Drony se postupně stávají zcela běžnou součástí výzbroje. Mohou mít velmi rozmanitou podobu. Sociální média US Marine Corps nedávno představila mariňáky, kteří provádějí výcvik s pozoruhodnými malými drony Drone40. Jsou to levné drony připomínající hračku, takže klidně na jedno použití, které mohou nést různé senzory nebo třeba explozivní nálož. Pak vlastně fungují jako létající granáty. Voják je může vypustit z ruky anebo vystřelit z granátometu ráže 40 mm. Testů s drony Drone40 se účastnili mariňáci experimentální jednotky 2nd Marine Division, 7. června 2021 v prostoru Camp Lejeune v Severní Karolíně.
Šikovné taktické drony Drone40 již mají ve výzbroji jiné armády. Britské jednotky je nasadily počátkem letošního roku v rámci mise v Mali. Britové i Američané používají granátomety ráže 40 mm, které mohou tyto drony odpalovat, například německé granátomety Heckler & Koch AG36. V Mali ovšem Britové zřejmě používají jen Drone40 v průzkumné verzi, vypouštěné z ruky.
Drone40 vyrábí australská firma DefendTex. Je to vlastně malá kvadrikoptéra, která může nést elektrooptický kamerový systém, systémy pro elektronický boj, zařízení pro laserové označování cílů přesně naváděné munice, nebo kouřové či oslňující hlavice. V destruktivních verzích může nést vysoce explozivní nebo pancíř probíjející nálože. Dron měří cca 18 centimetrů a váží zhruba 220 gramů. Velkou výhodou Drone40 je, že tyto drony mohou operovat společně v hejnu nebo i v heterogenním hejnu s dalšími typy autonomních systémů.
Pokud se Drone40 nepoužije v sebevražedném módu, tak ho lze vyzvednut a příště použít znovu. Podle společnosti DefendTex jsou kvůli tomu odolné vůči vodě, takže je možné je nasadit a opět vyzvednout za špatného počasí nebo třeba na moři. Pokud jde o řízení, Drone40 má k dispozici autopilota se systémem GPS navigace anebo ho lze ovládat z přenosné pozemní stanice, která komunikuje s dronem zašifrovanou rádiovou datovou linkou.
Pro využití v bojových misích jsou velkým příslibem hejnové možnosti systému Drone40. Díky nim lze s těmito drony útočit více „výstřely“ zároveň (MSRI neboli Multiple Round Simultaneous Impact). Funguje to tak, že jediný voják může vypustit či odpálit několik dronů v sebevražedné verzi s destruktivními hlavicemi. Drony pak krouží nad bojištěm a ve vhodné chvíli mohou současně zaútočit na jeden či více cílů. Pokud relativně malá jednotka, vybavená systémy Drone40, vypustí salvu těchto dronů, které pak udeří současně, tak může účinně zaútočit na komplexní cíle na větší ploše. Takovým cílem může být například obrněné vozidlo a vojáci, kteří jsou v krytu za vozidlem.
Video: U.S. Marines test the lethal Drone40 Autonomous loitering grenade with swarming capabilities
Literatura
Turecko jako první zavádí do výzbroje drony s lehkým kulometem
Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2019)
Britská hexakoptéra s brokovnicí je specialistou na boj ve městě
Autor: Stanislav Mihulka (07.10.2020)
Evoluce dronu: Turecký cvičný cíl Simsek se vyvinul na sebevražedný dron
Autor: Stanislav Mihulka (09.05.2021)
Diskuze: