Pod studií jsou podepsání jako první autor Avram S. Bukhbinder z UTHealth Houston a jako vedoucí kolektivu Paul. E. Schulz, profesor neurologie na McGovern Medical School. Za vydatné pomoci „cifršpionů“ se vědcům podařilo vyhodnotit rizika výskytu Alzheimerovy choroby u očkovaných proti chřipce a u neočkovaných. Výsledkem sledování rozsáhlého celonárodního vzorku, dospělých Američanů ve věku 65 let a starších, je poznatek, že očkování snižuje riziko rozvoje Alzheimera na několik let. A také že síla ochranného účinku se zvyšuje s počtem let v nichž se osoba nechala vakcinovat.
Laicky řečeno – vakcinace zabírá podle hesla „čím častěji, tím lépe“. Nejnižší míra rozvoje Alzheimerovy choroby byla totiž u těch, kteří se proti chřipce nechávali bodnout každoročně.
Tím nejdůležitějším poznatkem ale nejspíš bude, že nejde o specifický účinek konkrétní vakcíny proti chřipce, ale že na vině jsou změny v imunitním systému ,které chřipkové infekce doprovázejí. Například takový zánětlivý proces spojený se zápalem plic. Pravděpodobně to jsou změny v chování imunitního systému po prodělané infekci, které stojí za aktivací a zhoršováním Alzheimerovy choroby. Tomu by ostatně nasvědčovaly i slibné výsledky týmů připravujících vakcíny šité na míru konkrétně jen „Alzheimerovi“.
Protože jde o snadno ověřitelný výsledek z veřejně dostupných dat, lze nějaké takzvané „přibroušení tužky“ k získání publikačně zajímavých výsledků takřka vyloučit. Mělo by tedy platit, že osoby s absolvovanou alespoň jednou vakcinační dávkou proti chřipce, mají v porovnání s neočkovanými vrstevníky, o 40 % menší pravděpodobnost, že se u nich během čtyř let Alzheimer projeví.
K podobným závěrům jako Schulzův tým dospěla nedávno i parta Hervé Bercoviera, Charlese Greenblattema a Benjamina Kleina z katedry mikrobiologie a molekulární genetiky Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Rozdíl je jen v tom, že té vyšel ochranný vliv u vakcíny vyvinuté proti tuberkulóze. Mezi vědci roste přesvědčení, že se brzo prokáže i ochranný efekt vakcín proti covid-19. A nejspíš u všeho, co nás je schopno ochránit před vážnějším průběhem infekčních zánětlivých procesů.
Literatura
Avram S. Bukhbinder et al.: „Risk of Alzheimer's Disease Following Influenza Vaccination: A Claims-Based Cohort Study Using Propensity Score Matching“, Journal of Alzheimer's Disease (2022). DOI: 10.3233/JAD-220361
Jak nám ApoE4 ohrožuje mozek
Autor: Josef Pazdera (10.07.2020)
Dementní mozek se podařilo zotavit dodáním kmenových buněk
Autor: Josef Pazdera (29.04.2021)
Jak na periferní neuropatie? Nejlépe transferovou RNA!
Autor: Josef Pazdera (17.10.2021)
Totální válka v mozku: Je Alzheimerova nemoc důsledkem infekce?
Autor: Tomáš Petrásek (27.03.2022)
Alzheimerova choroba souvisí i s poruchou činnosti imunitních buněk
Autor: Dagmar Gregorová (08.06.2022)
Diskuze: