Se smogem je na tom nejhůř asi Čína. Ta si v uplynulém roce (podle sledování kvality ovzduší IQAir) na své konto připsala 42 ze 100 nejvíce znečištěných měst světa. Podle statistiky vydávané Světovou zdravotnickou organizací (WHO) žilo v roce 2019 asi 99 procent světové populace v místech, která nesplňují doporučené směrnice kvality ovzduší. Jednou z nejvíce znečištěných zemí Evropy, porušující v nejhorších obdobích roku normy EU o stovky procentních bodů, je Polsko. V polském městě Kalwarie Zebrzydowska s necelými pěti tisíci obyvateli se každoroční zimní patálie s topnou sezónou pokouší řešit pomocí zvukových vln. Když slunce zapadne a na město se snese z komínů hustý kouř, spouští "zvukové dělo".
Experimentální zařízení připomíná kovový kontejner z něhož směrem k nebi trčí obrácený kužel. Podle jednoho z vynálezců, Dominika Grybose z Akademie hornictví a hutnictví v Krakově, se jim rázovými vlnami, které přístroj vydává, daří snižovat koncentraci škodlivých částic PM2,5 a PM10 ve vzduchu města. Zdrojem rázových vln jsou exploze směsi acetylenu a vzduchu. Toxické částice jsou vertikálními zvukovými vlnami vyslány o několik set metrů výše. Z vyjádření Grybose pro agenturu AFP vyplývá, že: "... pokud spustíme dělo na půl hodiny až hodinu, znečištění se sníží o 15 až 30 procent v okruhu dvou až tří kilometrů od děla a účinky trvají jednu až tři hodiny".
Ze zprávy AFP vyplývá, že obyvatelé města jsou zatím střelbě každých šest sekund nakloněni. Alespoň to tak vypadá z vyjádření 43leté účetní Jolanty Walkowiczové, která pokusy komentovala slovy: „"Smog je tady velmi silný. Nemůžeme naše byty větrat, protože to tak smrdí. Takže pokud to může pomoci, ať udělají testy. Sotva slyšíme ten zvuk - je to jako když se spustí ohňostroj".
Zda se střelba necelých sto kilometrů od Ostravy dočká Ig Nobel Prize, nebo jen Nobel Prize, se teprve ukáže. V každém případě snižování koncentrace částeček menších než 10 μm (PM10) za pozornost stojí. Usazují se v průduškách a pronikají až do plicních sklípků. Na jejich frakci suspendovaných částic se ochotně nabalují polycyklické aromatické uhlovodíky s mutagenním a karcinogenním efektem, a proto jsou PM2,5 a PM10 považovány za ty nejnebezpečnější.
Zdroje
Kalwaria Zebrzydowska, Wikipedia
AFP 20. ledna 2022, Physorg
Diskuze:
Střílení do vzduchu
M. Marvan,2022-01-26 09:56:14
Výsledek by se dal shrnout i tak, že kolegové z AGH popsali lokální efekt promíchávání atmosféry patentovaným protismogovým dělem.
Vypadá to, že smog má své pozice v Polsku celkem jisté.
PM2.5
https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/figures/pm2-5-annual-mean-in-2
PM10
https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/figures/pm10-annual-mean-in-2
a hlavně BaP
https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/figures/population-weighted-concentration-field-of
výstřel na mp4
M. Marvan,2022-01-25 15:54:47
Viz https://www.agh.edu.pl/fileadmin/default/templates/images/Aktualnosci/aktualnosci/_2020/1012/JEDEN_STRZAL_FILM.mp4
co na to místní
Jan Dobeš,2022-01-23 17:57:51
Reakci místních na druhý pokus z 19.1.2022 si lze přečíst na:
https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/17768-w-kalwarii-strzalami-przepedzaja-smog-ludzie-chyba-maja-dosyc-jak-na-wojnie.html
Libor Zak,2022-01-21 15:10:16
Toto řešení doporučuje 95% zvířat z okolí, zbylých 5% je hluchých a neslyšelo otázku.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce