Dekarbonizace nabírá ve světě na síle. Ať už nás děsí projevy klimatu k smrti anebo ne, fosilní paliva nemají budoucnost. Jejich zásoby podle všeho nejsou nekonečné a má smysl se poohlížet po energii jinde. Potíž je v tom, že při současné úrovni technologií dekarbonizace stojí a padá s bateriemi. S nezměrnou spoustou nabíjitelných baterií. Baterie se ovšem nevyrábějí ze vzduchu nýbrž do značné míry z lithia. Přímo před našima očima bobtná obludná poptávka po lithiu, jehož soudobé dodávky na pokrytí takové poptávky nestačí.
Vyhlídky jsou dramatické. Pokud se v roce 2030 bude těžit ve všech stávajících lithiových dolech, a také ve všech dolech, které se dnes budují, pokryje to sotva polovinu odhadované poptávky. Aby toho nebylo málo, lithium využívá Čína jako účinný prostředek při svých agresivních snahách o geopolitickou dominanci. Více než dvě třetiny lithia na světě se zpracovává v Číně, a také se tam vyrábí přes 80 procent všech baterií.
Jak se zdá, v Číně se poučili z devastujícího znečištění, k němuž docházelo v čínských městech zhruba před 10 lety. Od té doby intenzivně investují do elektrifikace a také budují dodavatelské řetězce kriticky významných surovin pro pokročilou energetiku, jako je právě lithium, kobalt nebo třeba neodym. Na Západě to bohužel nikoho moc nezajímalo. Dnes je z toho významná geopolitická hrozba prakticky pro celý svět.
Dohánět Čínu v těžbě lithia je velice obtížné. Postavit a zprovoznit důl na lithium s navazujícími provozy obvykle trvá řadu let. Není ale zbytí. Západ se o to musí pokoušet. Velmi důležitým krokem v tomto směru bude založení elektrického dolu na lithium a navazující infrastruktury v Kanadě, které připravuje společnost Snow Lake Lithium.
V hornickém městě Snow Lake v Manitobě by měl vzniknout první plně elektrizovaný lithiový důl na světě. Naprostou většinu elektřiny zajistí vodní energetika. Bude se tam těžit hornina obsahující cca 1 procento oxidu lithného. Ten se nejprve zpracuje do podoby spodumenu, tedy silikátu lithia a hliníku, který obsahuje asi 6 procent lithia. Spodumen bude surovinou pro továrnu, kterou na základě podepsané smlouvy v blízkosti dolu vybuduje korejský gigant LG. V továrně vyrobí ze spodumenu lithium ve kvalitě potřebné pro výrobu baterií. Schéma těžby a zpracování lithia ve Snow Lake je ke stažení zde.
Není to jenom o založení nějakého dolu a továrny. Jsme svědky tvorby nového a nesmírně důležitého severoamerického dodavatelského řetězce pro výrobu lithiových baterií. Šéf společnosti Snow Lake Lithium Philip Gross je přesvědčen, že důl otevřou nejpozději v roce 2026 a že budou dodávat asi 160 tisíc tun spodumenu se 6 procenty lithia ročně. Jestli se vše podaří, měl by důl Snow Lake zajistit každým rokem lithium pro baterie do zhruba půl milionu elektromobilů.
Video: Enabling a Sustainable Future - Snow Lake Lithium presents
Literatura
Nová technologie nabízí odsolování vody a těžbu lithia zároveň
Autor: Stanislav Mihulka (14.02.2018)
Strategické vzácné zeminy by mohly být nahrazeny komby běžných prvků
Autor: Stanislav Mihulka (07.07.2019)
„Kosmický magnet“ tetrataenit je slibnou alternativou vzácných zemin
Autor: Stanislav Mihulka (26.10.2022)
Diskuze: