V poslední době jsme svědky záplavy rozmanitých rekordů nejrůznějších fúzních zařízení. Vědci zkoumají fúzi ze všech možných stran, s různými experimentálními systémy a ženou se za vidinou čisté, efektivní a prakticky nevyčerpatelné energie. Pěkným příkladem je jihokorejský supravodivý tokamak KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research), který provozuje Korea Institute of Fusion Energy v Tedžonu.
Tokamaků je dnes ve světě celá řada, od zvolna vyrůstajícího gigantického ITERu ve Francii až po slibné experimentální tokamaky jako právě KSTAR. Jihokorejský tokamak byl spuštěn v roce 2008. V roce 2016 si nárokoval světový rekord, když udržel plazma o teplotě 50 milionů °C pod dobu 70 sekund. Rekord poté padl v roce 2017, když čínský tokamak Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) udržel takové plazma po 102 sekund.
Cílem těchto zařízení ovšem vytvořit plazma, které by bylo žhavější než 100 milionů °C. Tokamak KSTAR to vlastně dokázal už v roce 2018, ale jen na 1,5 sekundy. V roce 2019 to v Jižní Koreji při stejné teplotě prodloužili na 8 sekund a loni v prosinci (2020), tedy skoro přesně před rokem KSTAR ustanovil rekord udržením plazmatu o teplotě 100 milionů °C po dobu 20 sekund.
Podle čerstvé zprávy Business Korea se týmu experimentu KSTAR nedávno povedlo udělat další významný krok vpřed. Pokořili nový rekord tím, že plazma o teplotě 100 milionů °C udrželi celých 30 sekund. Na první pohled to možná nevypadá tak oslnivě, ale za každou sekundou prodlužování podobných rekordů je neuvěřitelné technologické i intelektuální úsilí, které nás přibližuje k energeticky ziskové fúzi.
V tomto případě se nový rekord povedl především díky důmyslné optimalizaci magnetických polí a dalších systémů. Podle dostupných informací tým KSTAR usiluje o prodloužení udržení 100 milionů °C plazmatu desetinásobně, tedy na 300 sekund. Plánují to na rok 2026 a hodlají toho dosáhnout dalším vylepšováním klíčových prvků tokamaku, jako je zdroj energie.
Video: KSTAR(Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) by drone
Literatura
Čína hlásí nový fúzní rekord: V tokamaku drželi plazma 102 sekund!
Autor: Stanislav Mihulka (09.02.2016)
Fúzní minireaktor přesáhl teplotu v nitru Slunce
Autor: Stanislav Mihulka (07.06.2018)
Rekord: Korejský KSTART udržel fúzi 20 sekund při 100 milionech °C
Autor: Stanislav Mihulka (26.12.2020)
Diskuze: