjem. Tyto osoby byly aktivnější. Jejich hladiny cholesterolu a odečty krevního tlaku, byly obdobné těm hodnotám, jaké měly osoby které pily mléka denně méně než půl litru. Jako zajímavost lze uvést, že ti, jež pili mléka minimum, se řadili do skupiny s největší konzumací alkoholu.
Pointa
Osoby, které pily mléka nejvíce měly (vzhledem k těm, jež patřily do skupiny osob s nejnižší konzumací mléka), nižší riziko vzniku onemocnění zvaných ischemická choroba a mozková mrtvice. V případě mozkové mrtvice byl tento rozdíl statisticky významný. Zjištění platí dokonce i u osob, jež v počátku sledování konzumovaly mléko s vysokým obsahem tuku.
Autoři studie se domnívají, že mléko má v sobě něco, co brání vysokému krevnímu tlaku. Výsledky studie tak podaly argumenty, které svědčí o nutností poopravit stávající názor - že totiž konzumace mléka je z pohledu zvýšeného nebezpečí kardiovaskulárních chorob zdraví škodlivá. Studie doložila, že konzumace mléka zdraví prospívá, že mléko k zdravé stravě patří.
Prameny:
Milk consumption, stroke, and heart attack risk: evidence from the Caerphilly cohort of older men, J. Epidemiol Community Health 2005; 59: 502-5
British Medical Journal.
Dr. Barefood zase v dřívější studii (na Oslu jsme oní také informovali), zase u velké skupiny vysoce vzdělaných Američanů s nadprůměrnými příjmy prokázal, že statisticky významně nižší výskyt kardiovaskulárních příhod s sebou nese konzumace vína. Příznivý účinek je v tomto případě přičítán polyfenolům. Zdá se, že nejlepší ochranu před mrtvičkou nám zajistí směs... hrozná představa!
Diskuze:
hmm
palo,2005-05-26 20:17:31
no, myslim ze nespravne vyhodnotenie nijak neznizuje statisticku hodnotu.
mliecne vyrobky su jednym zo symbolov zdraveho zivotneho stylu. skratka ludia pijuci mlieko ziju statisticky zdravsie.
Souvisí to s vápníkem????
Al,2005-05-26 10:13:47
Někde jsem četl, že existuje úzká vazba mezi stabilním a dostatečným příjmem vápníku, který představuje velice důležitý faktor vnitřního prostředí (uvnitř a vně buňky). Pokud je vápníku nedstatek, je ve větší míře produkován hormon, který vápník vylučuje např. z kostí, ten pak mj. zanáší cévy...
Takže: ta studie to může potvrzovat
Já bych to nemíchal
Dwarf,2005-05-26 08:38:52
Každé ráno půllitr mléka, každý večer půllitr vína! Jenže zase nejsem vysoce vzdělaný Američan s nadprůměrnými příjmy. Myslíte si že moje příjmy budou stačit na to aby to fungovalo?
mozno je to inac
ramazo,2005-05-25 18:55:06
ze ti, co maju lepsi pristup k mlieku maju viac pohybu, lebo pracuju na farmach. Takze pitie mlieka je len zanedbatelny vedlajsi efekt.
Alebo je to uplne inac.
Tato studia je hodna deti v prvom stupni zakladej skoly.
To má být zpráva o vědeckém výzkumu?
Saša,2005-05-25 10:53:22
Směšné.
A navíc ještě tam chybí údaje o mléčných produktech.
A o jiných risikových faktorech.
Statistický důkaz
Libor,2005-05-25 10:21:52
Článek je zajímavý - ale čím víc vidím statistické studie, docházím k názoru, že pokud bude chtít někdo dokázat nějakou závislost (např. narození chlapců s určitou porodní hmotností v závislosti na přeletu stíhaček nad místem početí :)) bude tuto závislost moci vědecky zdůvodnit.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce