Vojenští experti v poslední době neustále mluví o hypersonických zbraních. Jak Čína, tak i Rusko, se holedbají tím, že proti jejich hypersonickým zbraním nemá Západ žádnou obranu. Americká vojenská agentura pro pokročilé projekty DARPA se s tím ovšem nehodlá smířit. V letošním roce se rozhodli zahájit testování prvních systémů, které budou schopné čelit hypersonickému útoku.
Podle dobře informovaných zdrojů DARPA letos udělila kontrakt v hodnotě 13 milionů dolarů společnosti Northrop Grumman, aby v rámci programu Glide Breaker vymysleli, vyvinuli a předvedli technologii, která umožní nasazení pokročilého obranného systému proti hypersonickému útoku. Tento systém by měl přitom zasáhnout proti manévrujícím hypersonickým střelám v atmosféře.
Hypersonické zbraně, tedy takové, které se pohybují rychlostmi vyššími než Mach 5, mohou využívat různé typy pohonu a letu. Jednou z možností je hypersonický kluzák s nosnou raketou, což je právě technologie, na které má pracovat jak Čína, tak i Rusko. Takové zbraňové systémy jsou v mnoha ohledech podobné klasickým balistickým raketám. Hlavním rozdílem je to, že kluzáky po oddělení od rakety letí v horní vrstvě atmosféry a nikoliv ve vesmírném prostoru. Americké systémy protiraketové obrany, tedy především systémy Ground Based Midcourse Defense (GBDM) na Aljašce a na Floridě, a pak také systémy s protiraketami SM-3 na lodích US Navy, jsou navrženy pro obranu před objekty na nízkých oběžných drahách a nikoliv v atmosféře.
Program Glide Breaker by to měl změnit. Jeho název je odvozený od dvou zásadních studenoválečných programů. Program „Tank Breaker“ hledal odpověď na masu sovětských tanků a přišel se skvělou protitankovou střelou Javelin, zatímco podobný program „Assault Breaker“ vedl k zavedení systému taktických balistických střel Army Tactical Missile System (ATACMS), které zajišťují taktickou podporu pěchotě. Stejně jako tyto dva programy, i „Glide Breaker“ řeší urgentní taktický problém své doby.
Samotné zlikvidování útočícího hypersonického kluzáku by, poněkud překvapivě, nemělo být až tak extrémně těžké. Podle expertů takovou zbraň nepochybně zachytí radary a infračervené senzory. Hypersonický kluzák by měl letět podobnou rychlostí, jako bojové hlavice klasických balistických střel. Obranné raketové systémy jako je Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) a zřejmě také Patriot PAC-3, by je měly, přinejmenším teoreticky, být schopné sestřelit. Problém by byl detekovat rychle se pohybující hrozbu, která by mohla přiletět z mnoha různých směrů. Situaci by dále značně zkomplikovalo, kdyby takových hypersonických kluzáků zároveň útočil větší počet.
Zatím není jasné, jak si Northrop Grumman zbraň programu Glide Breaker představují. Není tajemstvím, že právě tato společnost vyvíjí komplexní obranný systém Integrated Air and Missile Defense Battle Command System, čili IBCS. Tento systém by měl zapojovat radary a systémy protivzdušné obrany do jednotného celku, který by měl bránit pozemní jednotky US Army před drony, střelami s plochou dráhou letu a dalšími podobnými zbraněmi. Je možné, že Northrop Grumman rozšíří tento systém o prvek obrany vůči hypersonickým zbraním a zahrne tím pádem ještě mnohem větší území. Jasné naopak je, že zmíněný kontrakt za 13 milionů dolarů je jenom zálohou na nepochybně velmi nákladný obranný systém.
Literatura
Popular Mechanics 28. 1. 2020.
Bezpilotní letadlo US Air Force překonalo rychlost 5 Machů
Autor: Josef Pazdera (05.05.2013)
Čína údajně testuje hypersonický zbraňový systém DF-17
Autor: Stanislav Mihulka (31.12.2017)
Americké letectvo testuje novou hypersonickou střelu s bombardérem B-52
Autor: Stanislav Mihulka (16.06.2019)
Diskuze: