V průběhu virové infekce se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky, které v krvi vyléčené osoby přetrvávají delší dobu po uzdravení. Odebírat krev uzdraveným pacientům a dávat ji nemocným, je stoletá osvědčená strategie, která v řadě případů zabírá. S léčbou pomocí plazmy byly dobré zkušenosti například u nemocných s virovou horečkou Ebola. Proto také zpočátku v lékařské komunitě panoval optimismus, že tak půjde léčit i nemocné s covid-19.
Odborná literatura ale již delší dobu přináší výsledky klinických studií, že tato léčba je neúčinná. Z mnoha jmenujme například závěr vědců z University of Pittsburgh School of Medicine, kterým z rozsáhlých klinických dat vyšlo, že léčba rekonvalescentní plazmou je u kritických COVID-19 neúčinná s jistotou více než 99 %! Ve stejném duchu se neslo i výroční zasedání Evropské společnosti intenzivní medicíny.
Nejnovější informace v tomto směru přináší i jeden z nejprestižnějších světových zdravotnických časopisů - British Medical Journal. Mimo jiné v něm lze najít stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO). Praví se v něm, že: „Aktuální důkazy ukazují, že podání rekonvalescentní plazmy nezlepšuje přežití ani pacientům nesnižuje potřebu mechanické ventilace“. Dále se ve zprávě důrazně doporučuje nepoužívat krevní plazmu u lidí, kteří nemají vážné příznaky COVID-19, a u pacientů s těžkým a kritickým onemocněním jen v rámci klinické studie.
Tento článek nemá v úmyslu znevažovat dárcovství krve. Ostatně, mezi oslími autory je zastoupení dárců požehnané. Jen nám poněkud zvláštní připadá, že k dárcovství rekonvalescentní plazmy vyzývají instituce, jakými jsou například Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice v Ostravě,… že v podobném duchu je i doporučený postup pro použití rekonvalescentní plazmy k léčbě dospělých pacientů s COVID-19 uveden i na stránkách SUKL (s odkazem na materiál Evropské komise). Přitom jde o léčbu, s níž zahraniční vědecká i klinická pracoviště, nemají dobré zkušenosti. A ani Světová zdravotnická organizace ji nedoporučuje.
Literatura
Fakultní nemocnice Brno - FN Brno hledá dárce rekonvalescentní plazmy.
Fakultní nemocnice Ostrava – Aktuality 27.12.2021: V Ostravě aplikují krevní plazmu pacientům pozitivním na koronavirus. Darováním rekonvalescentní plazmy pomůžete v léčbě COVID pozitivních pacientů!
SUKL – Doporučený postup pro použití rekonvalescentni plazmy v léčbě dospělých pacientů s COVID-19.
Lise J. Estcourt et al, Effect of Convalescent Plasma on Organ Support–Free Days in Critically Ill Patients With COVID-19, JAMA. DOI: 10.1001/jama.2021.18178
Simonovich V.A., et al.: PlasmAr Study Group. A Randomized Trial of Convalescent Plasma in Covid-19 Severe Pneumonia. N Engl J Med. 2020 Nov 24. doi: 10.1056/NEJMoa2031304. Epub ahead of print. PMID: 33232588.
WHO - WHO recommends against the use of convalescent plasma to treat COVID-19
Poznámka
Po vyjití tohoto článkuvyšly ve vědeckých časopisech k danému tématu dva vzájemně si odporující články. Upozornění na ně poslal pan Machala. Děkuji a rád zde na ně připojuji odkaz:
A Convincing Case for Convalescent Plasma Treatment of COVID-19
Public Health Watch: Study Finds No Benefit for Convalescent Plasma in Severe COVID-19
Pilulka na COVID-19 umutuje virus k smrti
Autor: Josef Pazdera (27.10.2021)
Pacient „nula“ byl omyl
Autor: Josef Pazdera (22.11.2021)
Třetí dávku ano, nebo ne?
Autor: Josef Pazdera (22.11.2021)
COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá
Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
Mě neoočkujete, jsem republikán
Autor: Miloslav Pouzar (10.12.2021)
Proč někteří máme průběh COVID lehký a jiní to nepřežijí?
Autor: Josef Pazdera (19.12.2021)
Jaká je imunitní paměť po těžkém průběhu nemoci covid-19?
Autor: Josef Pazdera (25.12.2021)
Americká armáda vyvíjí pankoronavirovou nanovakcínu
Autor: Stanislav Mihulka (27.12.2021)
Diskuze: