Je to už asi 40 let, co astrofyzik Farhad Yusef-Zadeh z americké Northwestern University objevil v oblasti centra Mléčné dráhy velmi zvláštní tenká vlákna (filamenty) hmoty, patrná v rádiové oblasti, která se táhnou vertikálně vzhledem k disku naší Galaxie, do délek až kolem 150 světelných let.
Nedávno se mu povedlo s týmem kolegů na tento starší objev navázat a objevili novou populaci vesmírných vláken. Tentokrát jsou ale mnohem kratší a hlavně jsou uspořádané horizontálně, prakticky kolmo na zmíněná dříve objevená vertikální vlákna. Jako by někdo vypomlčkoval centrum Mléčné dráhy i jeho široké okolí.
Yusef-Zadeh se netají tím, že ho nový objev překvapil. Nejdřív tomu moc nevěřili a chtělo to spoustu mravenčí práce, než s kolegy uznali, že je to reálný fenomén. Domnívají se, že galaktické „pomlčky“ mají jiný původ, než dříve objevená vlákna. Zdá se, že „pomlčky“ nejsou náhodně rozházené, ale že souvisejí s výtrysky z naší domácí supermasivní černé díry Sagittarius A*.
Záhadné pomlčky jsou pro astrofyziky novou výzvou. Stejně jako v případě vertikálních vláken detailně neznáme mechanismus, který je vytváří. Jejich výzkum by nám podle Yusefa-Zadeha mohl prozradit leccos zajímavého.
Badatelé vděčí za tento pozoruhodný objev pokroku v radioastronomii, především soustavě radioteleskopů MeerKAT, kterou provozuje South African Radio Astronomy Observatory (SARAO). Yusef-Zadeh a spol. použili speciální postup, díky němuž odstranili rádiový šum a izolovali „pomlčky“ od dalších struktur Mléčné dráhy patrných v rádiové oblasti.
Oba dva zmíněné typy „rádiových“ vláken zřejmě souvisejí s aktivitou v centru Galaxie. V obou případech jich známe pár set. A jsou to velmi úzká vlákna. Tím ale podobnosti končí. Vertikální vlákna jsou magnetická a relativistická, horizontální vlákna zřejmě vydávají tepelné záření a urychlují materiál v molekulárních mračnech.
„Pomlčky“ jsou asi desetkrát kratší než vertikální vlákna a zdá se, že se šíří jen ve směru od supermasivní černé díry. Jsou také asi poměrně mladé, vědci to odhadují na 6 milionů let. Yusef-Zadeh přiznává, že toho zatím víme velmi málo. Bude to chtít spoustu dalších pozorování a analýz.
Video: South Africa Telescope: Giant "MeerKAT" radio telescope inaugurated
Literatura
Northwestern University 2. 6. 2023.
Astrophysical Journal Letters 949: L31.
Supermasivní bublifuk Mléčné dráhy vyfoukl gigantické rádiové bubliny
Autor: Stanislav Mihulka (14.09.2019)
Jihoafrický MeerKAT ulovil fantastická vesmírná stvoření
Autor: Stanislav Mihulka (21.01.2021)
Ultracitlivý MeerKAT vyčenichal stovky záhadných magnetických filamentů
Autor: Stanislav Mihulka (02.02.2022)
MeerKAT pořídil nejvíce detailní snímek záhadného rádiového kroužku
Autor: Stanislav Mihulka (24.03.2022)
Diskuze:
mezihvězdné cestování
John Zacek,2023-06-05 10:51:14
Podobné filamenty vytváří antigravitační pohon, právě cestování rychlostí blízkou rychlosti světla a pozorování ze směru příletu zesílí o několik řádů intenzitu radiových signálů, tak, že jsou zaznamenatelné radioteleskopem i na tak ohromnou vzdálenost. To znamená, že vidíme energii za stovky let v dilatovaném čase, který vnímají cestovatelé na palubě mezihvězdné lodi. Je třeba říct, že viditelné filamenty vznikají jen ve směru příletu a jen v oblastech dostatečně hustého mezihvězdného plynu.
Naše Mléčná dráha opět v akci
Jan Strapina,2023-06-05 07:24:02
Naše stará dobrá Mléčná dráha měla opět dobrou náladu a tak nám opět přichystala další překvápko!Zvláště její jadro,to jest Černá Superdíra Sagitarius A poslední dobou to jest několik posledních milionů let neví co roupama!
Příště lepší stabilizaci
František Luft,2023-06-04 16:00:36
Když fotíte světla delší expozicí z dálky bez stativu, tak na fotce taky vidíte "pomlčky". Na obrázku je vidět, když snímali červené a modré frekvence, tak to měli víc rozkmitané než u těch žlutých.
Re: Příště lepší stabilizaci
Florian Stanislav,2023-06-04 23:11:32
Článek píše: tenká vlákna (filamenty) hmoty, patrná v rádiové oblasti, která se táhnou vertikálně vzhledem k disku naší Galaxie, do délek až kolem 150 světelných let.
Komnetář: Takže nejde o "expozici bez stativu", ale o útvary nesrovnatelně větší, než hvězdy, které svítí žlutě.
Re: Příště lepší stabilizaci
Maroš Olejár,2023-06-06 07:58:34
Ešte, že tie rádioteleskopy držia v rukách a nemajú poriadný statív.
https://www.bing.com/images/search?q=radio+telescope+meerkat&form=HDRSC3&first=1&cw=1857&ch=947
Re: Re: Příště lepší stabilizaci
František Luft,2023-06-07 21:30:35
Když člověk fotí bez stativu noční město, vidí na snímku "pomlčky". To jsem jenom vysvětloval princip. U snímku z radioteleskopu můžeme vidět "pomlčky" i se stativem, tam stačí mnohem menší chvění kvůli mnohem menší úhlové velikosti objektů
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce