Regulus s rovníkovou rychlostí přesahující 1,1 miliónů km za hodinu a průměrem 4,2krát větším než Slunce, je nápadně širší v oblasti rovníku, což je mezi hvězdami vzácnost, říká astronom Hal McAlister ze státní univerzity v Georgii (USA) a ředitel CHARA (Center for High Angular Resolution Astronomy). Kdyby se Regulus roztočil jen o 10% více, tak by se sám roztrhl, což podle vědců je nepravděpodobné. (Pro srovnání - rovníková rychlost našeho Slunce je 7.242 km/h.)

Kromě zploštělého tvaru má Regulus ještě jednu zvláštnost, která byla zatím pozorována pouze u dvojhvězd. Regulus je jasnější na pólech než na rovníku. Vlivem rovníkového rozšíření hvězdy vzniká podle McAlistera "gravitační tmavnutí“. V rovině rovníku klesá gravitace a následně se snižuje i teplota. Ačkoliv Regulus svítí téměř 350krát více než naše Slunce, vědci zjistili, že teplota na pólech hvězdy je 15.100°C, zatímco na rovníku jen 10.000°C. To způsobuje, že hvězda je asi 5krát jasnější při pohledu k pólu než na rovník. Navíc osa Regula je vychýlena o 86°.
McAlister řekl, že studium Regula je teprve počátek práce se soustavou dalekohledů CHARA. „Doslova máme tisíce dalších cílů pro budoucí studium." Ještě dodal, že po prostudování mladého a horkého Regula by se rád zaměřil na chladnější, starší hvězdy.
Zdroj: http://www.space.com/scienceastronomy/mm_regulus_star_050131.html a
Americké vesmírné síly vyvíjejí orbitální mateřskou stanici pro satelity
Autor: Stanislav Mihulka (04.04.2025)
Průlom na obzoru? Nové výsledky DESI ukazují na vývoj temné energie v čase
Autor: Stanislav Mihulka (22.03.2025)
Velkolepá podivnost: Většina galaxií v hlubokém vesmíru rotuje stejným směrem
Autor: Stanislav Mihulka (14.03.2025)
Nefalšované scifi: DARPA připravuje velké biomechanické struktury ve vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (08.03.2025)
Je vesmír ve všech směrech stejný? Odpověď hledají slabé gravitační čočky
Autor: Stanislav Mihulka (13.02.2025)
Diskuze: