Kruh se uzavřel: Nová technologie vyrábí z rostlinného odpadu bio uhlí  
Uhlí by mohlo dostat druhou šanci. Nikoliv fosilní uhlí, které pěkně zůstane pod zemí, nýbrž zelené a zcela obnovitelné bio uhlí, které se vyrábí z odpadní rostlinné biomasy, jako jsou rýžové slupky nebo podobný materiál. Je to ironie ďábelských rozměrů.
Vyroste budoucí uhlí. Kredit:TripodStories- AB / Wikimedia Commons.
Vyroste budoucí uhlí. Kredit:TripodStories- AB / Wikimedia Commons.

Ať chceme nebo ne, čas uhlí se chýlí ke konci. Ve skutečnosti to ale možná nebude tak horké. Podle nové technologie z Číny to vypadá, že by mohly skončit jenom uhelné doly. Tým badatelů z několika čínských institucí totiž přišel s technologií, která dokáže vyrobit uhlí z rostlinného odpadu. Takže tu máme bio uhlí (bio-coal), obnovitelné a zelené. Není to ironie? Jejich výzkum publikoval časopis Science Advances.

 

Výroba bio uhlí. Kredit: Cheng et al. (2020), Science Advances.
Výroba bio uhlí. Kredit: Cheng et al. (2020), Science Advances.

Planeta se otepluje a lidé z toho viní emise uhlíku. Řada výzkumných týmů po celém světě proto hledá nové technologie, materiály nebo výrobní postupy, s nimiž bychom mohli účinně snižovat množství uhlíku v atmosféře. Pozoruhodnou možností je právě bio uhlí, které je mnohem „zelenější“, nežli jeho notoricky fosilní protějšek.

 

Dosavadní úsilí zpracování rostlinného odpadu na zdroj energie přineslo především biopaliva. Jenomže biopaliva sama o sobě trpí celou řadou neduhů. Biopaliva bývají žíravé povahy, nejsou příliš chemicky stabilní, a co je ještě horší, nijak zvlášť oslnivě se ekonomicky nevyplácejí.


Čínský tým zjistil, že když se biopalivo použije k výrobě bio uhlí, tak by to mohlo být ekonomicky životaschopné. Když se takové biopalivo zahřeje na 240 °C, tak z něho vznikne černý a tvrdý materiál, který neodbytně připomíná černé uhlí. Když badatelé své „zelené“ černé uhlí otestovali, tak zjistili, že s ním klidně ohřejí vodu nebo roztočí turbínu.

 

Uhlím budoucnosti by mohly být rýžové slupky. Kredit: Green / Wikimedia Commons.
Uhlím budoucnosti by mohly být rýžové slupky. Kredit: Green / Wikimedia Commons.

Tvůrci nové technologie podotýkají, že bio uhlí je možné vyrobit z celé řady materiálů, které představují rostlinný odpad. Mohou to být třeba rýžové slupky, piliny, sláma, bagasa čili odpad po zpracování cukrové třtiny anebo třeba zbytky sóji. Nejlépe prý fungují rýžové slupky, které jsou dostupné na řadě míst světa ve velkém množství, a zároveň jsou velmi levné.


Zároveň se ukazuje, že spalování bio uhlí uvolňuje mnohem méně oxidu uhličitého. Podle čínského týmu by tudíž mohlo být tradiční fosilní uhlí nahrazováno bio uhlím. Pokud by k tomu došlo, a v Číně by nahradili veškeré spalované uhlí bio uhlím, tak by to snížilo emise uhlíku produkované Čínou o 748 milionů tun ročně. To je zhruba 6 procent celkových emisí uhlíku v Číně.


Bio uhlí by také samozřejmě mohlo nahradit stávající biopaliva. Badatelé rovněž zdůrazňují, že jejich technologie v současné době nevyžaduje další zábory zemědělské půdy a pěstování plodin, které by bylo možné zkonzumovat. Využívá totiž odpad, který vzniká při zpracování stávajících plodin. Velkou výhodou je i to, že bio uhlí je „čisté“. Neobsahuje znatelná množství nebezpečných látek a prvků, jako je zinek, olovo, mangan nebo kadmium, které se běžně vyskytují ve fosilním uhlí a při jeho spálení vyletí komínem do atmosféry.

 

Literatura

Phys.org 6. 1. 2020, Science Advances 6: eaay0748.

Datum: 06.01.2020
Tisk článku

Související články:

Katalyzátor z nanomědi recykluje oxid uhličitý na ethen     Autor: Stanislav Mihulka (18.01.2018)
Důmyslně zrychlená výroba magnezitu umožní dlouhodobé ukládání CO2     Autor: Stanislav Mihulka (18.08.2018)
Uhlíková otočka: Nová technologie předělá oxid uhličitý zpátky na uhlí     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2019)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz