Kam až se můžeme dostat při zmenšování technologií? Nový výzkum singapurských vědců ukazuje, že se při miniaturizaci strojů dostáváme na úroveň atomů. Dokázali totiž vytvořit motor, a také chladící zařízení z jediného atomu. Podobná zařízení by se přitom v budoucnu mohla stát součástí kvantových počítačů nebo třeba pokročilých palivových článků.
Jak uvádí Dario Poletti z Singapore University of Technology and Design (SUTD), dnešní počítače a další elektronická zařízení mají ve svých „vnitřnostech“ řadu komponent, které se zahřívají. V soudobých počítačích se obvykle chladí větrákem, který pohybuje vzduchem uvnitř počítače. V budoucích nanostrojcích nebo kvantových počítačích by se ale hodila chladící zařízení velmi malých rozměrů.
Jak motory, tak i ledničky těží z termodynamiky. Klasický motor mění energii na práci, zatímco lednička lokální snižuje teplotu. V jistém úhlu pohledu to jsou vlastně protiklady. Badatelé se v tomto případě snažili vytvořit termodynamická zařízení, která bude tvořit jen pár atomů. Podle šéfa výzkumu není v tomto směru fyzika ještě úplně probádaná, takže je nutné experimentálně ověřovat, co je ještě možné, a co již nikoliv.
Mukherjeeho tým pracoval s jedním atomem barya a zkoumal jeho termodynamické vlastnosti. Navrhli schéma, v němž laserové paprsky zajišťují přesun elektronů atomu barya mezi dvěma energetickými hladinami. Podobně jako motor automobilu využívá energii z paliva pro pohon pístů motoru a zároveň pro dobíjení baterie, využívá dotyčný atom barya energii laserových paprsků pro zvýšení svého vibračního pohybu. Vibrace atomu barya v tomto případě hrají roli baterie, která ukládá energii, aby mohla být využita později. Úpravou tohoto schématu atom barya fungoval jako chladící zařízení, když odebíral energii z vibrací.
Jak v módu „motoru“, tak i v módu „ledničky“ na atomární strojek působily kvantové jevy. Kvůli nim dochází k „rozostření“ přesunu energie a fungování atomárního strojku je proto méně účinné. Přesto ale takové strojky pracují. Badatelé vyzkoušeli atomární motor i ledničku v experimentech a ověřili si, že když je atom barya zapojený v cyklu „motoru“, tak se jeho vibrační energie skutečně zvyšuje a v cyklu „ledničky“ zase naopak snižuje. V budoucnu by se podobné atomární strojky mohly dočkat zajímavých aplikací.
Video: Quantum Scientists in Singapore: Manas Mukherjee
Literatura
Nanomotory, poprvé ovládané uvnitř živé buňky
Autor: Josef Pazdera (13.02.2014)
Levitující nanočástice dočasně porušuje 2. termodynamický zákon
Autor: Stanislav Mihulka (07.04.2014)
Kvantové počítače budou potřebovat k provozu nanochladič
Autor: Stanislav Mihulka (19.05.2017)
Diskuze: