Společnost General Atomics je známá především drony jako Predator, Reaper, SkyGuardian nebo nově Mojave, které vydrží delší dobu ve vzduchu, jak dravci číhající na kořist, kterou v případě potřeby zasypou raketami Hellfire. Anebo dělají průzkum. Dceřiná společnost General Atomics Aeronautical Systems, Inc., která má drony v popisu práce, teď vstoupila do nové niky a představila tryskový bojový autonomní dron Gambit.
Gambit není žádný číhající dravec, ale plnohodnotný bojový tryskáč, který by měl létat na mise jako doprovodný letoun pilotovaných strojů a přispět k ovládnutí vzdušného bojiště. General Atomics se tím pádem stává konkurencí výrobců dronů tohoto typu, jako je Boeing nebo Kratos.
Podle šéfa společnosti General Atomics Aeronautical Systems Davida R. Alexandera je Gambit „Autonomous Collaborative Platform (ACP)“, tedy robotický doprovodný letoun, který spolupracuje s pilotovanými letouny a proniká do bojových zón, kde detekuje, identifikuje a napadá cíle protivníka, aby snížil ohrožení strojů s lidskou posádkou. Při takovém postupu jsou lépe chráněny lidské životy a piloti a velitelé mají více času a prostoru na zásadní rozhodování.
Alexander je přesvědčený, že s dronem Gambit zase o něco dále posunují hranice možného v uplatnění dronů, jejich softwaru, integraci systémů během misí a podobně. Gambit podle něj ohlašuje novou éru, ve které velké autonomní bojové drony podporují pilotované letouny a intenzivně s nimi spolupracují.
Gambit mocně využívá umělou inteligenci a může autonomně vykonávat úkoly, které mu zadá operátor. Také může převzít iniciativu a dělat si to podle svého, v nastavených mantinelech, jak v boji, tak i při průzkumu. To, co Gambit zjistí, pak posílá dál všem relevantním jednotkám. Jak poslední dobou není výjimkou, Gambit byl navržen s pomocí digitálního inženýrství. General Atomics Aeronautical Systems přitom podporují koncepty designů budoucích letounů US Air Force, aby s jejich stroji letectvo stále počítalo.
Literatura
Bojový dron US Air Force Kratos XQ-58A Valkyrie má za sebou první let
Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2019)
Ostře sledovaný bojový dron Loyal Wingman poprvé vzlétl
Autor: Stanislav Mihulka (05.03.2021)
Mozek vyvíjeného amerického bojového dronu Skyborg se poprvé proletěl
Autor: Stanislav Mihulka (17.05.2021)
Kratos úspěšně testuje tryskový dron Air Wolf pro „opotřebovávací“ konflikty
Autor: Stanislav Mihulka (09.09.2021)
Tiché nadzvukové drony Exosonic budou dělat protivníky pilotům při výcviku
Autor: Stanislav Mihulka (20.10.2021)
Diskuze:
Ukrajina
Igi2 Menovatel,2022-03-08 09:46:29
Ukrajincom by stačila aj staršia, menej IQ verzia. Nič proti Bayraktarom.
Dúfam, že im na to letisko pri Ľvove dodávajú aj také, na nesymetrickú vojnu potrebné zbrane.
Martin Pecka,2022-03-07 01:04:16
A nejsou to spis jen nejake PR zvasty a stihacky na dalkove ovladani? Protoze state-of-the-art v autonomnim stihacim boji prave zkouma DARPA v programu ACE (Air Combat Evolution) a zatim se nepohnuli z faze simulace... Tj. pokud by to nekdo mel vyresene uz i v hardware, nenamahala by se DARPA s vyhlasovanim souteze...
Re:
Vojtěch Kocián,2022-03-07 09:22:50
A nemůže být Gambit právě výsledkem ACE? DARPA na tom dělala minimálně dva roky a sama nemá prostředky pro výrobu tak složitého zařízení, jako je stíhačka. Přijde mi logické, že bude spolupracovat s největším výrobcem dronů a nemá úplně zapotřebí si za to veřejně připisovat zásluhy.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce