Leo I je trpasličí sférická galaxie, kterou od nás dělí asi 820 tisíc světelných let. Je považována za jeden z nejvíce vzdálených satelitů Mléčné dráhy. Zároveň je opravdu maličká. Na délku měří pouhých cca 2 tisíce světelných let a její hmotu odhadujeme na zhruba 20 milionů Sluncí. Proti Mléčné dráze s délkou nějakých 100 tisíc světelných let a hmotou kolem 1,5 bilionů Sluncí je Leo I jen takový roztomilý střízlík.
Jenže tenhle střízlík má temné tajemství. Astronomka María José Bustamante z americké University of Texas, Austin a její kolegové našli v útrobách Leo I doslova obludnou supermasivní černou díru. Podle všeho má hmotu asi 3 miliony Sluncí. Je skoro tak masivní, jako supermasivní černá díra Mléčné dráhy, jejíž hmota je asi 4,1 miliony Sluncí. A to moc nedává smysl. Naše představy o supermasivních černých dírách vycházejí z toho, že tahle monstra rostou při srážkách galaxií, a že jejich velikost zhruba odpovídá velikosti galaxie.
K objevu došlo náhodou. Vědci vlastně v galaxii Leo I měřili množství temné hmoty, pomocí zařízení Virus-W na 2,7metrovém Harlanově teleskopu McDonaldovy observatoře na University of Texas. Virus-W měří pohyby hvězd v malých galaxiích kolem Mléčné dráhy a z výsledků je možné určit množství temné hmoty v takové galaxii.
Když Bustamanteová a spol. prohnali získaná data počítačovými modely na superpočítači, tak se ukázalo, že galaxie Leo I prakticky žádnou temnou hmotu nemá. Namísto toho na astronomy vykoukla zmíněná supermasivní černá díra o hmotnosti 3 milionů Sluncí. Podle badatelů je to extrém.
Výsledky nového výzkumu se liší od předešlých závěrů ohledně temné hmoty v galaxii Leo I. Ty byly založené na méně přesných měřeních a modelech. Vědci se dříve zaměřovali na lépe dostupné informace o jednotlivých hvězdách na periferii této galaxie a opomíjeli hustší oblasti s více hvězdami. Výzkum zajímavé galaxie s přehnaně velkou supermasivní černou dírou bude nepochybně nadále pokračovat.
Literatura
Srdce trpasličí galaxie ukrývá supermasivní černou díru
Autor: Stanislav Mihulka (15.01.2011)
Galaxie kamikaze se střetla s Mléčnou dráhou. A pak explodovala
Autor: Stanislav Mihulka (15.09.2016)
Vývěva 2: Gaia vystopovala přízračnou gigantickou trpasličí galaxii
Autor: Stanislav Mihulka (14.11.2018)
Diskuze:
Jsem překvapen jejich překvapením
Petr Mikulášek,2021-12-08 23:19:24
Přece se ví, že černá díra požírá okolí a co sežere, nemůže se ztratit. Takže roste. A pak se taky ví, že hmota, ani v podobě hvězdy nebo planety, se nemůže objevit jenom tak z ničeho. Takže je logický, že za nějaký čas toho kolem černé díry moc nezbude, pokud si galaxie něco nevypůjčí od sousední...
Z tohohle pohledu by ani nebylo velkým překvapením, kdyby za temnou hmotu mohly "bludný" černý díry v mezigalaktickým prostoru, co už v okolí požraly všechno, co by je mohlo prozradit.
Re: Jsem překvapen jejich překvapením
Václav Dvořák,2021-12-09 00:09:36
Tohle je úplně mimo... Temná hmota se ukazuje právě v galaxiích, které se chovají jinak, než jak by měly podle obsahu běžné hmoty (včetně černých děr) a ne někde v nějakém mezigalaktickém prostoru...
Re: Re: Jsem překvapen jejich překvapením
Petr Mikulášek,2021-12-09 06:15:40
A to je další pověra, že všechno musí působit zevnitř. Balónek se dá taky částečně vypustit nebo zvednout tlak v okolí a obojí má stejný projev.
A další věc je, že my máme za to, že nesrovnalosti působí neznámý typ hmoty. Při tom to klidně může být řídký oblak neutronů - hmotnost má, ale neprojeví se v elektromag. spektru (gama, rtg, světlo). A ty "pásy temné hmoty" klidně můžou být odpadní neutrony, co zůstávají v trajektorii galaxií po nějakým procesu, který probíhá uvnitř...
Další věc, "temná hmota" působí silou (gravitace). Ale co když je vektor té gravitační síly součtem dvou vektorů různých jevů stejnýho směru? o když se galaxie chovají jako normální hmota, která mění hustotu podle teploty? (pochybuju, že za anmoálii vody může anomálie v gravitaci)
Re: Re: Re: Jsem překvapen jejich překvapením
Jan Novák9,2021-12-09 07:53:02
Neutrony to určitě nejsou.
Mimo atomové jádro je neutron nestabilní se střední dobou života 881,5 ± 1,5 sekund (zhruba 14,7 minut), přičemž se rozpadá na proton, elektron a elektronové antineutrino.
Re: Re: Jsem překvapen jejich překvapením
Jan Novák9,2021-12-09 07:59:55
Temná hmota se v některých případech může ukázat i mimo galaxii, vzpomínám si že v jednom případě při blízkém průletu dvou galaxií došlo k oddělení temné a normální hmoty u jedné z nich z důvodu různé setrvačnosti když galaxie změnila směr. Což by odpovídalo temné hmotě v malých částicích. Našli ji pomocí gravitačního čočkování - temná hmota pořád ohýbá světlo svou gravitací když je jí dost pohromadě a díváme se z dálky.
Re: Re: Re: Jsem překvapen jejich překvapením
Václav Dvořák,2021-12-09 14:24:25
No a jak na to přišli ? Nejspíš tím, že dané galaxie se z hlediska hybnosti po této události začaly chovat jinak, tj. část "gravitační" hmoty se přesunula jinam. Doplňková indicie, kerá hypotézu dokládala, bylo to gravitační čočkování a možná i změny v pohybu hvězd mimo galaxie nebo aspoň jejich centrální oblasti...
Čas
Karel Hruška,2021-12-08 13:13:08
Už všechno spolykala, pak se vydá na cestu trasou po plynech a prachu než se spojí s další, větší vyhraje, nakonec zůstane jediná než se odpaří nebo imploduje a exploduje do nového vesmíru, který bude posunut o cca 3m. Zdroj Futurama.
překvapení?
Josef Nýč,2021-12-08 09:41:47
Dobrý den. Vesmír stále překvapuje a bude. Neprokázaná temná hmota v některých galaxiích a nyní v malé ještě velká černá díra. Dle mého laického názoru vesmír neni homogenní a ani nemůže být. Jeho bytí je závislé na chaosu, to je pohyb a vývoj. Samozřejmě je v tom i řád. Ale řád v chaosu chaos v řádu. A protože víme, že vše je v neustálém pohybu a ještě se točí, není pochyb o různosti galaxií i planetárních či jiných vesmírných systémů.
Libor Zak,2021-12-08 09:34:49
Nemohlo to být tak, že se nejdříve srazily dvě menší galaxie a jejich supermasivní černé díry začaly kroužit kolem sebe? Pak do toho vtrhla nějaká ještě větší galaxie s ještě větší supermasivní dírou, která si jednu z původních děr přitáhla v sobě a tu druhou katapultovala do mezigalaktického prostoru, ta pak sebou strhla nějaké množství hvězd, které bylo ale podstatně menší, než kolik jich měla galaxie původně? Ačkoliv nejsem zrovna fanoušek temné hmoty, tak by to možná vysvětlilo i její absenci.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce