Britská společnost BAE Systems nedávno oznámila úspěšný test pozoruhodného dělostřeleckého projektilu, který vyvíjí v rámci programu americké armády XM1155 Sub-Caliber. Jde o projektil označovaný jako Sub-Caliber Artillery Long-Range Projectile with Enhanced Lethality, čili SCALPEL, který je určený pro houfnici ráže 155 mm, vyvíjenou v rámci programu Extended Range Cannon Artillery (ERCA). Program ERCA představuje technologický upgrade houfnice M109A7 Paladin ráže 155 mm, která je dnes součástí dělostřelectva americké armády.
Projektil SCALPEL je horkým želízkem BAE Systems v ohni programu XM1155 Sub-Caliber. Test se odehrál na populární střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku, kde americká armáda s oblibou testuje nové či přímo převratné zbraňové systémy. Prototyp houfnice ERCA vypálil projektil SCALPEL a úspěšně zasáhl statický cíl ve značné vzdálenosti.
Pro dnešní neklidnou dobu je bohužel typické, že BAE Systems neuvedli vzdálenost, v jaké byl cíl zničen, ani jaký je maximální dosah projektilu SCALPEL. Zmínili pouze, že šlo o vzdálenost, která je více než dvojnásobná oproti dnes existující přesně naváděné munici.
Pak ještě uvedli tajuplně znějící a fakticky nic neříkající poznámku, že technologický předchůdce programu Sub Caliber, čili Extended Range Hypervelocity Projectile (HVP-ER), při testech na počátku roku 2022 zasáhl cíl ve vzdálenosti větší než 110 kilometrů. Mimochodem, například přesně naváděný projektil M982 Excalibur, který občas vidíme úspěšně zasahovat proti ruské invazi, typicky ničí cíle ve vzdálenosti 40 až 57 kilometrů.
Brent Butcher z vedení BAE Systems si pochvaluje, že úspěšný test potvrzuje výjimečné schopnosti projektilu SCALPEL, který může zasahovat velmi vzdálené cíle. Projektil teď postoupí do dalších testů, které budou mimo jiné zahrnovat senzory pro navádění na statické i pohyblivé cíle.
Video: Excalibur Round Precision Hit From 65 kilometers at U.S. Army Yuma Proving Ground
Literatura
Excalibur Round Precision Hit From 65 kilometers at U.S. Army Yuma Proving Ground
Americké superdělo s dostřelem téměř 2 000 km bude mířit na Čínu
Autor: Stanislav Mihulka (07.02.2019)
Boeing a Nammo úspěšně otestovali dělostřelecký projektil s ramjetem
Autor: Stanislav Mihulka (25.08.2022)
Na americké základně v Sýrii byla v akci futuristická minometná věž XM905
Autor: Stanislav Mihulka (24.02.2023)
Diskuze:
Zkratka
Ivo Brabec,2023-03-31 22:35:59
Vzdycky si rikam, jestli nejdrive vymysli tu zkratku (SCALPEL) a pak k tomu dovymysli, co jednotliva pismena znamenaji, nebo jim to tak krasne vyjde, ze z nazvu vyjde tak uzasna zkratka. Z pohledu pravdepodobnosti, je druha moznost temer vyloucena, ale zase, ze by o zkratku slo az v prvni rade?
Re: Zkratka
Vít Výmola,2023-04-01 09:33:52
Ale docela dobře mohlo opravdu o zkratku jít v první řadě. Tedy, ona to není obyčejná zkratka, on je to akronym. A je to zvlášť v USA velice oblíbené, stačí se podívat na názvy různých třeba kosmických projektů. Výklad akronymu pak občas zní opravdu krkolomně, aby to vyšlo. Až si z toho někdy i dělají srandu. Vždycky si vzpomenu na studii velkého teleskopu OWL a jeho logo se sovou. Oficiálně to byl "OverWhelming Large (telescope)", ale logo i akronym vznikly dřív a prostě to znamenalo "Our Wonderful Logo". :)
Re: Zkratka
Tomáš Pilař,2023-04-01 19:50:11
Přijde mi logické vymyslet pěkný název a pak k němu legendu, jakože je to akronym. Moje oblíbené jsou "pičus" (= panáček intenzivně čuchající užitečnou skývu) a "pitomost" (= postup ignorující typické okolnosti možných opatření a stavů techniky)
Re: Re: Zkratka
Radek Novák,2023-04-03 22:32:35
jé, to je krásný. Já bych ale pod pojmem "pičus" viděl -> Portrét Inženýra Čumícího U Stroje...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce