Početný globální tým gravitačních astronomů LIGO/Virgo collaboration v září 2020 ohlásil detekci gravitačních vln, které k nám přilétly ze zatím nejvíce masivní srážky dvou objektů. Událost, která nese označení GW190521, vzbudila velkou pozornost a objevila se řada hypotéz. K samotné detekci došlo 21. května 2019.
Podle té převládající šlo o srážku dvou černých děr, z nichž minimálně ta masivnější je dost problematická. Měly by to být černé díry o hmotnosti 85 a 66 Sluncí, přičemž jejich srážkou by vznikla černá díra o hmotnosti 142 Sluncí. Zbývající hmota odpovídající 9 Sluncím se v té srážce vyzářila v podobě gravitačních vln. Teorie supernov párové nestability (pair-instability supernova) předpovídá „zakázané“ hmotnosti černých děr hvězdných velikostí (mass gap) a právě zmíněná masivnější černá díra události GW190521 by měla zrovna takovou hmotnost mít.
Antonio Riotto ze švýcarské Université de Genève a jeho kolegové nedávno analyzovali data události GW190521 a přišli s další exotickou hypotézou.
Podle nich by mohlo jít o srážku nikoliv černých děr vzniklých zhroucením masivních hvězd, ale o srážku primordiálních černých děr, které by měly být pozůstatkem velmi raného vesmíru. Primordiální černé díry přitom zcela snadno obcházejí problém se „zakázanými“ hmotnostmi černých děr zmíněné teorie supernov.
K tomu je nutné poznamenat, že primordiální černé díry jsou zatím zcela hypotetické. S jejich existencí to navíc nevypadá příliš dobře, pokud alespoň okouzlený laik může soudit. Nicméně, jak je vidět, stále mají své zastánce. Riotto a spol. si to spočítali a modelovali, přičemž brali v úvahu předpokládané vlastnosti primordiálních černých děr i vlastnosti naopak již potvrzených jevů, jako je reliktní záření vesmíru (CMB, cosmic microwave background). Nakonec jim vyšlo, že by skutečně mohlo jít o srážku primordiálních černých děr.
A možná to nebude všechno. Riotto s kolegy hodlají hledat další možné případy, kdy by detekované gravitační vlny mohly pocházet ze srážky primordiálních černých děr. Budou analyzovat již existující a samozřejmě také budoucí data gravitačních observatoří.
Video: GW190521 The Impossible Black Hole
Literatura
Gravitační astronomové objevili jednorožce v podobě „černé neutronové hvězdy“
Autor: Stanislav Mihulka (24.06.2020)
První pozorování: Srážky černých děr mohou zazářit jako bilion Sluncí
Autor: Stanislav Mihulka (26.06.2020)
Vznik zatím nejtěžší černé díry pozorovaný pomocí gravitačních vln
Autor: Vladimír Wagner (03.09.2020)
Diskuze:
"Červený posuv"
Roman Nováček,2021-03-08 09:45:49
Dobrý den, podléhají gravitační vlny také "červenému posuvu" ?
Pokud ano, jak se určí vzdálenost gravitační události ?
Protože posuv bude mít dopad na frekvenci kmitů a bude zřejmě podstatný pro výpočet hmotností.
Pak ještě, co si myslíte o teorii p. prof. Michala Křížka o aberaci gravitačních vln a z toho vyplývajících efektů ?
možná trochu mimo
Josef Nýč,2021-03-08 08:36:28
Dobré ráno. Před chvílí jsem četl o možné detekci sterilních neutrin, dokazujících přítomnost
temné hmoty. I předcházející články o gravitaci a gravitačních vlnách, slučování hmotných objektů
a dalších jevech mne jako laika přesvědčují, že název časoprostor není přesný - mírně psáno.
Seděl by název gravitační prostor, neboť ve větších vzdálenostech a velkých má ohromný vliv.
V 69. jsem se učil integrály, derivace a pokračoval do zabředávání matematiky. Vím, že čas je
potřeba : k určení a oddělení úseků jevů a je možné - hrubě napsáno - spočítat cokoliv. A vesmír?
Nepotřebuje čas... ten je, byl a bude a vyvíjí se a my mezi událostmi měřáme pouze jak dlouho.
Gravitace a další síly ovlvňuií makro a mikrosmos a to co je mezitím.
Re: možná trochu mimo
Pavel Gašperík,2021-03-08 11:51:43
Mne osobne je tiež bližšie pomenovanie gravitačný priestor . Niečo zaujímavé o čase som si prečítal v knihe sira R.Penrose - Cykly času . Samozrejme , že som to dočítal po kapitolu s matematickými vzorcami ...
Mňa by zaujímalo , akú gravitačnú vlnu vyvolal big bang ... Asi až potom , keď vznikla gravitácia ? Alebo ona už predtým ako vznikol big bang ???
Re: možná trochu mimo
Pavel Gašperík,2021-03-08 11:52:45
Mne osobne je tiež bližšie pomenovanie gravitačný priestor . Niečo zaujímavé o čase som si prečítal v knihe sira R.Penrose - Cykly času . Samozrejme , že som to dočítal po kapitolu s matematickými vzorcami ...
Mňa by zaujímalo , akú gravitačnú vlnu vyvolal big bang ... Asi až potom , keď vznikla gravitácia ? Alebo ona už predtým ako vznikol big bang ???
Re: možná trochu mimo
Karel Ralský,2021-03-09 00:45:43
Já jako laik se domnívám že bez "času" by nebylo nic ani jednorozměrný Planckův rozměr kde je úsečka daná nejmenší možnou energií v nejkratším možném čase.
Podobně je na tom i dvourozměrný prostor, plocha kdy obvod který zaujímá energie v kruhu protože kruh i ten nejmenší je ohraničen časem. A nastupují další rozměry kdy náš(3+n) jeden v jiný nemůže vzniknout jeden bez druhého(po sobě další čas) podobně jako vzniká náš třírozměrný prostor s gravitací z jedno a dvourozměrného. Je to obdobné počítačové instrukci(hodně to zjednoduším) kdy jednotlivé příkazy(energetické fluktulace) jdou po sobě v paralelním(zdánlivém módu z jednorozměrných časových fluktulací) až vnikne třírozměrná a vícerozměrná struktura.
Možná tím paralelním módem v našem vesmíru je gravitace která vniká ze záporného času, v paralelním vesmíru podle mně na rozdíl od velkého třesku, propagovaného teoretickými fyziky téměř nekonečného pádu v jednom z prstenců obrovské černé díry (viz předchozí příspěvky).
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce