Ektomykorhizní houby hrají významnou roli v lesních ekosystémech. V půdě vytvářejí ohromné sítě, jimiž proudí živiny, které se dostávají ke kořenům lesních stromů. V poslední době se objevují zprávy, že houby neposílají jen živiny. Vědci zkoumají možnost, že se v houbových myceliích přenášejí i elektrické signály, jejichž účel není úplně jasný.
Odborníci se domnívají, že houby mohou generovat elektrické signály jako odpovědi na vnější podněty a následně je používají ke komunikaci s ostatními. Může jít o koordinaci růstu a dalších projevů hub. Podle některých názorů tyto signály mohou napomáhat přenosu živin v sítích mycelií. Až doposud ale byly doklady takových signálů jen povrchní a obvykle omezené na laboratorní podmínky.
Tým japonských badatelů Tohoku University přímo v lesním podrostu „odposlouchával“ pomocí elektrod několik vybraných ektomykorhizních hub lakovek dvoubarvých (Laccaria bicolor). Tyhle lakovky se mimochodem občas vyskytují i u nás, na chudých a kyselých půdách, obvykle pod smrky. Jsou jedlé, i když se doporučuje sbírat jen klobouky.
Jak popisuje vedoucí výzkumu Yu Fukasawa, když delší dobu neprší, elektrická aktivita hub jen nízká. Po dešti se se ale probere k životu a elektrický potenciál v houbách začne kolísat. Některé výkyvy přitom přesahují 100 mV. Detailní analýzy odhalily, že po dešti probíhá mezi houbami přenos elektrických signálů. Tento přenos byl obzvláště silný mezi houbami, které rostly blízko sebe, a byl směrovaný.
Vědci si zatím nejsou jistí, co to vlastně znamená. Zdá se, že houby si opravdu svým způsobem „povídají,“ tedy komunikují elektrickými signály. Nemusí to být nic velkolepého. Nicméně, jak říká Fukusawa, bude velmi zajímavé tyto pozoruhodné projevy hub dál zkoumat, nejlépe v jejich reálném prostředí.
Literatura
Hlenky si pamatují
Autor: Jaroslav Petr (06.02.2008)
Hlenky sahají po rostlinných sedativech
Autor: Dagmar Gregorová (17.06.2011)
Nová masožravá houba, vlastně houbovec
Autor: Josef Pazdera (14.11.2012)
Houby klíčovými hráči s uhlíkem v severských lesích
Autor: Stanislav Mihulka (31.03.2013)
Elektronická hlenka našla řešení „obchodního cestujícího“ v rozumném čase
Autor: Stanislav Mihulka (12.12.2020)
Houby možná komunikují způsobem, který strašidelně připomíná lidskou řeč
Autor: Stanislav Mihulka (09.04.2022)
Diskuze:
signály
Petr Petr,2023-04-30 06:10:38
A nebude to tím, že po dešti je půda elektricky vodivější a když jsou blíže sebe tak je taky odpor menší, a tak signál větší? I nárůst frekvence signálů by se dal vysvětlit fyzikálně a ne biologicky. Tak ať zkoumají dál...
Re: signály
Pavel Vitvar,2023-04-30 14:51:25
Opravím Vám jen drobnou chybku v úvaze. S klesajícím odporem roste proud nikoliv napětí. Vzrůst napětí po dešti takto snadno nevysvětlíte :-)
Re: Re: signály
Z Z,2023-05-01 12:56:58
Záleží, o aký elektrický obvod ide.
Či sa zdroje v ňom dajú považovať skôr za prúdové alebo napäťové.
Aké ďalšie el. prvky sú v obvode.
Nie je problém vymyslieť el. obvod, kde zníženie el. odporu jedného el. prvku spôsobí zvýšenie el. napätia inde.
A ako v tomto prípade pôsobí vlhkosť na prvky obvodu. Atď...
Re: Re: signály
František Kroupa,2023-05-01 18:13:46
Kolega Petr to nejspíše myslel dobře, pravděpodobně chtěl vyjádřit, že se po dešti sníží odpor spojů mezi jednotlivými houbami, takže se zvýší proud tekoucí smyčkami, přičemž houby představují zátěž, a tím pádem se u nich projeví zvýšené napětí. Jistě, je tam spousta "ale". (To se nám to diskutuje, když nás škola vybavila znalostí Ohmova zákona - nastupující žáci to budou mít horší - nebo lepší?)
Jinak pevně doufám, že badatelé neustrnuli, řekl bych, že je před nimi obrovský nezmapovaný prostor. Napadly mne nříklad časové poměry té komunikaci - je synchronizovaná, má tedy každá houba plusmínus svůj interval, kdy může mluvit? Nebo kecají jedna přes druhou - a pokud ano, jsou schopny detekovat a řešit kolize, třeba na způsob IEEE 802.3?
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce