Mozky nás nepřestávají fascinovat. Dokáží pozoruhodné věci a přitom je to jenom takový sliz. Velmi nás dráždí, že mozkům stále rozumíme jen velmi málo. Je to pro nás typický blackbox. Vidíme vstupy, vidíme výstupy, ale jen hádáme, co se tam vlastně děje. Jsou ale věci, co zvládneme, které nás přibližují k pochopení „hlubiny myšlení.“ Můžeme například mozky mapovat.
Přesně takhle postupoval mezinárodní tým odborníků pod vedením lidí americké Johns Hopkins University a britské University of Cambridge. Dělali to dlouho a důkladně. Výsledkem jejich práce je dechberoucí mapa mozku larvy octomilky obecné (Drosophila melanogaster). Zobrazuje každé neurální spojení (neural connection) v mozku larvy a tvůrci mluví o doposud nejdrsnějším výsledku konektomiky (connectomics).
Proč zrovna octomilka? Je to sice patetická muška, ale zároveň zásadní laboratorní model, a to i pokud jde o uspořádání a vývoj mozku. Mozek octomilky se teď stal nejsložitějším zmapovaným mozkem. Otevírá dveře dalšímu výzkumu mozku, u živočichů s ještě podstatně složitější nervovou soustavou. Kromě toho poslouží jako inspirace pro vývoj ještě inteligentnějších umělých inteligencí.
Mapa mozku larvy octomilky zobrazuje celkem 3 016 neuronů a veškerá neurální propojení mezi nimi, kterých je 548 tisíc. Jak si pochvaluje vedoucí výzkumného týmu Joshua Vogelstein z Johnse Hopkinse, po 50 letech intenzivního výzkumu mozku tu máme první kompletní představu o hmyzím mozku. Jejich tým zapíchl praporek průzkumníků mozku o pořádný kus dál.
Mapování byť jen hmyzího mozku je velmi náročné, i s nejmodernějšími technologiemi. Museli krájet mozky mnoha larev octomilek na stovky tisíc velmi tenkých řezů, které všechny detailně pozorovali s elektronovým mikroskopem. Poté virtuálně poskládali celý mozek larvy octomilky, pěkně neuron po neuronu. Trvalo jim to asi 12 let, což velmi zhruba odpovídá jednomu neuronu denně.
Další významnou metu představuje mozek laboratorní myši, který je milionkrát větší než mozek larvy octomilky. Pokud jde o naši pýchu, prostý odhad naznačuje, že zmapování lidského mozku bude obrovská práce. Autoři studie se domnívají, že to možná nezažije žádný ze současníků. Na druhou stranu, v podobných případech se již mnohokrát ukázalo, že není dobré podceňovat technologický pokrok. Například, když za elektronový mikroskop posadíme umělé inteligence, může se stát, že mapu lidského mozku budeme mít dřív, než si dnes umíme představit.
Video: Complete Set of Neurons in an Insect Brain
Video: Complete Brain Map of Fruit Fly Larva
Literatura
Superpočítač simuloval část mozku potkana
Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2015)
Výzkum laboratorních mozkoidů odhaluje historii vývoje lidského mozku
Autor: Stanislav Mihulka (21.10.2019)
Žijeme ve stroji času: Mozek nás drží 15 sekund v minulosti
Autor: Stanislav Mihulka (31.01.2022)
Diskuze:
Komplexita mozku
Vít Výmola,2023-03-14 11:39:00
Začnu tím, že by mě vůbec nenapadlo, že i hmyzí mozek má cosi jako "hemisféry" :). Ale to je vedlejší. Ještě víc mě zaujal relativně malý počet neuronů i spojení. Jde o larvu a přinejmenším počet neuronů se do dospělosti měnit moc nebude. A takto málo stačí k tomu, aby octomilka fungovala, létala, orientovala se, zpracovávala signály ze všech smyslů a vůbec měla jisté chování, ačkoliv primitivní a pudové. Řekl bych nic, co bysme nemohli uměle zreprodukovat.
Re: Komplexita mozku
Vojta Ondříček,2023-03-14 17:41:21
:-) U dospělce až na tu miniaturizaci (mikroaturizaci) létajícího aparátu, od křidélek, přes svaly a zásobu energie po pilotáž. Ta pilotáž (neuronové software, nebo harware) bude zakódována asi už larvím stádiu.
Re: Re: Komplexita mozku
Vít Výmola,2023-03-14 17:58:55
Myslel jsem samozřejmě ten mozek nebo jeho kompletní simulaci. Celou mušku neuděláme kvůli různým techologickým omezením, jak píšete. Aspoň ne v tak malém provedení.
Re: Komplexita mozku
Vít Výmola,2023-03-14 18:09:17
Aha, tak všechno je jinak. Nedalo mi to, trochu se porozhlédl, například na wikipedii, a můj předpoklad, že počet neuronů se nebude příliš měnit, byl chybný. Zatímco larva má svých 3016 neuronů, mozek dospělce jich obsahuje 150 tisíc a k nim má 150 milionů synapsí. Pak tedy je už jasnější, jak může octomilka fungovat. :)
Re: Re: Komplexita mozku
Ludvík Urban,2023-03-15 09:31:42
Jestli mne dar přítele Kalkulatora nešidí, je u larvy cca 180 synapsí na jeden neuron, kdežto u dospělce jeden tisíc.
Je to hustý a hustější!
Re: Re: Komplexita mozku
V. Novák,2023-03-17 13:48:18
A není to ještě podivuhodnější? Larva má nějaké tisíce neuronů, pak se zakuklí, vnitřek kukly se úplně zkapalní a vznikne dospělec se 150 tisíci neuronů a 150 miliony synapsí, které mají v sobě zakódováno i řízení letu, aniž by jedinkrát vzlétl nebo se něco učil...
Jedna moje spolužačka na gymplu používala pro to, čemu nerozuměla výraz "to czarna magyja!" (dost často) - a řekl bych, že sem by se to vysloveně hodilo.
Jako nechci snižovat jejich zásluhy
Karel Brezina,2023-03-14 11:07:41
Kéž by existovalo nějaké zařízení, které by ty řezy dokázalo zpracovat automaticky.
Nazval bych to třeba "počítač" nebo tak něco.
Re: Jako nechci snižovat jejich zásluhy
Michaela Tejchmanova,2023-03-14 16:29:28
To vyzkumniky jiste nenapadlo, skoda, mohli si usetrit roky prace!
Re: Re: Jako nechci snižovat jejich zásluhy
Pavel Riedl,2023-03-15 21:10:35
Tak možná se jen Karel špatně vymáčknul. Mě taky při čtení napadlo, že bych napřed zapracoval na nějakém automatizovaném toolingu, který by šel navíc masivně škálovat.
Re: Re: Re: Jako nechci snižovat jejich zásluhy
Petr Jíčínský,2023-03-15 23:27:33
Lidi vzpamatujte se. Lidský genom se začal odkrývat tempem, který určovala technologická vyspělost, ze začátku to vypadalo na mnoho desítek let a na konci jako nákup v hypermarketu.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce