Dnešní války se vedou na elektronické frontě. Proto mají stále větší význam zbraňové systémy, které jsou určené právě pro elektronický boj. Přesně takový je i letoun Boeing EA-18G Growler amerického námořnictva, což je vlastně specializovaná pro elektronický boj a na první pohled rozeznatelná verze dvoumístné varianty letounu F/A-18F Super Hornet. Growlery slouží v US Navy od roku 2009 a dodnes jich bylo vyrobeno přes 150 kusů. Jsou vybavené tak, aby dokázaly rušit nebo i přímo zlikvidovat senzory a zbraňové systémy protivníka, jako jsou například radarem řízené protivzdušné raketové systémy.
A vývoj Growlerů podle všeho není zdaleka u konce. Boeing společně s US Navy předělali pár Growlerů na autonomní drony. Nedávno s nimi uskutečnili celkem čtyři testovací lety na námořní letecké základně Naval Air Station Patuxent River v Marylandu. Těchto letů se zúčastnily dva navzájem propojené autonomní drony Growlery ), které doprovázel třetí pilotovaný Growler. V této sestavě zvládli během uvedených letů celkem 21 blíže nezmíněných testovacích misí.
Podle Boeingu byly uvedené testy součástí každoročního cvičení FLEX (fleet experiment), které provádí námořní velitelství US Navy Warfare Development Command. Hlavním cílem testů bylo ověřit schopnost letounů námořnictva, tedy Growlerů, a také letounů F/A-18 Super Hornet operovat s autonomními drony během bojových misí.
Vše nasvědčuje tomu, že právě letouny EA-18G Growler budou typickými řídícími letouny na misích, kterých se budou společně účastnit letouny s lidskou posádkou i autonomní stroje, v rámci programu Loyal Wingman. Boeing a US Navy nasbírali během testů množství dat a na jejich základě se rozhodnou, jak budou investovat do vývoje potřebných technologií.
Podle představitelů námořnictva podstoupí část anebo možná i celá flotila amerických Growlerů vylepšení do konfigurace Block II. To zahrnuje vylepšený systém kokpitu, palivové nádrže, senzory a samozřejmě systémy pro elektronický boj. A jak dodává Boeing, součástí vylepšení Block II budou i systémy, díky nimž bude možné létat s Growlery jako s autonomními drony programu Loyal Wingman. To je nová informace, která doposud nebyla nikde zmíněna.
Podobnými úpravami by mohly projít i další typy letounů amerických ozbrojených sil. Vojenští experti například nedávno navrhli, aby americké letectvo předělalo letouny Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon, které jsou dnes již ve výslužbě, na bojové autonomní drony s omezeným využitím. Letos by měly proběhnout první lety vyvíjených bezpilotních dronů Airpower Teaming Systém z programu Loyal Wingman. Boeing s námořnictvem rovněž plánují další testovací lety, kterých se budou společně účastnit pilotované a autonomní letouny, čili Growlery, Super Hornety a snad i bezpilotní drony.
Video: Boeing Airpower Teaming System: A smart unmanned team for global forces
Video: This Aircraft Is a Marvel of Electronic Warfare
Literatura
FlightGlobal 4. 2. 2020.
Boeing vyvíjí autonomní stíhačku. Vzdušný boj už nikdy nebude stejný
Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2019)
Bojový dron US Air Force Kratos XQ-58A Valkyrie má za sebou první let
Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2019)
Čína flirtuje s autonomními doprovodnými drony
Autor: Stanislav Mihulka (02.09.2019)
Diskuze: