Ve středním Somálsku, v oblasti Hiiraan, asi 15 km severozápadně od města El Ali donedávna vyčuhoval z půdy velký balvan. Všimli si ho i domorodci a zakomponovali ho do své folklórní tvorby. Ale kromě mýtického měl i praktický význam. Například pastevci velbloudích stád ho po minimálně pět generací využívali na ostření nožů.
Do povědomí odborné veřejnosti se patnáct a půl tunový kámen nepravidelného tvaru s rozměry přibližně 2 x 1,3 x 1 m dostal až v roce 2020 díky pracovníkům těžební společnosti Kureym Mining, kteří pátrali po opálech. Převezli ho do somálského hlavního města Mogadišo. Ukázalo se totiž, že jde o železný meteorit skupiny IAB, v níž je doposud zařazeno přes 350 nalezených mimozemských šutrů složených ze slitin s vysokým obsahem železa a niklu.
Velikost řadí somálský meteorit, jemuž se podle místa nálezu přezdívá El Ali, na devátou příčku. Již ale není zcela kompletní, protože byl z něho odebrán minimálně jeden vzorek o hmotnosti 70 gramů. Ten putoval do Kanady, do sbírky meteoritů Albertské univerzity v Edmontonu. Její kurátor Chris Herd, profesor na Katedře věd o Zemi a atmosféře spolu s kolegou Andrewem Locockem, vedoucím Laboratoře elektronové mikrosondy stejné univerzity kousek vzácného kamene detailně studují.
Zatím probíhající výzkum ale nyní vedl k objevu dvou, na Zemi v přírodě se nevyskytujících minerálů, které ale bylypředtím připraveny uměle, což zjednodušilo jejich identifikaci. Je velká pravděpodobnost, že přibude i třetí nový minerál, výsledky jeho určení se nyní zabývá mezinárodní Komise pro nové nerosty.
Jeden z dvojice již potvrzených minerálů se podle místa nálezu jmenuje elaliit. Krystalizuje v kosočtverečné (ortorombické) soustavě a jeho sumární vzorec je Fe9PO12.
Ten druhý, se složením Fe4(PO4)O, krystalizující v jednoklonné (monoklinické) soustavě dostal jméno elkinstantonit na počest Lindy Elkins-Tantonové, profesorky na Fakultě průzkumu Země a vesmíru na Arizonské státní univerzitě. Zabývá se výzkumem planetárních jader, šéfuje NASA misi Psyché, téměř šest let trvajícímu průzkumu stejnojmenné kovové planetky. Podle internetové stránky projektu již letos by k ní měla z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě startovat vesmírná sonda Psyché. Mezi průzkumnými přístroji na palubě budou například spektrometry (neutronový a gama), magnetometr, speciální gravimetr a multispektrální zobrazovací zařízení.
Nový, na Zemi neznámý minerál poukazuje také na neobvyklé podmínky jeho vzniku. Snažit se o jejich rekonstrukci je cesta k pochopení geologických procesů a vývoje asteroidu, jehož byl meteorit kdysi součástí. Chris Herd dosavadní výzkum shrnul v přednášce prezentované v rámci semináře Space Exploration Symposium 2022, který se před několika dny konal na Albertské univerzitě. Podle jeho slov je prý budoucnost meteoritu nejistá, vědci obdrželi zprávu, že pravděpodobně byl převezen do Číny a hledá se pro něj potenciální kupec. Zda budou k dispozici další vzorky pro vědecké účely, se teprve uvidí.
Literatura: University of Alberta
Materiál z potenciálně nebezpečné planetky míří k Zemi
Autor: Vladimír Wagner (28.11.2020)
NASA přemítá nad neuvěřitelně exotickou těžební technologií
Autor: Václav Diopan (26.04.2021)
Jak možná Uran ke svému velkému sklonu a zpětné rotaci přišel
Autor: Dagmar Gregorová (07.10.2022)
Diskuze:
Gábor Vlkolinský,2022-12-02 09:48:23
Dvoumetrový, těžký, tajemný kámen poutal pozornost několika generací domorodých Somálců. A teraz im ho proste ukradli.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce