Northrop Grumman MQ-4C Triton je vojenský průzkumný dron, vyvíjený americkým námořnictvem, který je určený pro dlouhé lety ve vysokých výškách (HALE, High-Altitude Long Endurance). Jeho konstrukce je založená na námořní verzi průzkumného dronu Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk, čilo RQ-4N.
Impozantní bezpilotní stroj s turbodmychadlovým motorem o vzletové hmotnosti téměř 15 tun a s rozpětím křídel téměř 40 metrů řídí čtyřčlenná „posádka“ pozemních operátorů. Triton létá rychlostí až 575 km/h, dosahuje výšky 17 kilometrů, má dolet 15 200 kilometrů a ve vzduchu vydrží 30 hodin. Poskytuje zpravodajské informace v reálném čase, přičemž se soustředí na oceány a pobřežní oblasti. Kromě zpravodajské činnosti se také dobře uplatní při námořních záchranných misích. US Navy si jich objednali 68 a zájem o ně má Austrálie s Indií.
Vývoj Tritonu neustále pokračuje. Nedávno poprvé vzlétl stroj se zásadně vylepšeným zpravodajským vybavením, označovaným jako Integrated Functional Capability Four (IFC-4), jemuž přezdívají „multi-intelligence package“. Od svého prvního zkušebního letu v roce 2013 Triton podstatně pokročil vpřed. Z letounu pro občasné průzkumné lety se stala semiautonomní platforma, která by mohla kompletně proměnit podobu leteckých námořních patrol, jak amerického, tak i australského námořnictva.
S uvedeným vylepšeným zpravodajským vybavením má Triton k dispozici pokročilý radar a senzory, plus možnost intenzivního přenosu velkého množství dat. Díky tomu má dron ještě mnohem větší přehled o sledované situaci, jak na taktické, tak i na strategické úrovni. Vývoj těchto pozoruhodných námořních dronů přesto ještě poběží dál. Mimo jiné budou vybaveny pokročilou umělou inteligencí.
Pokud nedojde k nějakým pohromám, tak bude mít US Navy k dispozici flotilu 68 Tritonů, z nichž bude neustále ve vzduchu minimálně 5, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pokud se to podaří, tak americké námořnictvo vyřadí pilotované průzkumné letouny Lockheed EP-3E Aries, které létají od roku 1969.
Video: The MQ-4C Triton Drones Arrived in Guam to Conduct Maritime Surveillance in the Pacific Region
Literatura
Bezpilotní průzkumník špehuje hurikány
Autor: Stanislav Mihulka (22.09.2012)
Budou drony námořnictva lovit teroristy anebo bojovat s Čínou?
Autor: Stanislav Mihulka (17.05.2013)
Dronový tanker MQ-25 T1 poprvé v historii natankoval jiný letoun
Autor: Stanislav Mihulka (09.06.2021)
Diskuze: