Je to až k zlosti. Ale, bohužel, řada významných chemických reakcí, které by nám mohly usnadnit život, vyžaduje jako katalyzátory vzácné a velmi drahé kovy. To v řadě případů představuje zásadní překážku praktickému uplatnění jinak velmi užitečných technologií. Vědecké týmy po celém světě proto hledají řešení, která by tuto nepříznivou situaci zvrátila.
V dnešní době se v klíčových chemických reakcích průmyslového významu často uplatňují v roli katalyzátoru kovy jako je platina, palladium nebo rhodium. Katalyzují skvěle, ale nejdřív je musíte sehnat a zaplatit. Jsou velmi nákladné, což zvedá cenu jak samotného zařízení na zmíněné chemické reakce, tak i výsledného produktu.
Výzkumný tým americké University of Minnesota přišel na to, jak tyto drahé katalyzátory nahradit mnohem levnějšími kovy. Dosahují toho změnou počtu elektronů u levných kovů, díky čemuž tyto materiály získají některé vlastnosti luxusních katalytických kovů. K tomuto účelu vyvinuli zařízení, jemuž říkají „katalytický kondenzátor“ (anglicky „catalytic condenser“).
Jak říká vedoucí výzkumu Paul Dauenhauer, atomy ve skutečnosti nestojí o to, aby měnily svůj daný počet elektronů. Katalytický kondenzátor je ale dokáže přesvědčit. Podle Dauenhauera to otevírá nové možnosti v chemii, protože levné a snadno dostupné materiály zastoupí dosavadní drahé katalytické kovy.
Aby katalytický kondenzátor tento úkol zvládnul, tvoří jej na sebe uspořádané série tenkých filmů. Na vrchní straně se nachází vrstva oxidu hlinitého o tloušťce 4 nanometry. Pod ní je vrstva grafenu, pak vodiče a úplně vespod vrstva izolátoru. Když grafenem a vodičem prochází proud, ve vrstvě oxidu hlinitého se vytváří náboj. Tím dojde ke změně vlastností vrstvy oxidu hlinitého, z něhož se stane kýžený katalyzátor.
Vlastnosti výsledného katalyzátoru přitom lze nastavit ovládáním použitého napětí u elektrického proudu, složením vrstvy izolátoru nebo přidáváním dalších složek do katalytické vrstvy. Podle tvůrců bude možné „katalytický kondenzátor“ využívat v řadě průmyslových odvětví, v nichž provozují rozmanité chemické reakce.
Video: Paul Dauenhauer, Chemical Engineer | 2020 MacArthur Fellow
Literatura
Katalyzátor z nanomědi recykluje oxid uhličitý na ethen
Autor: Stanislav Mihulka (18.01.2018)
Strategické vzácné zeminy by mohly být nahrazeny komby běžných prvků
Autor: Stanislav Mihulka (07.07.2019)
Multifunkční keramický katalyzátor zajistí účinnou výrobu bionafty
Autor: Stanislav Mihulka (01.11.2020)
Terminátorský trik: Kapalný kov rychle mění oxid uhličitý na pevný uhlík
Autor: Stanislav Mihulka (22.01.2022)
Diskuze:
Teda, bude to jemne mimo tému
Vladimír Bzdušek,2022-05-21 17:35:01
ale kedysi dávno v jednej nemenovanej chemickej fabrike na Slovensku (CHZWP) sa montovala nová katalyzovaná prevádzka. Katalyzátor vo forme platinového sita samozrejme až naposledy. Po jeho namontovaní odišli montéri na obed a menila sa smena. Po návrate bola platina fuč. Zato dofrčali všetky druhy bezpečnostných zložiek. Platina nikde. Potom niekoho napadlo, či to nevzal niekto z tej rannej smeny. Pri rozsiahlom výjazde po okolitých dedinách prichytili chlapíka, ako práve pribíja to platinové sito na zajačník.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce