Jeden z problémů amerických entomologů má na triku Terry McGlynn. Když prováděl terénní výzkum středoamerických mravenců, zaujal ho druh s neobvyklým chováním. Jeho příslušníci se po svém teritoriu po čase přesouvali z místa na místo. Tak nějak bez cíle pendlovali mezi svými mraveništi aby se po určitém čase zase na stejná místa vrátili.
Celosvětově ctěným právem badatelů, podobně jako v případě matky dávat jméno svému dítěti, je dát svému objevu název. A protože mladému vědci připomínalo chování mravenců jednání kočovníků, neboť mravenci také obývali vždy jen jedno z oněch jejich „oblíbených“ míst, dal mravencům Aphaenogaster araneoides pro veřejnost přijatelnější jméno “gypsy ants”.
Ani ve snu ho tehdy nenapadlo, že označení, kterým nemyslel nic zlého, se mu po devatenácti letech vymstí zavdáním příčiny bouřlivé polemiky ze strany dotčeného etnika. Zprvu zaskočený McGlyn s nadhledem vyzval veřejnost, aby tedy sama vymyslela pro mravence nový název, kterým pak svého mravence přejmenuje. Z internetové akce se mu dostalo řady návrhů: vandráci, putovníci, lapkové, vagabundi,…
Problém není v tom, dát druhu nový vědecký název. Ale spíš v tom, jaké zmatky změna přivodí v odborné literatuře. Ale i to je nějak řešitelné. Mnohem horší může být spolupráce veřejnosti, která si název gypsy ants, což v překladu znamená cikánští mravenci, vzala za své. Se zmíněnými mravenci si Amerika nejspíš ještě hodně užije. Nařídit davům, aby začaly říkat něčemu jinak, než jak jsou zvyklí, nebývá lehké, ani účinné. Nechme ale mravence stranou, jsou i horší věci.
Lymantria dispar
Motýl Lymantria dispar, jemuž v anglicky mluvících zemích říkají gypsy moth (cikánská můra) je na rozdíl od celkem neškodných mravenců, celosvětově považován za nejobávanějšího listožravého škůdce. Jen na území Severní Ameriky mají jeho housenky ročně na svědomí škody ve výši 3,2 miliardy dolarů. Jejich původním areálem rozšíření je přitom Severní Afrika, celá Evropa až po jih Skandinávie a směrem na východ Sýrie, Palestina, Sibiř a Asie až po Japonsko.
Amerika byla řádění gypsy moth dlouho ušetřena. Zavlekl je tam až astronom a amatérský entomolog Étienne Léopold Trouvelot. Někdy mezi lety 1868–9 si nechal z Evropy do Bostonu poslat zásilku housenek od nichž si sliboval, že by mohly být využity jako producentky vláken k výrobě hedvábí. Dobrý úmysl se ale zvrhl a během několika málo let se v okolí Bostonu objevil holožír lesních porostů na ploše stovek kilometrů čtverečních. Pohromu se tehdy snažily řešit snad všechny instituce státu Massachusetts. Marně.
Příčinou neúspěchu je, že housenky jsou schopny se živit více než třemi sty druhy stromů a keřů. Ke vší té smůle mají ještě jednu nectnost. Listem se neprokousávají jako je u jiných housenek dobrým zvykem, způsobně od vrchu dolů. List žerou nahodile, a tak dochází ke zbytečnému opadu nezkonzumovaných částí, což celkový efekt žíru ještě navyšuje.
Náhoda tomu chtěla, že zrovna letos se na severovýchodě USA a ve východních oblastech Kanady, vyskytují jedny z největších ohnisek za poslední desetiletí. Znovu se tak potvrdila zkušenost, že pokud se prevítům dostane vhodných podmínek, jejich překotné množení se pro okolí stává katastrofou. Boj s přemnoženými příživníky nelze vyhrát. V USA jsou gypsy moth vnímány jako odstrašující příklad zavlečení nepůvodního druhu do vhodného prostředí. Právě v tom padla kosa na kámen. Přirovnávání v přeneseném významu se stalo příčinou sporu s institucemi hájícími práva Romů.
May Berenbaumová, entomoložka University of Illinois a minulá prezidentka amerických entomologů uvedla, že Společnost už posuzuje celou řadu z více než 2 000 běžných jmen hmyzu, ve snaze změnit jejich hanlivé a geograficky nepřesné označení.
Konkrétně u destruktivních cikánských můr, jde podle Berenbaumové o tvory, které ve stadiu housenky mají neukojitelnou žravost. Jméno ale nejspíš dostaly proto, že jejich chloupky umožňují vznik vzduchových kapes, které fungují jako balónky a umožňují jim plavat na míle daleko a toulat se bez cíle krajinou podobně, jako to měly ve zvyku skupiny lidí, podle nichž byly pojmenovány. Další možností je, že dospělí samci můr mají barvu, která někomu mohla připomínat opálenou pleť Romů.
Nynější seznam běžných obecných názvů hmyzu, které entomologové používají pro komunikaci s veřejností, byl vytvořen na počátku 20. století a zahrnuje více než 2300 označení druhů hmyzu a členovců. Teď tento výčet názvů, používaných jak v odborných publikacích, tak i populárně vědeckých časopisech, v prezentacích a posterech na konferencích, ujednocující slovník redaktorů veřejných sdělovacích prostředků, dozná změn. Povoleno bude používat pouze jména, která budou uvedena v seznamu vydaném Entomologickou společností ESA. Ta již ve svých materiálech používání pojmu gypsy ukončila a zahájila revizi dalších problematických obecných jmen.
Stávající prezidentka Společnosti Michelle S. Smithová, se nechala slyšet, že hledání nových jmen se netýká jen hmyzu, ale také rostlin. Ohledně „cikánské můry“ prý hledání bude trvat měsíce. Sama se kloní k názoru, že by se jim mělo říkat latinským názvem, nebo jen zkráceně L. Dispar.
Závěr
Naše končiny by podobných problémů mohly být ušetřeny. Co se cikánských mravenců týče, tak jejich výskyt u nás zatím potvrzen nebyl. A v případě druhu Lymantria dispar máme štěstí. Naše prozíravá obec entomologů, lesníků a sadařů o obávaném škůdci mluví jako o bekyni velkohlavé. Pokud by i to narazilo, lze části slov vyhvězdičkovat, a nebo ještě lépe preventivně hmyz jen číslovat. A pro jistotu raději i jedovaté rostliny a patogenní mikroby.
Video: Cikánské můry pustoší stromy v Ontariu, mohly by letos přivodit rekordní škody
Literatura
Entomological Society of America Discontinues Use of Gypsy Moth, Ant Names, Change marks launch of ESA effort to review, revise problematic insect common names. Annapolis, MD; July 7, 2021
Martináči, proč máš tak neprakticky protáhlá křídla?
Autor: Josef Pazdera (22.02.2015)
Sex štítonošů jako inspirace inovací
Autor: Josef Pazdera (04.01.2018)
GM pivo od Sierra Nevada Brewing Company
Autor: Josef Pazdera (28.03.2018)
Diskuze: