Není tajemstvím, že měď při kontaktu zabíjí bakterie. Trvá to ale dlouho, celé hodiny. Nová mikro-nanoměď je oproti tomu téměř jako antická Medúza, která zabíjela pouhým pohledem. Zlikviduje prakticky všechny bakterie v dosahu během pouhých 2 minut. Být bakterií, tak z tohoto materiálu mám opravdu strach.
Běžná měď likviduje bakterie tím, že uvolňuje ionty, které proděraví ochranné membrány bakterií jako vystřelené kulky. Tento proces je ale mnohem pomalejší než střelba. Bakterie umírají za hodinu, dvě a někdy až za čtyři hodiny. To znamená, že když se měď použije jako antibakteriální povrch, například na kliku u dveří, tak nijak zvlášť nezabrání přenosu mikrobů, pokud ke kontaktům nedochází s velkým časovým odstupem.
Australští odborníci RMIT University a vědecké agentury CSIRO vyvinuli speciálně upravenou měď, která je v zabíjení bakterií mnohem nemilosrdnější. Začali slitinou z mědi a manganu. Poté použili levný proces selektivního loužení (anglicky selective leaching nebo dealloying), který spočívá v odstraňování určitého prvky ze slitiny korozí. V tomto případě odstranili atomy manganu. Výsledkem jejich úsilí byla mikro-nanoměď, tedy porézní struktura mědi, která obsahuje množství dutin v mikro- i nanoměřítku.
Díky této struktuře má mikro-nanoměď dramaticky větší plochu povrchu než tradiční měď. V důsledku toho se z mikro-nanomědi uvolňuje mnohem více iontů mědi, které pak masivně atakují všechny bakterie v dosahu. Dalším podstatným rozdílem je chování vody. Voda na povrchu tradiční mědi vytváří kapky vody, zatímco do mikro-nanomědi se vsákne a vytvoří tenký film. Bakterie se tím pádem rychle dostanou do těsné blízkosti mědi a pro měděné ionty je o to snazší je pozabíjet.
Jak říká vedoucí výzkumného týmu Ma Qian z RMIT, standardní měděný povrch zabije do 4 hodin asi 97 procent buněk zlatého stafylokoka. Když to zkusili s mikro-nanomědí, tak vymazala 99,99 procent buněk této bakterie do 2 minut. To je zhruba 120krát rychleji. Badatelé teď zkoušejí, co udělá mikro-nanoměď s pandemickým koronavirem.
Video: Additively manufactured metal surfaces and influence on tensile and fatigue performance - Ma Qian
Literatura
Tekuté sklo ve spreji převratným nanomateriálem
Autor: Stanislav Mihulka (13.02.2010)
3D tištěné kostky z polymeru jsou tvrdé skoro jako diamant a zastavují projektily
Autor: Stanislav Mihulka (26.11.2019)
Laserem opracovaný hliník po ozáření Sluncem čistí vodu
Autor: Stanislav Mihulka (14.07.2020)
Diskuze:
mimo thema
Jaroslav Fisnar,2021-12-15 22:46:54
Jinak to tu veřejně napsat nejde (bohužel). Pane Mihulko, první známkou úpadku média je zabránění svobodné diskuze pod články "určitých" témat. Třeba virů SARS/COV či o úžasných US jaderných zbraních. Nevím jak Vy, byl jsem v ČSLA a LE ve Francii. Zkuste se nad tím vším zamyslet, až budete mít náladu přetiskovat podobné články. Doporučuju shlédnout nějaké video z Hirošimy či Nagasaki. Jen doufám, že už nikdy za mého života nebudeme humanitárně bombardovat naše přátele a odvěké spojence (Srbsko), jen aby se Madla Allbrightová radovala. Padáte někde na úroveň Novinek či Seznam zpráv, obávám se.
Re: mimo thema
Florian Stanislav,2021-12-16 09:10:43
Úpadek není dán tím, že se upadlá diskuze ukončí, ale úrovní příspěvků mimo téma, které řeší v jednom odstavci problémy světa od druhé světové, které uvádíte.
Nechápu představu, že za tyto problémy může autor skvělých článků o vědě, technice, astronomii... Zkuste se i Vy nad tím zamyslet, jak doporučujete.
Re: mimo thema
Jan Novák9,2021-12-16 11:33:47
Redakce Osla už několikrát sdělila že nemá prostředky na to aby mazala reklamy z diskuzí starších než týden kdy do nich přispívají už jen spamboti a vzácně nějaký ten šílenec kterého už pak stejně nikdo nečte. Zkuste se domluvit s redakcí že každý den zdarma věnujete několik hodin procházení diskuzí pod několika stovkami článků a třeba dobu přispívání prodlouží.
p.s. Nejsem členem redakce a nemám nic společného s Oslem. Ani nevím jestli má Osel redakční systém který to vůbec umožňuje. To si musíte zjistit sám.
Re: mimo thema
Jan Rychtář,2021-12-17 02:30:42
Ono je to dobře. Alespoň nedostávají prostor vlastizrádci vašeho typu.
Tohle kdysi bývala věcná diskuze. Ne hloupé
výkřiky pomatenců.
Tedy až na pana Hrčíříka. :-D
Re: Re: mimo thema
Josef Hrncirik,2021-12-17 11:46:21
Kolik ukrajinců budete mít nakvartýrováno od vánoc do 3. králů?
Je to na zabití!
Josef Hrncirik,2021-12-15 16:29:02
Kovovou Cu nutno zoxidovat na Cu++ nebo alespoň Cu+. Pokud ale v okolí Cu++ není v dostatečné koncentraci vhodný aniont, Cu se jen pokryje nerozpustnou a tím neúčinnou vrstvou oxidu, hydroxidu či nějaké zásadité soli.
Re: Je to na zabití!
Florian Stanislav,2021-12-15 19:30:46
Měď je relativně sálá na vzduchu, měděné okapy zoxidují na hnědý Cu2O podle podmínek, řekněme za rok. Kdysi se dělala měděná koupelnová kamna (na dřevo) na teplou vodu. Teplá voda z toho tekla viditelně modrá. Měděnka bývá v první fázi spíše zelená, než modrozelená a rozhodně není stálou sloučeninou z hlediska uvolňování Cu2+ proti bakteriím.
Stříbrné soli ( AgCl ? ) se pod názvem Sagen používaly pro rychlou desinfekci vod (pro vojáky parašutisty), Sagen se dával se i do studní s bakteriální infekcí, voda se pak směla použít za 3 dny.
Obrovská účinnost mokro-nano mědi by mohla tyto stříbrné soli nahradit, pokud to nezabije i bakterie v trávicím traktu.
Re: Re: Je to na zabití!
Mojmir Kosco,2021-12-15 23:49:18
To určitě zabije a možná i buňky v těle.Toxicita mědi je známa věc .
A co jiné buňky
Ludvík Urban,2021-12-15 09:01:52
Třeba buňky vyšších živočichů nebo člověčí. Těm ty ionty neškodí? Čím to?
Re: A co jiné buňky
Urban Novák,2021-12-15 15:36:58
To není podstatné. Až se o tomhle dozví evropská komise, zakáže používání jiných desinfenčních prostředků, protože nanoměď je narozdíl od běžně používaných desinfekčních prostředků ekologická a znovupoužitelná. Od roku 2030 budou mít z nařízení EU všechny kliky povrch z nanomědi, tak aby se zabránilo šíření koronavirů a jiných patogeních látek.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce