General Atomics představili Gambit, tryskový bojový dron s umělou inteligencí  
Výrobce bezpilotních letounů General Atomics Aeronautical Systems přichází s plnohodnotným bojovým autonomním tryskáčem, který by měl doprovázet do vzdušných bitev letouny s lidskou posádkou. Gambit ohlašuje novou éru, ve které budou inteligence létat na mise po boku lidských pilotů.
Tryskový dron Gambit. Kredit: General Atomics.
Tryskový dron Gambit. Kredit: General Atomics.

Společnost General Atomics je známá především drony jako Predator, Reaper, SkyGuardian nebo nově Mojave, které vydrží delší dobu ve vzduchu, jak dravci číhající na kořist, kterou v případě potřeby zasypou raketami Hellfire. Anebo dělají průzkum. Dceřiná společnost General Atomics Aeronautical Systems, Inc., která má drony v popisu práce, teď vstoupila do nové niky a představila tryskový bojový autonomní dron Gambit.

 

Logo. Kredit: General Atomics.
Logo. Kredit: General Atomics.

Gambit není žádný číhající dravec, ale plnohodnotný bojový tryskáč, který by měl létat na mise jako doprovodný letoun pilotovaných strojů a přispět k ovládnutí vzdušného bojiště. General Atomics se tím pádem stává konkurencí výrobců dronů tohoto typu, jako je Boeing nebo Kratos.

 

Podle šéfa společnosti General Atomics Aeronautical Systems Davida R. Alexandera je Gambit „Autonomous Collaborative Platform (ACP)“, tedy robotický doprovodný letoun, který spolupracuje s pilotovanými letouny a proniká do bojových zón, kde detekuje, identifikuje a napadá cíle protivníka, aby snížil ohrožení strojů s lidskou posádkou. Při takovém postupu jsou lépe chráněny lidské životy a piloti a velitelé mají více času a prostoru na zásadní rozhodování.

 

Dnes již klasický General Atomics MQ-9 Reaper. Kredit: Leslie Pratt / Wikimedia Commons.
Dnes již klasický General Atomics MQ-9 Reaper. Kredit: Leslie Pratt / Wikimedia Commons.

Alexander je přesvědčený, že s dronem Gambit zase o něco dále posunují hranice možného v uplatnění dronů, jejich softwaru, integraci systémů během misí a podobně. Gambit podle něj ohlašuje novou éru, ve které velké autonomní bojové drony podporují pilotované letouny a intenzivně s nimi spolupracují.

 

Gambit mocně využívá umělou inteligenci a může autonomně vykonávat úkoly, které mu zadá operátor. Také může převzít iniciativu a dělat si to podle svého, v nastavených mantinelech, jak v boji, tak i při průzkumu. To, co Gambit zjistí, pak posílá dál všem relevantním jednotkám. Jak poslední dobou není výjimkou, Gambit byl navržen s pomocí digitálního inženýrství. General Atomics Aeronautical Systems přitom podporují koncepty designů budoucích letounů US Air Force, aby s jejich stroji letectvo stále počítalo.

 

Literatura

New Atlas 5. 3. 2022.

Datum: 07.03.2022
Tisk článku



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz