Kromě postupného nabývání jistoty že jsou chytřejší než jejich rodiče, je společným rysem všech náctiletých nenávist k časnému rannímu vstávání. Rodiče nejsou sto pochopit neskutečnou lenost svých potomků a ta se stává častou příčinou vzájemných konfliktů. Jsou ale teenageři skutečně tak líní, jak se nám jeví, a nebo má jejich vyspávání nějakou biologickou příčinu?
Pokus zodpovědět si tuto otázku učinili v Německu. Posvítili si tam na spací zvyklosti u 25 000 osob. Získané výsledky svědčí o tom, že za ranní lenost teenageři zase až tak moc nemohou, je totiž dána jejich biologií. Zatímco děti mají tendenci vstávat ráno z postele stále později a později, ve věku 20 let se to rázně mění. Změna je přitom tak razantní, že ji vědci nyní navrhují jako oficiální znak charakterizující ukončení adolescence.
Než se z nás stanou dospělci, tak všichni musíme projít úskalím puberty a obdobím adolescence. V tu dobu se v nás dějí překotné změny vedoucí k připravenosti se reprodukovat. Konec puberty je poměrně dobře definován a lékaři jej dávají do souvislosti s ukončením růstu dlouhých kostí. Děje se tak přibližně v 16 letech u dívek a v 17,5 letech u chlapců. Konec adolescence je do značné míry pojem vágní, protože zahrnuje jak psychologické, tak fyziologické změny. I když byly činěny snahy charakterizovat toto období podle hladin hormonů a nebo jinak, přesto se do této doby definovat konec adolescence jasně nedařilo.
Sovy a slavíci
Fáze našeho spánku a bdění jsou regulovány našimi vnitřními hodinami. Tento cyklus je nastaven přibližně na 24 hodin, ale jedinec od jedince se v tomto nastavení může mírně lišit. Mezi námi jsou ti, jejichž cyklus je časný, říkáme jim „slavíci“, protože chodí spát brzo a nedělá jim velké potíže vstávat brzo ráno za rozbřesku. Ti s pozdními cykly („sovy“) jsou aktivní večer a spánek si vynahrazují ráno.
Aby výzkumník Till Roenneberg z Univerzity v Mnichově zjistil jak se tyto „chronotypy“ vyvíjejí v průběhu života, sledoval se svými spolupracovníky 25 000 osob ve věku od 8 do 90 let. Zajímalo jej především kdy chodí spát a kdy vstávají.
Z těchto údajů pak stanovil pro každého jedince průměrný „střed“ jeho spánku. Tímto pomyslným středem doby spánku je míněn čas, který připadá na polovinu doby mezi tím kdy sledovaná osoba chodí spát a kdy vstává. Sledování těchto hodnot se u dobrovolníků dělalo jen v době, kdy sledované osoby neměly pracovní povinnosti, protože ty by získané výsledky zkreslovaly. Když výzkumníci dali do souvislosti středové body pro každého jedince a podívali se co se s nimi děje v průběhu postupujícího věku sledovaných osob, tak zjistili, že v útlém věku (tedy jako děti) máme všichni a bez ohledu na pohlaví, společnou tendenci spát stále déle a déle. Protahování spací doby a posun bodu určujícího střed našeho spánku se posouvá ve směru hodinových ručiček stále do pozdější doby. Děje se tak až do doby okolo 20 let. V tomto věku ale dochází k náhlé změně spánkového cyklu. Pomyslný bod charakterizující střed doby spánku se začne posouvat zpět proti hodinovým ručičkám.
Roenneberg se k poznatku vyjadřuje tak, že nemůže dokázat zda příčinou posunu je chování, nebo vnější faktory. A v žertu parafrázuje, že těžko zjistit zda „mladí chodí později spát protože chodí na disko a nebo zda chodí na disko, protože chodí později spát“...
Nejen Rozenberg, ale i jiní psychologové jsou novým poznatkem nadšeni. Oceňují na něm dvě věci. Jednak to, že se ukázalo, že zlom v časování našich biologických hodin má svojí biologickou podstatu a pak to, že jsou nyní poprvé schopni nějak blíže charakterizovat konec adolescence. V prosazování tohoto znaku za oficiální hodnotu stanovující ukončení adolescence, jim bude nápomocen i fakt, že dynamika časového posouvání středu doby našeho spánku dobře respektuje dlouho známý fakt, že dívky se vyvíjejí rychleji než chlapci. Dívkám, které v této studii „spaly nejdéle“ (jinak řečeno - končila jim adolescence) bylo 19,5 roku, zatímco chlapci si svůj „bod zvratu“ protahovali až do svých 20,9 let.
Pramen:
Institut für Medizinische Psychologie
Poznámka: Moji synové jsou zrovna ve věku, kdy doma s ničím nepomohou, mají v pokoji neskutečný bordel (čeština nemá vhodný výraz pro stav věcí), a dostat je o víkendu z postele před polednem vyžaduje silné nervy a časté počítání do deseti. Naštěstí ti „zmetci“ Osla nečtou, jinak by argumentů z Mnichova použili k definitivnímu posunutí oběda (na němž se jejich přičinění rovná nule), na neurčitou dobu, někdy po čtrnácté hodině. Pokud si ale myslíte, že Vaši náctiletí jsou jiní a že by nějakým omylem na Osla zabloudit mohli, načež by pochopitelně následovalo zneužití zde presentovaných vědeckých poznatků, stačí nám to naznačit v diskusi a my tento článek ze stránek odstraníme.
Diskuze:
Vyjímka potvrzuje...
Tichovský,2005-02-09 16:08:00
Něco na tom článku opravdu bude,ale vyjímka potvrzuje pravidlo.Já za normálních okolností chodím spát ve 12 a vstávám v 9.Někdy jsem schopný to posunout daleko přes půlnoc,ale vstávám pořád stejně.Když ale musím jít ráno do práce(jednou za tři týdny-je to jen výpomoc) a mám vstávat ve 4,tak se mi vše posune zpět:chodím spát v 8.Taky se to dá zvládat.Nejhorší je přinutit se jít spát dřív než mám v té době zvykem.Podle mého názoru se to dá naučit tak,když si budu denně nařizovat budíka na brzo a po dlouhém únavném dni brzo lehnu do pelechu.A to je mi 21,6 a tento výzkum na mě asi neplatí.
A ještě něco:některým lidem dělá problém přechod letní-zimní čas a naopak.To já zase žádné problémy nemám.
A ještě něco:Na jednu stranu je pravda,že puberťáci musí podle svých biologických hodin vyspávat do 12,ale kdyby je rodičové ráno nebudili,tak by z nich byli neschopní zakrněnci.
tak to mi odlahlo
m,2005-02-05 20:02:51
fu tak to som fakt rada, ze na to existuje taketo medicinske vysvetlenie,uz som sa totiz zlakla, ze som strasny lenivec, ale uz o taky rok dva to teda skonci, tak to som fakt rada.
To je paráda!
nepeta,2005-01-28 00:13:43
Je mi už dost na to, abych trpěla nespavostí, ale naopak: mohla bych spát za republiku na olympiádě a medaile by byla naše. Jasně,vstanu ráno,protože musím, ale když mám důvod, mohu spát 20 hodin denně několik dní za sebou, a o další noční spánek mě to nepřipraví. Usnu okamžitě, kdekoli se nečinně " opřu" nebo zastavím. Televizi mohu sledovat většinou jen při nějaké práci. Takže jsem vlastně stále mladá!
A sakra...
ZY,2005-01-26 11:19:31
Tak to dospívám zřejmě již od svých deseti let (lépe řečeno, kdy sem vstával předtím, si nepamatuju), kdy sem lezl o víkendu z postele nejdřív tak v deset. Trochu horší ale je, že teť ve svých 21.5 mi nedělá problém lézt z postele i v týdnu (ti vysokoškoláci... :)) ve tři... odpoledne. :) Sice chodím spát pravidelně s prvními paprsky slunce (su asi upír), tak někdy spát musím, ale někdy to dělá trochu problémy. Třeba dneska sem na zkoušku spal asi 2 hodiny. Sice sem se učil, ale dřív než ve 4 bych stejně neusnul... Začínám si říkat, že bych s tím asi měl začít něco dělat...
neobjektívne
Lucy,2005-01-25 17:58:45
Takže ja budem dieťa až do smrti!Myslím ,že to nie je hodnotené objektívne.Niektorí ludia žijú v strese a stávajú iba ked musia.No proste nesúhlasím s článkom.
Díky, díky, díky:-)
leslinka,2005-01-24 18:31:08
Je mi 19... O tom, jak dlouho dokážu spát, můžou moji rodičové vést nechápající hodinové monology! Každopádně další blbý narážky už nebudou, páč tenhle článek tisknu tak stopadesátkrát, vyvěsím to ve všech pokojích v baráku a taky to porozdávám všem známým jako prevenci před dalšíma kecama rodičovstva na naše nebohé dospívaní:-)
Problem?
Olivia,2005-01-20 07:53:22
No jo no...ja vstavam v 5.20 a chodim spat ve12. Pak sice nevnimam co probirame ve skole, protoze myslim na spani a doma zase myslim na skolu, abych to stihla, ale stejne ukoly udelam az tam. Ja spat proste neumim chodit driv. Jinak musim myslet na to, co by se dalo v tu chvili delat a hned me prejde spanek...i kdyz jsem unavena. Je mi 17 a potrebuju spat 12 hodin denne (ne-li vic)-totiz, kdyz nemam skolu tak dokazu spat a spat. Jinak to dospavam o vikendu...Co mam delat, abych nebyla unavena ve skole?? Je to divny. No treba nekdy neslysim ani dva budiky u ucha a radio...nevzbudi me nic.
ooops
Marki,2005-01-18 20:01:23
Já jsem tři roky vstávala o víkendu kolem sedmý a teď kolem desátý asi jdu v sedmnácti do puberty!!!!!!! ale to je blbost asi jsem jiná (jinak jsem vyvinutá)
Tri smeny
Venca,2005-01-16 15:25:37
To by me zajimal nejaky vyzkum, jak na cloveka pusobi trismenny provoz v praci. Jestli to neni zdravotne nebezpecne.
pekny, ale
Freshman,2005-01-16 12:31:56
pekny, ale mohli by pokracovat druhym vyzkumem kde by se zjistovalo proc vlastne rodice nuti sve potomky vstavat z duvodu "my uz nespime, tak proc by meli spat oni", napadlo me ze si clanek vytisknu a ukazu rodicum jako vysvetleni meho chovani, ale proc bych jim mel vysvetlovat ze chodim spat po pulnoci a tak logicky chci spat aspon do dvanacti? Nevim proc, me to tak proste vyhovuje. A dalsi vec je ze skola nam naprosto regulerne rozhazuje bioritmy, proc uz od osmi? protoze ti co to vymysleli uz nejsou adolescenti? :)
proc od osmi ...
klak,2005-01-16 15:13:28
proc je skola od osmi? asi proto, ze pani profesori se sice probudi uz rano v sest, ale ve tri odpoledne uz jim to tolik nemysli ;o)
az ve tri?
Freshman,2005-01-17 00:22:06
jooo kdyby ve tri, videl sem pripady...ale to je fuk, blby je ze zaciname v osum, koncime ve ctyri odpolko a na nasi (stredni) skole nejsou vyjimkou dny kdy je polovina hodin uplne promarnenej cas (pokud si teda zak neprinese knizku a necte si), ja nejsem proti, at tam sou zbytecny predmety, 100lety soustruhy na elektrotechnicky skole, klidne, jestli to nekoho bavi (vecina zaku tam nevidela vzivote kladivko bez mikroprocessoru), ale at me nenutej tam sedet kdyz ucitel rekne "dneska nebudem spinit stroje." Jenze to ne, hezky zapsat do tridnice a pak hromada kecu. Kdyby se to zredukovalo, mohlo by se bez problemu chodit na desatou a biorytmum by bylo ucineno zadost. Srdce mi krvaci kdyz vidim ty hodiny promarneneho casu kterej by se dal promarnit prijemneji.
Jsem asi výjímka
Sakul,2005-01-16 10:43:28
Je mi 17 let. Přes týden chodím spát okolo 22 hodiny a vstávám okolo 6. O víkendech chodím spát tak k půlnoci a vstávám okolo 8 ráno občas i dřív. Jsem vyjímka?
Je mi 19. Díky...
Saladin,2005-01-13 14:23:46
Tak teď už vím, čím to je a díky Vám mám i argumenty proti rodičům :-D
Takže jsem stále ještě puberťák
Pavel Brož,2005-01-10 14:01:21
naštěstí ale ne sám :-))) Celá naše vodácká parta má ve zvyku na našich společných akcích definovat "lokální časové pásmo" spočívající v posunutí o dvě hodiny zpětně vůči času středoevropskému. Třeba teď o Silvestrovském týdnu se málkody vstávalo před devátou hodinou našeho lokálního času, chodilo se spát mezi jednou a druhou hodinou našeho času :-))) Tomu odpovídalo i podávání jídel - obědy mezi čtvrtou a pátou hodinou středoevropského času atd..
Nic si z toho Pavle nedělej, je nás víc.
Ota Beran,2005-01-11 09:07:25
Já sám patřím k lidem, o nichž se dá říci vstává do práce v šest, probouzí se okolo desáté. A jak znám autora článku, respektive jeho schopnost odpovídat na maily v těch nejnemožnějších pro většinu lidí nočních hodinách myslím, že mezi nás puberťáky patří taky, ale v jeho případě je to o to horší, že si toto zjištění kompenzuje buzerací vlastních dětí ohledně nepořádku v pokoji.
Ach jo
R,2005-01-10 10:09:58
Velice doufam, ze mohou byt vyjimky potvrzujici toho podivne pravidlo. Pokud ne, jsem osmadvacetilety adolescent. Ach jo.
díky za tento článek
Jana,2005-01-09 22:29:57
Tak tímhle článkem jste mě potěšili, je mi sedmnáct a o víkendech zásadně nevstávám před jednou hodinou odpoledne. Alespon mám doma čím argumentovat, je to biologicky dané :-)
jo jo
Gazan,2005-01-09 19:18:12
S tím spaním je to fakt. Syn má 12 let, puberta s ním mlátí, před devátou nevstává. Vidím, že to nejspíš ještě protáhne. Momentálně bych byl raději, kdyby tak dlouho spala roční dcera.
Bordel, že pro něj nemá čeština slovo :-)
Dramenbejs,2005-01-09 14:36:46
Bordel, že pro něj nemá čeština slovo?
Je to něco jako když jsme hledali na kolejním pokoji ztracený chleba a našli jsme ho asi po měsíci na stole uprostřed místnosti, poté, co plíseň z něj přerostla do viditelných pater nepořádku ;-) ?
Jsem jeste v puberte?
Howking,2005-01-10 00:28:21
Kdyz jsem zacal podnikat a nemit pevnou pracovni dobu, zacal se muj "stred" spanku postupne posouvat k ranu. Nyni jsem ve stavu, kdy citim potrebu spanku kolem 3-ti hodiny ranni a nemusim-li vstavat, nevstavam pred polednem. Toto posouvani stale pokracuje. Podle vaseho clanku typicke pro deti pred koncem puberty, jenze mi je 33 let!!!
Bordel
Ota,2005-01-10 08:01:34
Bordel je nehezké a zavádějící slovo ve skutečnosti označující místo, kde je pokud mohu podle nepříliš častých návštěv soudit docela pořádek. Navrhoval bych pro stav uvnitř pokojú -náctiletých používat snad správnějšího pojmenování "vysoká míra entropie systému"
Puberťáků nad 30 bude asi více:-)
edison,2005-01-10 15:30:40
Vztávám po 11. hodině i v pracovní dny a usínání se mi posouvá stále později a když dosáhne opravdu nepraktických hodnot (4 hod. a později), musím to "přetočit" tím, že nejdu spát vůbec a pak zas večer usnu normálně. Často se to ale na první pokus nepovede, neboť mě uprostřed spánku probudí podnájemník, který chodí spát také pozdě.
Entropie v mém pokoji dosahuje hodnot, za které by se nemusela stydět ani kvantová pěna, zapomnenuté potraviny většinou nemusí prorůst na povrch (ono by to třeba v případě metrové vrstvy ani moc nešlo), stačí že kolem létají octomilky. Entropie u podnájemníka není tak velká, ale roste podstatně rychleji, takže tu mojí brzy dožene.
A abych si byl s puberťáctvím jistý, začal jsem před nedávnem jezdit na skateboardu...
pan Horníček
Michal,2005-01-10 15:51:11
pro tento stav měl krásný výraz: malý, přehledný nepořádek. Dovedl si to ideologicky zdůvodnit.
spankove cykly
Yokotashi,2005-01-10 15:55:49
Nevim cim to je, ale odjakziva mam prirozeny vstavaci cas 12:00 +- 15 minut. Bez znatelnych posunu (tedy pokud nejdu spat v 9 rano :-)). Zvlastni je ze poledne detekuji i v podzemi apod. kde se telo nema jak synchronizovat s tim, jak probiha den ...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce