Představte si, že jste si právě pochutnali na zmrzlině, mléčném koktejlu, nebo na kávě s mlékem. A pak Vám někdo prozradí, že nešlo o tradiční surovinu – skutečné kravské mléko, ale o produkt sice vyrobený buňkami mléčné žlázy, ale ne v těle dojnice, nýbrž namnoženými v laboratoři. Přijmete to s nepříjemnými pocity, zcela lhostejně, nebo se spíše pozitivním překvapením oceníte, že chuťově je to k nerozeznání? Pod hesly udržitelného rozvoje a zeleného údělu a s nemalou finanční i marketingovou podporou se nejen na americký trh prodírá úskalím schvalovacích procesů „cell based milk“ – mléko na bázi buněk.
První firmou, která myšlenku proměnila ve skutek, je společnost TurtleTree Labs. Založena v Singapuru v roce 2019 již o rok později (2020) v konkurenci asi 175 000 podnikatelů z 200 zemí vyhrála Světový pohár v podnikání. Ke kontu si tím připsala půl milionu dolarů. Nyní s doposud největší, i když zdaleka ne jedinou podporou 30 milionů dolarů od investorské společnosti VERSO Capital se snaží prorazit i na severu amerického kontinentu. Pod hlavičkou TurtleTree Labs vyrůstá v kalifornském West Sacramentu výzkumně-vývojové středisko a prý i rozsáhlý výrobní závod.
Vyrábět – a to doslova – by měl mléko, jeho některé složky, případně jiné mléčné produkty. Vlastně jejich plnohodnotné náhražky, které zohledňují environmentální požadavky a nevyžadují stádo živých zvířat. A nejen je. Výzkum se intenzivně zabývá i co možná nejpřirozenější alternativou k lidskému mateřskému mléku a produkcí jeho některých nejvýživnějších a nejhodnotnějších složek – laktoferinu, alfa laktobium a oligosacharidů (HMOs = human milk oligosacharides) metodou fermentace pomocí upravených mikroorganismů.
Jen velice stručně pro vysvětlení: Laktoferin je multifunkční glykoprotein s antimikrobiálními účinky, jedna ze složek imunitního systému těla. Pro kojence (nejen lidské) je jeho důležitým zdrojem právě mateřské mléko. Obsah v tom lidském je vyšší než v kravském.
Alfa laktalbumin (α-laktalbumin) je protein regulující obsah mléčného cukru, laktózy, v mléce téměř všech savců.
Oligosacharidy jsou cukry složené ze dvou až deseti monosacharidů. Základními stavebními jednotkami oligosacharidů v lidském mateřském mléce jsou monomery kyseliny sialové, N-acetylglukosaminu, L-fukózy, D-glukózy a D-galaktózy. Chrání a podporují zdravý střevní mikrobiom kojence, podílejí se na dozrávání jeho imunitního systému a pozitivně ovlivňují vývin mozku.
Ale zpět k mléku na bázi buněk. Dostupné informace o samotném výrobním procesu jsou velice strohé. V prvním kroku se musí získat mlékotvorné buňky z mléčných žláz savčí samice, jejíž mléko se má „vyrobit“. Pravděpodobnou cestou je odběr ze živé tkáně, ale z nejasných vyjádření lze vydedukovat, že se tyto buňky v nepatrném množství nacházejí i v samotném přirozeném mléce, odkud je lze extrahovat. Ať tak nebo onak získaných buněk schopných laktace je velice málo a jejich počet je nutné mnohokrát znásobit ve speciálních bioreaktorech. Po dosažení potřebného objemu se velká buněčná kultura přesune do laktačního média – tekutiny s obsahem ingrediencí potřebných k tomu, aby buňky aktivovaly k mlékotvorbě – laktaci a proměnily složky v médiu v mléko. Pokud mají k dispozici stejné suroviny jako v těle savčí matky, i výsledný produkt se tomu přírodnímu prý věrně podobá složením, vzhledem i chutí. Je ale bez stop škodlivých růstových hormonů a antibiotik. Nakonec stačí laktační buňky odfiltrovat a „cell-based milk“ se může konzumovat nebo dále zpracovat.
Touto metodou je prý možné připravit i „buněčné“ mléko kozí, ovčí či velbloudí. Jen mít laktační buňky příslušného druhu a odpovídající laktační médium.
"Využití procesu založeného na buňkách umožňuje vytvořit kompletní mléko, protože napodobujeme přirozené mechanizmy jeho tvorby u živých savců," tvrdí podnikavá Fengru Lin, generální ředitelka a spoluzakladatelka TurtleTree Labs.
Její zástupce, viceprezident Yip HonMun v propagačním videu pod textem vysvětluje motivaci k tomuto netradičnímu podnikání. Podle jeho tvrzení „moderní způsob produkce potravin není udržitelný“. „Buněčné“ zemědělství prý produkuje o 90 procent méně skleníkových plynů, spotřebuje o 90 procent méně vody a vyžaduje o 99 procent méně půdy.
Jak se říká – no neber to! Žádné metanové produkty trávení rostlinné potravy, žádný páchnoucí hnůj a půda potřebná pro pastviny nebo produkci krmiv. Zkrátka žádná zvířata, kterým stačí tráva, seno či siláž a voda.
Z čeho, jak a s jakými náklady se získávají všechny složky potřebné do laktačního média? Jak nákladný je proces kultivace buněk? A co spotřebitelé? Kolik z nich přijme za své jen ty marketingem preferované informace a bude ochotných si připlatit za prý ekologickou alternativu? Bude našim zeleným údělem nahrazení kravínů kravinami – a časem možná direktivně? Na regulačním rámci pro potraviny na bázi buněčných kultur se prý již pracuje.
Singapur se nedávno stal první zemí na světě, v níž se legálně prodává z buněk kultivované maso. Mléko na bázi buněk bude následovat co by dup, a to nejen v této prosperující asijské zemi se zoufalým nedostatkem zemědělské půdy, ale s velmi vyspělým biotechnologickým průmyslem. Vedení společnosti TurtleTree předpokládá, že se do čtyř let podaří ukončit všechny schvalovací procesy a „buněčné mléko“ z jejich výrobního závodu se objeví v regálech amerických obchodů a v průběhu několika dalších roků postupně nahradí v prodeji až 20 % klasického mléka případně i některých obvyklých mléčných výrobků. Samozřejmě TurtleTree Ltd. není zdaleka jediným hráčem v oblasti možná zatím kontroverzního, ale pro některé investory zjevně perspektivního byznysu. Konkuruje mu například izraelská firma BioMilk, kanadská BetterMilk Inc., australská All G Foods, pravděpodobně i filipínská Pascual Corporation a v oblasti výroby lidského mateřského mléka startup firma BIOMILQ v Severní Karolíně. Zdá se, že evropský tradiční mlékárenský průmysl alternativní produkty zatím neohrožují. Nicméně ten drasticky postihnou zdražující se vstupy, nejen energetické, a prudký pokles kupní síly zákazníků.
Pro zajímavost:
Vývoj stavů hospodářských zvířat v letech 1992 až 2021 podle Českého statistického úřadu. Počet dojnic se v zejména v prvních letech sledovaného období prudce snížil, ale zvýšila se užitkovost, tedy množství nadojeného mléka za rok. Otázkou je, jestli z krávy neděláme také jen fabriku na mléko, aniž bychom brali v potaz její přirozené potřeby. Následující video je důkazem, jakou radost dokážou mít zvířata, když se po delší době ve stáji vypustí na pastvinu. To, že jim to prospívá i zdravotně, je zcela samozřejmé.
Literatura: Forbes; TurtleTree; Phys.org
Ekologické Supermaso připravené buněčným zemědělstvím
Autor: Josef Pazdera (22.12.2019)
V Izraeli otevírají první továrnu na maso na světě
Autor: Stanislav Mihulka (27.06.2021)
Tkáňoví mágové LyGenesis budou pěstovat minijátra přímo v pacientech
Autor: Stanislav Mihulka (27.08.2022)
Diskuze:
Nenechme se manipulovat
Ondřej Glac,2022-10-21 12:37:49
První věc, která mi tu připadá podpásová, je zmínka o tom, že výsledný produkt je bez růstových hormonů a antibiotik. Buď by se mělo napsat, že se tyto látky využívají při produkci umělého mléka a pak se nějakou zázračnou technologií odfiltrují, nebo to tam nemá co dělat, protože v běžné produkci mléka se žádné takové látky nepoužívají. Pokud byste dali kravám antibiotika (což je drahé), nikdy byste z jejich mléka nemohli vyrábět jogurty nebo tvaroh. Používání růstového hormonu v chovech je také nesmysl.
Druhá podpásovka je stádo, které má radost, že je na pastvě. To je prosím přirozená věc v chovech, kde máte v zimě krávy ve stáji a na jaře je pustíte ven. Produkční dojnice se ale takto zpravidla nechovají, ty jsou ve volných stájích, kde mají prostor k pohybu, dostatek volnosti i světla a suché místo k ležení.
mléko lze patrně falšovat i jinak a levněji :)
Eva M,2022-10-21 11:28:38
mléko lze patrně falšovat i jinak a levněji :)
tož tomu moc budoucnost nepředpovídám
Libor Zak,2022-10-20 12:45:04
Já bych s tím eticky rozhodně problém neměl, ale bojím se že skryté dopady tyto společnosti pečlivě vynechávají. Z nějakého důvodu je výsledný produkt výrazně dražší než ten přírodní. To buď znamená, že jsou zde technologické a personální vstupy natolik nákladné, že to nelze vyrábět levněji a tím pádem zde budou skryté dopady na životní prostředí v podobě výroby potřebných chemikálií a technologií. Případně je zájem ze strany hipsterů a X,Y,Z generace tak velký, že neuspokojí poptávku. Asi to bude někde mezi. Pokud je něco ekologické, musí to být z podstaty věci i ekonomické (ve výsledku se vlastně jedná o totéž). Takže jestli časem cena klesne pod cenu přírodního mléka, tak dobrá. Jinak to budu považovat za bublinu a trochu nepravdivou reklamu.
Re:
Vojtěch Kocián,2022-10-20 14:01:39
Každá novinka je drahá. Potřebují spláchnout investiční náklady (které nebudou malé) a taky nejspíš nemají rozjetou masovou produkci, takže produkce stačí pokrývat poptávku i při takových cenách.
Ohledně ekologie a ekonomiky to sice platí často, ale ne vždy. Respektive obě odvětví mají především jiné časové konstanty a jiný přístup k problému. Z ekonomického hlediska je výhodný olovnatý benzín jako palivo pro auta a freony jako chladivo v ledničkách. V krátkodobém horizontu řekněme jedné generace je to jednoznačné. Jenže pak se začnou projevovat důsledky na úrovni zhoršení kvality životního prostředí i v ekonomické sféře (zdravotnictví, inteligence populace, násilí ve společnosti...) Ekonom se na tohle nedívá, dokud nenastane problém v jeho oboru. Ekolog může upozornit na to, co se děje s olovem v přírodě nebo s freony v horních vrstvách atmosféry, ještě než je problém vážný. Ideální je oba přístupy nějak vyvážit, aby ekonomové naslouchali ekologům ohledně možných dopadů nových produktů a aby ekologové zase nepřeháněli se závažností těch dopadů a aby měli svá tvrzení dostatečné ověřená.
Re:
Pavel A1,2022-10-20 20:05:15
Jak se takové "maso ze zkumavky" vyrábí (a předpokládám, že i to namnožení mlékotvorných buněk se dělá podobně) bylo na Oslu popsáno před několika lety: https://www.osel.cz/10940-ekologicke-supermaso-pripravene-bunecnym-zemedelstvim.html
Stručně, buňky se koupou v růstových hormonech (jinak by se nemnožily), v koktejlu antibiotik (jinak by si na nich pochutnaly celé zástupy bakterií ještě než vyrostou) a krmí se to krevním sérem z fetálních telat - tedy telat, která se pomalu zabíjejí v tělech matek a když umřou tak často vezmou matku s sebou.
A pak se to prodává jako zcela bez růstových hormonů, bez antibiotik a bez nutnosti usmrcení jediného zvířete. Holt, co oči nevidí, srdce nebolí.
Travmyš Polní,2022-10-20 11:10:58
Já bych to tak radostně neviděl. Kravský hnůj je potřeba pro hnojení. Z krávy se nakonec dá zpracovat úplně všechno, mléko je jen malá část užitku.
A být závislý na poměrně náročném technologickém procesu určitě není dobrý nápad v době, kdy se může stát, že se budeme muset bez některých technologií obejít. Viz např. výroba čipů, cena, problémy s dodávkou surovin, zamyslete se nad tím, kde se čipy vyrábějí a jestli jsme schopni je vyrobit taky, pokud ano, v jaké úrovni technologie a pokud ne, co by bylo potřeba abychom toho byli schopni...
Nahrazovat krávy laboratorním procesem je rozhodně zajímavé a může být užitečné, ale pro nakrmení populace bych to viděl jako velice nebezpečný směr.
Re:
Dagmar Gregorová,2022-10-20 20:10:47
Souhlas. Možná je to věkem, ale osobně jsem více než skeptická a považuji to za stejně okrajový exces, jako maso z laboratoře. Ale jak se říká, mladým patří svět, ať si nyní blbnou oni. V Británii to již vegetariáni dělají: "Ve Velké Británii se rozšiřují demonstrace veganských aktivistů, kteří považují mlékárenský průmysl za neudržitelný. Na protest proto v obchodech vylévají mléko." (https://cnn.iprima.cz/hruzny-incident-v-usa-veganka-utyrala-sveho-syna-k-smrti-jaky-trest-ji-soud-vymeril-185131) Nechtěla bych být v kůži chovatele (nejen) krav, který musí v důsledku doby tak nepochopitelně absurdní a iracionální dát utratit zvířata. Třeba z ekonomických důvodů. Opustili jsme kvalitní a náročné vzdělávání, nepodpořili jsme kritické myšlení, ale vrátili jsme se k ideologiím.
Re: Re:
Pavel 1,2022-10-23 17:02:53
Naštěstí blbnutí starých se většinou omezuje jen na hysterickou reakci na každou novinku. Někdy to ovšem má fatální dopady, zvlášť když se jedná o jedince u pořádného koryta. https://euroskop.cz/2008/08/18/britsti-ministri-ostre-kritizuji-postoj-prince-ke-gmo/
Re:
Florian Stanislav,2022-10-21 00:14:22
Píšete :"Z krávy se nakonec dá zpracovat úplně všechno, mléko je jen malá část užitku."
Kus dutého rohu se používal jako pouzdro na brousek na kosu, z paznechtů se dělal klih.
Vojenské kanady byly z kravské kůže, která je tažná a houževnatá víc než jiná hovězí.
Jako děti ze selského stavení jsme pily mléko hned po nadojení ještě teplé a zpěněné, na puse zůstaly bílé vousy, nejspíš odtud úsloví : "máš ještě mlíko na bradě". Krávou se stává jalovice, až když má tele. A stará se o ně obětavě, nakonec "řve jako kráva po teleti". Záhumenková kráva měla i jméno a každý rok tele, poslední rok, když jí bylo 13 let, měla dvojčata. Kráva z části uživila rodinu, mléko pily i kočky, štěně , selata. Za prodané tele se dalo rok přežít na koleji v Praze.
Autorka článku píše :"mladým patří svět, ať si nyní blbnou oni". Ano, ale není na škodu něco vědět i tom světě starém, kde za skoro každým kouskem jídla bylo vidět kus práce k tomu potřebné, seno bylo šedé a na třetí ohnutí se hrstička zlámala.
Vzdělání a informace se obrovsky rozšiřují, valí se dopředu jako cyklistický peleton a moudrost šlape pěšky někde v dáli vzadu za kopcem. Což dokladuje uvedené rozlévání mléka v obchodech nebo laboratorní výroba jakoby ekologického mléka.
Anna Hrdlicová,2022-10-20 10:11:45
S tím, že nebude to vyprodukované mléko obsahovat zbytky antibiotik si nejsem tak jistá... Většina buněčných kultur je pěstována v médiu s přídavkem antibiotik, ale třeba to nebude potřeba :-) Jinak nás čeká zajímavá budoucnost, snad...
Re:
Eva M,2022-10-21 11:26:57
:) no ono na ty blbostě nebudou prachy...
a co se patrně stane s antibiotiky v důsledku tohoto nesmyslného nadužívání.... :(
Re: Re: Re: Re:
Pavel 1,2022-10-24 21:54:50
Takže se shodneme, že to současné reálné nadužívání se od toho hypotetického nijak neliší, tedy až na tu hypotetičnost.
Re: Re: Re: Re: Re:
Eva M,2022-10-25 20:42:02
no, liší, u "normálního" mléka produkci zařídí kráva, a to bez ATB.
současné nadužívání bychom museli probrat případ od případu...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce