Pod studií jsou podepsání jako první autor Avram S. Bukhbinder z UTHealth Houston a jako vedoucí kolektivu Paul. E. Schulz, profesor neurologie na McGovern Medical School. Za vydatné pomoci „cifršpionů“ se vědcům podařilo vyhodnotit rizika výskytu Alzheimerovy choroby u očkovaných proti chřipce a u neočkovaných. Výsledkem sledování rozsáhlého celonárodního vzorku, dospělých Američanů ve věku 65 let a starších, je poznatek, že očkování snižuje riziko rozvoje Alzheimera na několik let. A také že síla ochranného účinku se zvyšuje s počtem let v nichž se osoba nechala vakcinovat.
Laicky řečeno – vakcinace zabírá podle hesla „čím častěji, tím lépe“. Nejnižší míra rozvoje Alzheimerovy choroby byla totiž u těch, kteří se proti chřipce nechávali bodnout každoročně.
Tím nejdůležitějším poznatkem ale nejspíš bude, že nejde o specifický účinek konkrétní vakcíny proti chřipce, ale že na vině jsou změny v imunitním systému ,které chřipkové infekce doprovázejí. Například takový zánětlivý proces spojený se zápalem plic. Pravděpodobně to jsou změny v chování imunitního systému po prodělané infekci, které stojí za aktivací a zhoršováním Alzheimerovy choroby. Tomu by ostatně nasvědčovaly i slibné výsledky týmů připravujících vakcíny šité na míru konkrétně jen „Alzheimerovi“.
Protože jde o snadno ověřitelný výsledek z veřejně dostupných dat, lze nějaké takzvané „přibroušení tužky“ k získání publikačně zajímavých výsledků takřka vyloučit. Mělo by tedy platit, že osoby s absolvovanou alespoň jednou vakcinační dávkou proti chřipce, mají v porovnání s neočkovanými vrstevníky, o 40 % menší pravděpodobnost, že se u nich během čtyř let Alzheimer projeví.
K podobným závěrům jako Schulzův tým dospěla nedávno i parta Hervé Bercoviera, Charlese Greenblattema a Benjamina Kleina z katedry mikrobiologie a molekulární genetiky Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Rozdíl je jen v tom, že té vyšel ochranný vliv u vakcíny vyvinuté proti tuberkulóze. Mezi vědci roste přesvědčení, že se brzo prokáže i ochranný efekt vakcín proti covid-19. A nejspíš u všeho, co nás je schopno ochránit před vážnějším průběhem infekčních zánětlivých procesů.
Literatura
Avram S. Bukhbinder et al.: „Risk of Alzheimer's Disease Following Influenza Vaccination: A Claims-Based Cohort Study Using Propensity Score Matching“, Journal of Alzheimer's Disease (2022). DOI: 10.3233/JAD-220361
Jak nám ApoE4 ohrožuje mozek
Autor: Josef Pazdera (10.07.2020)
Dementní mozek se podařilo zotavit dodáním kmenových buněk
Autor: Josef Pazdera (29.04.2021)
Jak na periferní neuropatie? Nejlépe transferovou RNA!
Autor: Josef Pazdera (17.10.2021)
Totální válka v mozku: Je Alzheimerova nemoc důsledkem infekce?
Autor: Tomáš Petrásek (27.03.2022)
Alzheimerova choroba souvisí i s poruchou činnosti imunitních buněk
Autor: Dagmar Gregorová (08.06.2022)
Diskuze:
zkreslení
Richard Vacek,2022-06-28 15:08:01
Nevím, ale předpokládal bych, že se nejedná o příznivý vliv vakcíny. U lidé, kteří se nechávají pravidelně očkovat proti chřipce, bych předpokládal, že i jinak více dbají o své zdraví a proto si je i Alzheimer najde později.
Namátkou bych očekával, že budou mít i chrup v lepším stavu. A za jednu z příčin degenerativních chorob se pokládá dlouhodobý neléčený zánět zubů.
Lumir Sova,2022-06-28 11:59:47
Zase jeden hezký příklad jak do nás všech nacpat vakcíny a nejlépe rovnou i s čipy....
možné zkreslení?
Eva M,2022-06-28 09:31:57
Na druhou stranu - očkování proti covidu je nejméně u mRNA vakcín provázeno výraznou celkovou reakcí - vím snad jen o 2 osobách z cca 10 známých, které ji měly pouze lokální nebo je na 2 dny nesložila úplně ("známí známých" prý popisovali tutéž zkušenost, "po očkování to je, jako když dostaneš covid"). Pokud TOHLE není imunitní reakce...
Naopak tu slavnou chřipku nikdy nedostane celá populace a procento závažných průběhů u covidu kolísá; navíc u chřipky se (pokud vím) zásadně nepředpokládá perzistence v lidském organismu po překonání infekce; u covidu byly publikovány i nějaké práce, které by to případně mohly zpochybňovat, navíc je zde ta kanalizační záležitost ....
Takže se mi ty závěry dvakrát nepozdávají a tento výzkum řadím k vědeckým studiím o prospěšnosti kávy, které si čtu vždy, když si chci dát několikáté kafe :)
Re: možné zkreslení?
Florian Stanislav,2022-06-28 09:41:34
Zkreslení je možné vždy, kromě statistiky asi 10 známých. A "známí známých" a další kafe to jistí.
Re: možné zkreslení?
Max Karas,2022-06-28 09:59:48
Nebyl jsem příznivce očkování, ale první a druhé jsme měli. Celá rodina. A nikdo neměl ani jeden jediný problém. A asi jsme měli i covid, včetně babičky ve věku 90 let. A nic. Jo, trochu mne bolelo dva tři místo v pichu, ale to bylo vše. Manželka se testovat nikdy nenechala, ale na nějaký ten týden přišla trochu o čich. Žádná opatření nebo omezení jsme více méně nedodržovali, rodina fungoval jako jindy. A v celé široké rodině nebyl s covidem ani jeden jediný problém. A naopak, u manželky v práci je kolegyně, kde si těžkým průběhem prošla půlka rodiny a ona sama byla mimo 2x 6 týdnů. Nechci rozebírat covid, ale píšu to jako ilustraci reakce okolí. Jedna rodina neví o tom, že něco jako covid bylo, druhá rodina byla dva roky mimo a s několika úmrtími. Jak byste toto chtěla hodnotit? V naší bublině je covid opravdu rýmička, v bublině jiné je to těžká a smrtelná nemoc.
Re: Re: možné zkreslení?
Eva M,2022-06-28 12:08:48
Dobrý den, já bych očkování proti covidu v této fázi nechtěla hodnotit vůbec, protože je na to z jedné strany brzy, z druhé strany pozdě. U nastupující vlny se ostatně uvádí unikání imunol. ochraně poskytované jak očkováním, tak proděláním.
Co mi ovšem připadá sporné, je ten údajný přínos častého a neustálého očkování jakožto prevence Alzheimera, prezentovaný jako "zcela evidentní závěr".
On nám na druhou stranu zase třeba narůstá výskyt roztroušené sklerózy...
Re: Re: možné zkreslení?
Eva M,2022-06-28 12:11:27
PS Vámi popisované rozdíly by patrně byly hodny nějakého toho výzkumu.... ovšem je možné až pravděpodobné, že získané poznatky by byly u dalších mutací nepoužitelné.
Re: Re: Re: možné zkreslení?
Max Karas,2022-06-28 13:37:30
Ale to je obecně známé. Hodně to bylo patrné na "celebritách", o kterých se psalo. O tom, že hromada lidí nemá s covidem problém, se ví. A já to mohu potvrdit na mé rodině. Ale koukněte se, co třeba covid natropil v rodině Věry Martinové. Na to člověk nemusí být specializovaný odborník, aby viděl, že v tom zřejmě bude hrát roli genetika a určité "rodové zatížení", když v jedné rodině si toho ani nevšimnou a v druhé jich na to půlka vymře. Ono se i vědělo a ví, o co se jedná a jaké jsou důvodu, ale nechci do toho tahat covid jako takový, šlo mi hlavně o princip.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce