Pouhý den poté, co se veřejnosti ukázal nový turecký pilotovaný stíhací stealth letoun páté generace TAI TF-X, který vyvíjí společnost Turkish Aerospace Industries (TAI) ve spolupráci s BAE Systems, představil stejný výrobce další, podstatně odlišný stroj, který si okamžitě získal pozornost médií.
Ambiciózní letoun TAI ANKA-3 MIUS je stealth bojový dron s konstrukcí samokřídla, jehož velikost zhruba odpovídá lehkému stíhacímu letounu. Byl navržen jako odolný stroj s dlouhou výdrží ve vzduchu, který by měl zvládat boj, průzkum i elektronické válčení. Podle dostupných informací by jeho hlavním úkolem mělo být ničení protiletecké obrany protivníka, které vyčistí cestu pro pilotované bojové letouny. Odborníci mají za to, že by drony ANKA-3 na misích mohly těsně spolupracovat se zmíněnými stealth stíhačkami TF-X, pokud tedy bude vývoj obou strojů dotažen do konce.
ANKA-3 je dalším důkazem, že si Turecko buduje diverzifikovanou a pokročilou armádu dronů, která již zahrnuje celou řadu dronů společnosti Baykar. ANKA-3 přitom nabízí například externí nosiče na munici a palivové nádrže, společně s vnitřní pumovnicí. Pohon zajišťuje jediný turbodmychadlový motor.
Vše nasvědčuje tomu, že dron ANKA-3 brzy uvidíme při pojíždění na ranveji. V řádu týdnů by mohlo dojít i na první let tohoto pozoruhodného stroje. Design dronu je podobný strojům jako byl dnes již vyřazený X-45C od Boeingu nebo experimentální Dassault nEUROn. Výsledná podoba dronu ANKA-3 se ještě může podstatně změnit. Pro stealth drony se samokřídlem je typické, že se v úvodních testech neklade takový důraz na stealth technologie. Stealth prvky se ladí až v průběhu testů.
V Turecku zjevně vznikají hned dva bojové stealth drony, které se podstatně liší svými vlastnostmi. ANKA-3 sází především na stealth vlastnosti a nikoliv na vysoký výkon. Nedávno představený dron Kızılelma společnosti Baykar je na tom přesně opačně. Oba tyto drony představují velmi slibný mix, jak pro turecké letectvo, tak i pro případné zahraniční zákazníky. Spojené státy přitom současné době nemají žádný aktivní program vývoje bojového stealth dronu se samokřídlem. Podle řady komentářů jim začíná nepříjemně ujíždět vlak v technologii s velkým potenciálem.
Video: Next Generation Turkey ANKA-3 drone Shocked US
Video: Turkish Finally Revealed its New TF-X Fighter Jet To Beat The F-35
Literatura
Turecko jako první zavádí do výzbroje drony s lehkým kulometem
Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2019)
DARPA vyvíjí letecký raketový dron LongShot pro vzdušné bitvy
Autor: Stanislav Mihulka (11.02.2021)
General Atomics představili Gambit, tryskový bojový dron s umělou inteligencí
Autor: Stanislav Mihulka (07.03.2022)
Turecký tryskový bojový dron Kızılelma testuje pojíždění na ranveji
Autor: Stanislav Mihulka (26.11.2022)
Diskuze:
Držím jim palce
Tomáš Černák,2023-03-22 09:29:24
ale jako prostí integrátoři ze státu, který není poslušný k žádné z supervelmocí, to budou těžké. Většinu věcí do těchto letadel a dronů musí kupovat ze zahraničí a SSA, RF, ČLR či F jim nebudou spolehlivě dodávat buď z politických nebo ekonomických důvodů. Takové poletuchy jsou pak v zahraničí neprodejné (viz Alcy) a pro vnitřní trh nevhodné a neefektivní.
Re: Držím jim palce
Xdavid Xbrazina,2023-03-22 14:19:44
mam za to ze turecko je regionalni velmoci a ze si vystaci samo. Zvlast pokud je ted kandidatskou zemi pro vstup do BRICS...
Re: Re: Držím jim palce
Tomáš Černák,2023-03-22 22:26:31
Nevystačí. Motory, radary, avionika, výzbroj, elektronika. To vše kupují ze zahraničí, nemají vlastní výroby. Jsou to integrátoři, ne výrobci. Je to jako když vyrábím průmyslovou linku. Ano, mechaniku si navrhneme a vyrobíme sami (necháme si vyrobit podle našeho designu, ale to je detail), ovšem krokové a servo motory už kupujeme hotové a jen je integrujeme. Dtto čidla, senzory, kamery, řízení, pohony, zdroje médií atp. A přesně takhle staví Turci. Jsou příliš malí na to, aby si uměli vyrobit vše sami. Rusáci s tím mají po rozpadu SSSR dodnes potíže a to jsou počtem inženýrů a hlavně historickým vývojem vědy a techniky úplně někde jinde.
Re: Re: Re: Držím jim palce
Quido Kansky,2023-03-23 06:14:21
Rusi = rusáci podľa vzoru Židia = židáci? Číňania denne dokazujú, že to čo píšete nie je pravda.
Re: Re: Re: Re: Re: Držím jim palce
Quido Kansky,2023-03-24 14:34:37
Keď máte naozaj záujem, pomôže strýko Google. Spomeniem len najväčší rádioteleskop, vozítko na Mesiaci, kvantová komunikácia, ekonomická výkonnosť...
Quido Kansky,2023-03-22 06:44:37
Na titulnom obrázku prvého videa je znázornený dron tesne pred kotrmelcom.
Re:
Mir. Novák,2023-03-22 11:59:02
Kdepak, je to nový dron Feykartar, v této konfiguraci se maskuje při letu pod základnou bouřkového mraku. Motory jedou na volnoběh a vytvářejí směrem dolů pod dronem kouřovou clonu. Samotný dopředný pohyb dronu je setrvačností a na letové hladině zůstává jen díky výjmečné síle stoupavých proudů právě těsně pod základnou bouřkového mraku.
Re: Re:
Quido Kansky,2023-03-22 18:30:19
Tak to by ma nenapadlo. Dokáže to aj F35 pre námornú pechotu, ktorý dokáže otočiť dýzu podobne?
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce