Populární červí díry jsou osvědčenou rekvizitou příběhů science-fiction. Cestování prostorovými zkratkami na ohromující vzdálenosti je fascinující. Pokud jde o reálný svět, tak to mají červí díry mnohem těžší. Rovnice Einsteinovy relativity je sice v zásadě připouštějí, ale zatím zůstávají naprosto hypotetické.
Nicméně, fyzici na tom podle všeho pracují. Mezinárodní tým, která vedl Jose Luis Blázquez-Salcedo z německé Carl von Ossietzky Universität Oldenburg v Dolním Sasku, sestavil nový teoretický model, podle něhož jsou mikroskopické červí díry reálnější, než to doposud vypadalo.
Červí díry představují brutálně zkroucený časoprostor, který vytvoří tunel, zkratku mezi jinak vzdálenými místy. Časoprostor se běžně ohýbá působení gravitace hmotných těles. Jak ale uvádí Blázquez-Salcedo, časoprostor může být, přinejmenším teoreticky, zkroucený i bez působení hmotného tělesa. Čistě matematicky je to možné. Jak ale upozorňuje Blázquez-Salcedo, pokud víme, tak červí díru zatím ještě nikdo nikdy neviděl.
Problém je i v tom, že červí díry, jak si je obvykle představujeme, nejsou moc stabilní. Kdyby do takové červí díry vlétlo něco hmotného, například kosmická loď, pokud by to dovolily rozměry červí díry, tak by se mohla zhroutit do podoby černé díry. Podle dosavadních konceptů je k udržení červí díry obvykle nutná exotická hmota s negativní hmotností. Ta je ovšem také jen zcela teoretická.
Blázquez-Salcedo a jeho spolupracovníci ve svém modelu tvrdí, že červí díry mohou být průchozí i bez této exotické substance. K sestavení modelu použili relativně jednoduchý semiklasický přístup. Smíchali komponenty klasické relativity s prvky kvantové teorie a klasické teorie elektrodynamiky. Jejich model umožňuje, aby červí dírou procházely určité elementární částice, jako jsou například elektrony s jejich elektrickým nábojem. Do matematického popisu modelu zabudovali Diracovu rovnici – tedy kvantovou relativistickou rovnici, která popisuje chování hmotných částic se spinem ½, například právě elektronu – a tím pádem i Diracovo pole
Zavedení Diracova pole podle autorů „umožnilo“ existenci červích děr, které jsou průchozí pro částice, jako je elektron. Rovněž jsou průchozí pro signály, například pro elektromagnetické vlny. Jejich červí díry jsou mikroskopické a nejspíš nebudou vhodné pro mezihvězdné cesty. Zatím také není jasné, zda mikroskopické červí díry mohou existovat i v reálném světě. Blázquez-Salcedo a spol. ale svůj model dále vylepšují a hodlají to zjistit. Každopádně jsou v tomto směru optimističtí.
Video: Červí díry vysvětleny - Narušování časoprostoru
Literatura
Návod pro pokročilé: Jak postavit červí díru
Autor: Stanislav Mihulka (29.08.2019)
Co by se stalo, kdyby černá díra spadla do červí díry?
Autor: Stanislav Mihulka (22.08.2020)
Ve vesmíru mohou být červí díry. Jak bychom je mohli najít?
Autor: Stanislav Mihulka (17.01.2021)
Diskuze:
"Černá díra" je díra mezi jinými dimenzemi,
Karel Ralský,2021-03-14 23:48:06
(vesmíry) si jako laik myslím, že "červí díra" je dírou v plochém vesmíru ale díky gravitaci(času) paralelně ležícími těmito plochami, naskládaných na sebe.
Podobně jako tenké placky(sendviče) a může jím procházet nejen magnetické pole(její součást vzpomeňme na Maxwella s jeho kvadratickým řešením nebo Lorenzovu transformaci) ale při dostatečném proděravění se může dostat do jiných několika placek tvořících jiný prostor i hmota(tedy i člověk nebo jiná entita).
A podle mých představ je nejlepší udělat otvor(červí díru) ve hmotě a čím těžší a teplejší tím lepší nikoliv ve vakuu které je mnohem z hlediska vnějšího pozorovatele "hustější(hmota v něm plave)".
Myslím také že kulový blesk je obdobou červí díry, kdy náboj kladnější než zem udeří na nějakou skálu nebo kov, a jelikož se nemůže hned absorbovat do země se stejným nábojem, získá zápornou energii.
Tím že nějakou chvíli tlak záření vevnitř(tlustý do tenkého) znemožní okamžité uzavření(než se vyčerpá energie z povrchu zasažené hmoty) občas poletuje(díky také různému vnějšímu tlaku) a vysoké teplotě záření zvenku tropí neplechu.
Také si myslím že rozhovor mezi "dimenzemi"(jednotlivými uskupeními placek(sendvičů) v našem vesmíru možná nevědomky hovoří mezi sebou) již probíhá díky gravitaci které vytváří elektrické pole obrazci na našich polích(vedlejší produkt elektronické komunikace mezi dimenzemi).
A nemohu si také nevzpomenout na Švejka kdy jeden blázen tvrdil druhému že uvnitř naší zeměkoule je ještě jedna a ta je mnohem větší možná měl nakonec pravdu těžká a teplá země by byla ideální branou do jiných dimenzí našeho vesmíru.
Re: "Černá díra" je díra mezi jinými dimenzemi,
Karel Ralský,2021-03-14 23:53:29
A sakra chtěl jsem zvýraznit pomocí větší menší červí díra=našem vesmíru a ono to slovo zmizelo, omlouvám se nevěděl jsem.
Re: Re: "Černá díra" je díra mezi jinými dimenzemi,
Tomáš Hasa,2021-03-15 16:45:56
Jo, teď to konečně dává smysl
Re: Re: Re: "Černá díra" je díra mezi jinými dimenzemi,
Karel Ralský,2021-03-15 17:25:07
Nevím co je znaménko slovy menší než a větší než ale to co bylo mezi tím "našeho" pro mně v textu ze záhadných důvodů zmizelo.Nejspíš to bude chyba v algoritmu textového editoru.
Tužka-papír
Jará Šustr,2021-03-12 16:22:04
Zas o krůček dál od propichování papíru obyč tužkou o tvrdosti HB.
Komunikace
Darth Vader,2021-03-11 19:09:50
Slo by tedy na tomto principu postavit komunikacni zarizeni, ktere by mohlo komunikovat na velke vzdalenosti? Napr. Ted vyznamne zkratit cas prenosu informaci napr. i v ramci slunecni soustavy, kde rychlost svetla uz neni uplne dostacujici pro komunikaci v realnem case?
Jak by se ovladalo "misto vyusteni"?
Dekuji
Tunelování přes bariéru
Viktor L.,2021-03-11 12:09:23
Tyhle červí mikrodíry by mohly být za kvantovým tunelováním přes bariéru.
časoprostor nebo gravitační
Josef Nýč,2021-03-11 07:49:26
Dobrý den. Už posledně jsem napsal, že v matematice lze spočítat ledacos - hlavně v té velmi
komplikované, kterou jsem opustil před 48 lety ( život rozhodl jinak). Ale praxe teprve potvrzuje
realitu. Nezpochybňuji matematiku a taky si myslím, že je to základna, vedle jazyka celé
civilisace. A odmítání se ji učit je pohodlnost.
mozek
Jaroslav P.,2021-03-11 06:41:09
Jestli můžou existovat mikroskopické červí díry, tak by mohly vznikat v mozku.
Re: mozek
Pavel Hudecek,2021-03-12 13:23:31
:-)
No ony nejspíš vznikají a zanikají všude v rámci kvantových fluktuací, mozek z toho samozřejmě není vyloučen.
Re: mozek
Vratislav Zapletal,2021-03-13 17:56:48
Hned to jdu říct manželce! Žádná skleróza, ale kvantové tunelování a mikroskopické červí díry.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce