Zkoumáním 360 vzorků odebraných ze šesti částí těla (stěr nasofaryngeální/orofaryngeální, ústní dutiny, vzorky slin, výkalů, moče a krve) od 60 pacientů zjistili, že virová zátěž asymptomatických (bezpříznakových) pacientů byla významně vyšší (p = 0,0141) ve srovnání se symptomatickými pacienty. Virová zátěž měla s rostoucím věkem významný negativní trend. V krvi pacientů nebyla nalezena žádná pozitivita PCR. Pouze jeden asymptomatický pacient měl pozitivní výsledek PCR pro vzorek moči.
Významné snížení virové zátěže bylo pozorováno se zvyšující se závažností onemocnění.
Oproti očekávání se ukázalo, že asymptomatičtí pacienti mají vyšší virovou zátěž SARSCoV-2 než symptomatičtí pacienti a na rozdíl od několika studií v literatuře bylo pozorováno významné snížení virové zátěže nasofaryngeálních/orofaryngeálních vzorků se zvyšující se závažností onemocnění. Bylo též zjištěno, že faktory spojené se špatnou prognózou vývoje nemoci významně korelují s nízkou virovou zátěží.
Asymptomatičtí pacienti byli detekováni sledováním kontaktů a byli přijati do nemocnice k pozorování. Sledování kontaktů provedl specializovaný personál podle pokynů tureckého ministerstva zdravotnictví. Za kontakt bylo považováno žít na stejném místě a pracovat na stejném pracovišti s pacientem pozitivním na COVID-19 během posledních dvou týdnů, další kontakty byly určeny prostřednictvím podrobných rozhovorů s pacienty. Žádný z nich neprojevoval příznaky po přijetí, všichni zůstali během sledování asymptomatičtí.
Autoři článku se nepokusili příčinu překvapujících výsledků objasnit. Omezili se tím, že ukázali jeden z jejích důsledků. Totiž to, že patrně vidíme jen špičku šíření nákazy, která probíhá převážně bezpříznakově, přičemž právě bezpříznakový stav pacienta umožňuje, aby byl nositelem větší resp. velké virové zátěže. Naznačuje to, že za určitých podmínek (ve zklidněném stavu) na náš virus nemusí imunitní systém člověka reagovat, tj. že se náš imunitní systém se základním kmenem SARS-CoV-2 doslova sžil. Je to sice jen jedna z možných interpretací objevu, ale ta nejpřirozenější. Z hlediska teorie evolučních her by to znamenalo, že virus je velmi blízko své evolučně stabilní strategii. To umožňuje zaměřit pozornost na identifikování příčin změn v jeho chování, které vyvolávají reakci imunitního systému.
Výše uvedená interpretace odpovídá též důležité pozorované vlastnosti současné epidemie, totiž její „supersetrvačnosti" (kde je předpona "super" chápána v tom smyslu, že epidemie vykazuje větší míru setrvačnosti, než běžná). Každá epidemie je setrvačná tím, že nově nakažení se sami stávají zdrojem další nákazy. To může vést k jejímu velmi rychlému (dočasně i exponenciálnímu) šíření. V našem případě má průběh nákazy řadu odlišností. Existuje mnohem delší časová prodleva mezi protiepidemickými opatřeními a vývojem epidemie. Epidemie v různých lokalitách probíhají výrazně odlišně. Od počátku pandemie existují kontroverzní názory na infekčnost asymptomatických pacientů. Uvádí se, že přibližně 40–45 % pacientů infikovaných SARS-CoV-2 zůstane bez příznaků. Tato studie přidává další zvláštnost - virová zátěž asymptomatických pacientů je významně vyšší. Slovy autorů studie: „Stále toho o našem viru víme příliš málo“.
Literatura
Hasanoglu, I., Korukluoglu, G., Asilturk, D. et al. Higher viral loads in asymptomatic COVID-19 patients might be the invisible part of the iceberg. Infection (2020). https://doi.org/10.1007/s15010-020-01548-8
Naegleriavirus je nemesis nelítostného zabijáka naeglerie
Autor: Stanislav Mihulka (29.04.2024)
Zombie článek: Biofilm z mrtvých bakterií skvěle těží elektřinu z potu
Autor: Stanislav Mihulka (09.08.2022)
Doba izolace 5 dnů pozbývá s omikronem smysluplnost
Autor: Josef Pazdera (15.01.2022)
Přelom roku v novinkách covid-19
Autor: Josef Pazdera (04.01.2022)
COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá
Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
Diskuze:
Strategia SARS-COV-2
Michal Ambros,2020-12-07 17:30:09
"Nekladte odpor a nic sa vam nestane!" :)
Re: Strategia SARS-COV-2
Radim Valenčík,2020-12-07 17:50:41
"naposledy fas fyzýfáme, fzdejte se, nic se fam nestane" - máte na mysli ten Sequencův film?
Re: Re: Strategia SARS-COV-2
Michal Ambros,2020-12-07 18:56:34
Mal som skor na mysli rok 1968, ale invazia ako invazia :)
Podla tohto clanku mi to pripada, ako keby ludi zabijal skor boj s koronavirusom, nie virus samotny:
Ked sa nechas obsadit, nic sa ti nestane -> virus je namnozeny, ale nie su symptomy, ani choroba
Ked zacnes klast odpor, riskujes vlastny zivot -> zabijas virusy, ale samotny boj ta nici
Ale mozno som uplne mimo ...
Otázka
Pavel Gašperík,2020-12-04 07:58:04
Ďakujem za zaujímavé informácie . Mám jednu otázku - citujem z článku :" virová zátěž asymptomatických (bezpříznakových) pacientů byla významně vyšší (p = 0,0141) ve srovnání se symptomatickými pacienty." Je to pomerne prekvapivé zistenie, predpokladal by sa opak ?
Aký bol ďalší priebeh týchto bezpríznakových - infikovaných , či ostali definitívne asymtpomatickí alebo u nich došlo ku vzniku manifestného ochorenia ?
Všeobecne si myslíme , že čám vyššia virusová invázia v zmysle poštu vírusových častíc , tým ťažčí priebeh ochorenia ?
Re: Otázka
Radim Valenčík,2020-12-04 08:58:34
Ano. To je právě ten paradox, o kterém autoři hovoří. Myslím, že z toho, co zjistili, už nelze vyčíst více. Bude nutné čekat na další výsledky. Zdůrazňuji, že jsem dal jen jednu z možných interpretací.
Re: Otázka
Vendula Faiferová,2020-12-06 04:01:09
Třeba by to mohlo být právě tím, že imunitní systém nemocných (tj. těch s klinickými příznaky) z nějakého důvodu začal na vir reagovat a tím počet virových částic snížil (příznaky nemoci jsou projevem aktivity imunitního systému). Ovšem imunitní reakce v sobě nezřídka nesou riziko různých nedokonalostí, např. přehnaných reakcí, chronických zánětů, autoimunit, aj., kdy až poškodí tkáně vlastního těla. Virová zátěž mohla být snížena, ale u někoho za cenu těžkého průběhu nemoci nebo dokonce trvalejších následků...? Nebo se snad viru ze sliznic podřilo proniknout někam do buněk, kde persistuje a je běžnými metodami prakticky nedetekovatelný...?
Re: Re: Otázka
Pavel Gašperík,2020-12-06 09:13:52
Mne to pripadá tak, že u týchto osôb akoby imunitný systém fungoval podobne ako u netopierov , ktorý ho prenášajú a nereagujú naň . No otázka je , a v tom môžte mať pravdu , že tento vírus perzistuje u populácie , ktorá sa vírusu selektívne prispôsobila ... Ako evolučne vírus postihol populáciu netopierov a koľko ich vyhubil , a či vôbec , je už druhá otázka ...
Re: Re: Re: Otázka
Lenka Svobodová,2020-12-06 23:01:41
Mně připadá, že někdo tu práci vytvořil na podporu odbytu vakcíny. Má odůvodnit omezování svobod bezpříznakových zdravých osob. Podivný výsledek patrně vznikl na podkladě vysoké chybovosti testů.
Podepsala jsem petici proti rouškám a zavírání podniků.
Zabraňme bezplatnému rozdávání vakcíny a vybojujme si tím svobodu!
Zisk z vakcín je hlavní motor, který motivuje státní úředníky k neústavním omezením a drastickým zásahům do našich životů. Podepišme petici proti rozdávání vakcín! Dosáhneme tím možná víc než slavní doktoři žádající zrušení roušek a restrikcí. Vakcínu zdarma jen nad 70 let. Ostatní zaplatit 30% ceny.
Podepsat petici zde
https://www.petice.com/a/301307
Am Am,2020-12-03 20:05:16
udajna studie z wuchanu 10 milionu lidi
bezpriznakovi nejsou infekcni
https://www.arfa.cz/prelomova-studie-z-wuhanu-prenos-covid-19-u-bezpriznakovych-osob-neexistuje-plosne-testovani-nema-zadny-duvod-znamena-jen-dalsi-sireni-paniky-a-plytvani-penezi/
Re:
Jan Novák9,2020-12-03 21:44:14
Stejně spolehlivá jako zpráva z února kterou převzalo i WHO kde z Vuhanu tvrdili že se Covid nepřenáší mezi lidmi. V době kdy tam sami zaváděli karanténu.
Nebo že virus byl přivezen z Česka do Vuhanu a ne naopak.
https://nedd.tiscali.cz/koronavirus-muze-pochazet-z-ceska-tvrdi-cinsti-genetici-500516
Jakoukoliv zprávu z Vuhanu musím vidět ověřenou nejméně ze dvou nezávislých zdrojů, a i pak bych byl opatrný - Čína má zájem na tom oslabit konkurenci - říká se tomu cool war (jako Cold War jen ne tak studená :-))
Re:
Radim Valenčík,2020-12-03 22:11:57
nebo přenášejí modus viru, který probíhá bezpříznakově a bez reakce imunitního systému...
Nerozumím té zátěži
Ivo Petrouš,2020-12-03 18:38:33
Jsem laik. Virová zátěž byla velká. V krvi a moči nebyla nalezena PCR pozitivita.
Mám to chápat, že na sliznicích bylo viru hodně a v organismu žádný? Na sliznicích se předpokládám také zjišťuje PCR testem.
A u symptomatických se v krvi vir vyskytuje?
Ostatní lidské (a zvířecí) koronaviry
Dalibor Štys,2020-12-03 16:16:26
Rovnovážný stav v modelu, který se ustaví po minimálně dvou oscilacích, ukazuje na poměrně vysoké procento průběžně nakažených v populaci. Kromě toho, že stále bouřím abychom provedli populačně významnou sondu na alespoň ty nejvýznamnější druhy imunity, stálo by za to podobně prozkoumat i ostatní lidské koronaviry. Abychom pochopili jak koronaviry v lideké populaci přežívají.
Můj odhad je, že to vysoké procento bezpříznakových nakažených máme i na rýmové viry. Ale protože populaci imunizovanou v dětství tyto viry neohrožují, žijeme s nimi pohromadě a ohroženi jsou jen lidé s poruchou imunity. I na zápal plic způsobený rýmovými viry se může umřít.
Dokonce to může být tak, že koronaviry, které s námi trvale koexistují, mohou být významné pro trvalé udržení schopností našeho imunitního aparátu.
Covid 19 je výcvik našeho imunitního aparátu pro moderní dobu s rychlým šířením virů. Pokud ovšem tato doba už nekončí. Rakouská zimní střediska jsou letos pro Rakušany, česká zas budou pro Čechy.
Re: Takže
Radim Valenčík,2020-12-03 15:22:01
Příroda je největší laboratoř. Já se původně zabývám aplikací teorie kooperativních her financování odvětví produktivních služeb. A právě specifika současné epidemie nastolují nejen otázku evolučně stabilní strategie tak primitivního organismu (nebo jen nějaké neživé struktury?) jakou je virus, ale i tak "moudrého" (sapiens sapiens, jak se hradě nazývá), jako je člověk. Známe naší evolučně stabilní strategii? Tedy takovou, která, pokud by byla přijata, by se nikomu nevyplatilo změnit, protože by si nepolepšil? Existuje? A pokud ji najdeme, dokážeme se k ní naším rozumem přiblížit?
Re: Re: Takže
Jaromil Jarecký,2020-12-05 12:19:46
Velmi zajímavá otázka. :-) Velmi. I když myslím, že v jiné podobě se pokládá co je lidstvo lidstvem - ne třeba tak komplexně, tak je to velmi velmi zajímavá otázka. Takto položenou, s tím se setkávám poprvé, velmi zajímavé.
Trvale udržitelný rozvoj je asi blízko tomuto tématu, ale není to ono. :-) Takové jesličky první den v odpovědi na tuto otázku :-)
Odpověď je možná velmi jednoduchá a někde v evoluční biologii je možná odpověď, ale asi tam nebude započteno vědomí člověka. Třeba je opravdu cílem jen přenos genů, silně pudově zakořeněn a všechny rozumové aktivity jsou jenom drobnou oscilací kolem tohoto směru....
Super, děkuji za podnět k přemýšlení.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce