Boje ve městech náležejí k těm nejvíce náročným a nejvražednějším. Každý velitel by byl určitě rád, kdyby to nebezpečných situací na městském bojišti mohl namísto lidských vojáků posílat efektivně bojující roboty. Vývojáři britského velitelství UK Strategic Command vyvinuli, společně s nejmenovanou britskou společností, v rámci projektu Project i9 pozoruhodný bojový dron, který je vyloženě specializovaný právě na městský boj.
Dron i9 již existuje jako prototyp, i když informací o něm je jenom poskrovnu. Jde o hexakoptéru o průměru zhruba 1 metr, která má k dispozici strojové vidění, umělou inteligenci a dvouhlavňovou brokovnici. Je určený k létání v městském prostředí i uvnitř budov a místnosti. Rychle se pohybuje v místnostech, vyhledává a identifikuje cíle, a když je najde, tak je zlikviduje výstřelem brokovnice. Tvůrci dronu s brokovnicí si to představují tak, že zaútočí na místnost či budovu obsazenou protivníky, které následně vevnitř zlikviduje. Jak je doposud zvykem u vyzbrojených dronů, přinejmenším na Západě, útok dronu na člověka schvaluje lidský operátor. Dron již testují britští vojáci.
Útoky na protivníky v budovách či místnostech bývají velmi náročné. Vojáci obvykle musí vyhodit do vzduchu dveře a následně se probít dovnitř. Útočící jednotky obvykle utrpí ztráty, především pokud jde první nasazené vojáky v průběhu útoku. V britské armádě může nejnebezpečnější část takových operací časem převzít dron i9. Útočníci vyhodí do vzduchu vstup – a pak pošlou i9. Očima dronu se přitom stále dívá jeho vzdálený operátor.
Design dronu i9 zajišťuje, že se nezřítí v blízkosti zdí či stropů. Tam totiž vzniká jev, označovaný jako „wall suck problem“, který spočívá v tom, že plochý povrch stěny či stropu narušuje proudění vzduchu k vrtulím dronu. Následkem pak bývá zřícení dronu. Díky pokročilému strojovému vidění i9 dokáže sám vyhledat cíle a identifikovat je. Jde o podobný proces, jako když autonomní vozidlo rozeznává dopravní značky a překážky na silnici.
Nový dron není jen zabijákem lidských protivníků, i když je v tom nepochybně dobrý. Funguje také jako létající beranidlo a dovede autonomně srážet drony protivníka z oblohy. V tomto případě je autonomní létání nutností, protože lidské smysly nejsou v extrémně rychlých soubojích dronů příliš platné.
Umělá inteligence dronu zajišťuje nejen navigaci a rozeznávání cílů, ale také udržování stability během letu a hlavně během palby dronu. V tuto chvíli i9 zvládá brokovnici, ale jeho tvůrci do budoucna počítají s tím, že dron bude vyzbrojený dalšími zbraněmi, včetně raket nebo kulometů. Dron i9 je jedním z prvních dronů v armádách Západu, který má k dispozici vlastní zbraně. Můžeme se ale vsadit, že nebude posledním.
Literatura
Drony vyzbrojené samopaly by mohly provždy změnit podobu boje
Autor: Stanislav Mihulka (19.08.2017)
Čína prodává zabijácké drony na Střední východ
Autor: Stanislav Mihulka (08.11.2019)
Turecko jako první zavádí do výzbroje drony s lehkým kulometem
Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2019)
Bojový tryskový dron Loyal Wingman poprvé testoval motor
Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2020)
Diskuze:
Lada 1,2020-10-08 11:05:51
pro průlet dveřmi se otočí na bok
tady video, jak může létat helikoptéra a ta má jeden hlavní rotor jenom
https://www.youtube.com/watch?v=F4-gOvrarxg
Re:
Honza Šimek,2020-10-08 20:35:00
Pokud by měl taky kolektivní ovládání úhlu náběhu listů na vícero rotorech (podle obrázku v Timesech na to nevypadá), tak by mohl letět delší dobu bokem a zachovat si vztlak (jako ta helikoptéra), jinak by musel obracet směr otáčení rotorů, což se mi při otáčkách běžných pro drony moc nezdá. Nějaké omezení manévrovatelnosti v těsných prostorách tam nejspíš bude.
https://www.thetimes.co.uk/article/armed-drone-is-a-real-street-fighter-5j0vvk3vx?wgu=270525_54264_16021806692001_9c00ae3a2d&wgexpiry=1609956669&utm_source=planit&utm_medium=affiliate&utm_content=22278
Re:
Pavel Hudecek,2020-10-09 00:06:42
Klasická helikoptéra má rotor s kolektorem a naklápěcími lopatkami, jejichž náklon se může měnit i v rámci jedné otáčky, proto s tím nemá problém. Ale multikoptéry zpravidla mají jednoduché vrtule. Je to nejen levnější, ale v tomto případě hlavně odolnější. Vrtulníkovej rotor s kolektorem, je v miniaturním provedení velmi háklivej. Vrtulníkoví modeláři o tom vědí své. Jednou si škrtneš a rotor za 100 kKč je v ...
Na druhou stranu, pokud se v těch dveřích nemusí zastavit, může multikoptéra proletět nakloněná prostě jen setrvačností.
Velikost a dvere
Petr Slachta,2020-10-07 17:40:12
JAk leta v tech objektech kdyz ma cca metr v prumeru? Vetsinou se prece pouzivaji dvere velikosti 60-90cm. Tim asi neproleti ne?
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce