Izraelský výrobce vojenských elektronických systémů a pokročilých zbraní Elbit Systems nabízí malý, ale naprosto pozoruhodný dron LANIUS, který by mohl přinést průlom na městská bojiště. Jde o sebevražedný útočný systém, který je určený pro operace v blízkém okolí. Do akce ho lze vypustit z transportní multikoptéry nebo třeba z ruky vojáka. Multikoptéra zvyšuje operační dosah dronu LANIUS a zároveň může sloužit jako komunikační uzel pro přenos signálu dronu.
Design dronu LANIUS je založený na závodních dronech, což mu poskytuje výjimečnou rychlost a schopnost manévrovat. Tahle věc zlikviduje vybraný cíl doslova rychleji, než mrkne okem. S maximální vzletovou hmotností 1,25 kg dosahuje rychlosti až 20 metrů za sekundu. Mise dronu LANIUS musejí být krátké. Letět může jen 7 minut. V městském prostředí to ale nepředstavuje závažný problém. Klíčovou výhodou je schopnost dronu velmi rychle létat i v místnostech a podobných prostorech.
Podle dostupných údajů může LANIUS nést smrtící i nesmrtící výbavu, i když není jasné, o co vlastně jde. Pokud jde o komunikaci s operátorem, dron využívá Wi-Fi anebo softwarově definované rádio. Elbit zahrnul operátora do řetězce rozhodování během mise, ale v případě potřeby může LANIUS celou misi provést zcela autonomně, jako samostatný zabiják. Týká se to například operací v hustě zastavěném či podzemním prostředí, kde jsou problémy s přenosem signálu.
Pokud jde o uplatnění dronu LANIUS, Elbit uvádí, že díky své výbavě je LANIUS schopný bleskurychle proskenovat a zmapovat okolí ve velmi složitých městských prostředích. Má k dispozici GPS navigaci, kamery, vizuální senzory a další vymoženosti, ale klíčovým prvkem je umělá inteligence, poháněná procesorem NVIDIA Jetson TX2. Inteligence vytváří 3D mapu okolí dronu, kterou posílá operátorovi.
Pro společnost Elbit LANIUS představuje další prvek konceptu robotického a autonomního boje Legion-X. Je to síť propojených bojových prostředků, která může koordinovat operace rozmanitých robotických systémů. Dron LANIUS může operovat v síti Legion-X anebo samostatně, či v hejnu stejných dronů. V dohledné budoucnosti by mohlo být takové hejno dronů vypuštěno třeba na město plné ozbrojenců protivníka a spolupracují drony budou likvidovat jednoho po druhém.
Elbit tvrdí, že umělá inteligence dronu LANIUS dokáže rozeznat ozbrojence a lidi beze zbraně. To může být velmi užitečné například při řešení situací s rukojmími. Zároveň je ale jasné, že takové rozhodování je pro umělé inteligence velmi náročné, rozhodně složitější než třeba rozeznávání překážek na silnici při autonomním řízení. Omyl by přitom v případě dronu LANIUS byl ještě osudovější než u pilotních inteligencí. Tyto věci by měl řešit operátor dronu, jenomže na plně autonomních misích bez spojení nemusí mít možnost zasáhnout. Bude každopádně zajímavé sledovat, jaké jsou vlastně možnosti dronu LANIUS a jak funguje jeho inteligence.
Video: Elbit Systems / LANIUS
Video: Elbit Systems / Legion-X
Literatura
DARPA vyvíjí hejnovou taktiku pro drony na městských bojištích
Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2018)
Turecko jako první zavádí do výzbroje drony s lehkým kulometem
Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2019)
Britská hexakoptéra s brokovnicí je specialistou na boj ve městě
Autor: Stanislav Mihulka (07.10.2020)
Diskuze: