Ostře sledovaný žebříček nejvýkonnějších superpočítačů světa, slavný TOP500, se právě dočkal nové aktualizace, která přinesla zásadní změnu. Z první příčky byl sesazen americký superpočítač Summit z Oak Ridge National Laboratory a ve vedení ho nahradil nově vybudovaný japonský superpočítač Fugaku. Ten je výsledkem spolupráce japonského výzkumného institutu RIKEN a společnosti Fujitsu.
Superpočítač Summit se ocitl na druhém místě, se svým výkonem zhruba 148,6 petaflops, čili milionů miliard operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu. Dominující Fugaku zvládá 415,5 petaflops, což je téměř třikrát více. Jak uvádějí jeho tvůrci, v některých speciálních typech výpočtů Fugaku dosahuje výkonu vyššího než 1 000 petaflops, čili než 1 exaflop. Pro srovnání, Xbox nové generace, který by se měl letos objevit na trhu, má grafický procesor s výkonem 12 teraflops, což je přibližně jedna setina petaflopu.
Superpočítač Fugaku má ve svých „vnitřnostech“ celkem 158 976 na míru šitých čipů od Fujitsu, které jsou vybaveny 48 výpočetními jádry. Dostat se do čela TOP500 není v dnešní době snadné pro žádnou ze zemí, které stavějí superpočítače. V Japonsku na to při stavbě Fugaku potřebovali více než šest let času a 1,2 miliardy dolarů. Navíc se tam Fugaku nejspíš nebude slunit dlouho. Superpočítače teď ve světě rostou jak houby po dešti.
Nový král ještě nevládne. Fugaku, který je umístěný v prostoru institutu RIKEN v japonském Kobe, zahájí plný provoz zřejmě až v příštím roce. Jeho dramatická výpočetní síla je ale již z části k dispozici. Momentálně bojuje proti koronaviru a řeší sofistikované analýzy šíření infekční kapiček z lidského dechu vzduchem. Fugaku tím potvrzuje, že superpočítače nejsou jen na parádu a na těžbu prestiže. Jejich pomoc s náročnými výpočty všeho možného, od předpovědí počasí až po modelování molekul, je dnes již neocenitelná.
Fugaku je prvním japonským superpočítačem od roku 2011, který se dostal do čela TOP500. Jeho konstrukce je založená na architektuře ARM. Procesory s touto architekturou jsou v porovnání s jinými podobnými typy jednodušší a méně náročná na energii. Zároveň to prý ale neznamená, že by byly méně výkonné. To pak záleží na softwaru a dalších okolnostech.
Nejnovější aktualizace hitparády superpočítačů TOP500 byla již 55. v pořadí. Ve své nynější podobě zahrnuje superpočítače o celkovém výkonu 2,23 exaflops. Při předcházející 54. aktualizaci, která se objevila před půl rokem, to přitom bylo jen 1,65 exaflops. Superpočítače mají žně.
Literatura
Čína kraluje žebříčku nejrychlejších superpočítačů už 7. rok
Autor: Stanislav Mihulka (21.06.2016)
Summit: USA přebírají titul nejvýkonnějšího superpočítače světa
Autor: Stanislav Mihulka (12.06.2018)
Exascale závody: Nejrychlejším superpočítačem světa by se měl stát Frontier
Autor: Stanislav Mihulka (09.05.2019)
Exascale současnost - Zettascale budoucnost
Autor: Jan Turoň (12.05.2019)
Uživatelé Folding@home vytvořili zdaleka nejvýkonnější superpočítač planety
Autor: Stanislav Mihulka (20.04.2020)
Diskuze: