Umělá inteligence DeepMind ze stáje Google už získala skalpy hráčů go, šachů a StarCraft II, zazářila ve skládání proteinů a řadě odvětví medicíny. Teď se zakousla do dalšího z odvěkých problémů lidstva – předpovědi počasí. Nový nástroj „Generative Model of Rain“, založený na DeepMind, exceluje v předpovědi bezprostředních srážek (anglicky nowcasting) do té míry, že je podle meteorologů, kteří tuto aplikaci testují, přesnější než soudobé metody.
Předpověď bezprostředních srážek, k nimž dojde během 1-2 hodin, je velmi důležitá. Uplatňuje se v letecké dopravě, při pořádání akcí pod širým nebem i v řadě dalších případů. Přitom je to věda. Takové předpovědi nejsou snadné. Nová aplikace DeepMind využívá strojové učení k velmi přesným předpovědím bezprostředních srážek. Zpracovává přesná radarová data, která zahrnují uspořádání srážek každých 5 minut, s rozlišením na 1 kilometr.
Tento nástroj analyzuje zmíněná data za posledních 20 minut a na jejich základě předpovídá srážky pro následujících 90 minut. Soustředí se přitom na střední a silné srážky, které mají největší dopad na lidi i ekonomiku. Jak se ukazuje, aplikace DeepMind je v tom opravdu dobrá.
Testování aplikace Generative Model of Rain se účastní více než 50 zkušených meteorologů z britského Meteorological Office. Naprostá většina z nich hodnotí tento nástroj jako podstatně lepší než dnešní běžně používané postupy pro tento typ předpovědí. Tým DeepMind teď bude dále zlepšovat kvalitu předpovědí, včetně předpovědí na delší dobu a předpovědí výjimečných a intenzivních srážek. O významu těchto experimentů vypovídá i publikace výsledků v časopisu Nature.
Video: AlphaFold: The making of a scientific breakthrough
Literatura
Porazí počítač nejsilnějšího hráče go světa?
Autor: Tomáš Grosser (07.03.2016)
Umělá inteligence Deep Mind odezírá ze rtů lépe než profesionálové
Autor: Stanislav Mihulka (29.11.2016)
AlphaStar: StarCraft II má nového šampiona. A není to člověk!
Autor: Stanislav Mihulka (31.10.2019)
Diskuze:
Personální náročnost
Josef Šoltes,2021-10-05 10:41:08
Osobně vidím to zlepšení hlavně v tom, že se odstraní personální náročnost. Kvalitní a použitelné totiž jsou fakticky jen letecké předpovědi. Zbytek je pro lokální podmínky věštění z koule, což by tahle neuronová síť mohla zlepšit.
Kdepak jenom nowcasting
Jan Novák9,2021-10-04 16:08:38
Dnes už jdou předpovědi počasí i do minulosti.
Natírám střechu, zatáhne se a začne pršet. Říkám si jak je to možné, celý týden předpovídali že dnes pršet vůbec nebude.
Kouknu na předpověď (je 11) a ejhle, předpověď deště od 9:00 do 13:00 - ale ještě před hodinou tam bylo jasno celý den.
Re: Kdepak jenom nowcasting
Eva M,2021-10-04 16:31:06
:) inu, nechci-li, aby pršelo, vezmu si deštník; a naopak, natírají-li u Nováků střechu... jako vždy
Re: Kdepak jenom nowcasting
Z Z,2021-10-05 17:16:28
To je predsa jasné, že predpoveď na dlhší čas dopredu je menej presná, alebo sa môže viac odlišovať od skutočnosti, než predpoveď na skoršiu budúcnosť. Skúste si napríklad pozrieť predpoveď na 10. deň odteraz a potom predpoveď na ten istý deň o 9 dní neskôr. Predpovede sa časom upresňujú, teda aj predpovede na to isté miesto a čas sa môžu časom meniť. Búrkové zrážky sú zle prepovedateľné už z princípu, niekde môže "liať ako z krhly" a o kilometer ďalej byť sucho.
dokonalá předpověď počasí
David Dobeš,2021-10-04 11:34:00
Perfektně to už funguje v návratu do budoucnosti :-)
https://www.youtube.com/watch?v=GflGTC07skQ&ab_channel=JustinBerk
Je teda AI lepsia?
Radoslav Porizek,2021-10-04 10:42:02
"Testování aplikace Generative Model of Rain se účastní více než 50 zkušených meteorologů z britského Meteorological Office. Naprostá většina z nich hodnotí tento nástroj jako podstatně lepší než dnešní běžně používané postupy pro tento typ předpovědí. "
Spomenul som si na reklamu na "bezny praci prostriedok". Vysledne porovnanie je neexaktne a nie je ani jasne, s cim sa to vlastne porovanava. Smerodajne by bolo porovnanie predpovedi strojoveho ucenia s predpovedami numerickych modelov robenych na pocitaci s rovnakym vykonom a pri rovnakych vstupnych informaciach.
Re: Je teda AI lepsia?
Jaroslav Kousal,2021-10-04 11:48:14
Vždyť to máte v tom článku v Nature, je Open Access.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce