V dnešním adrenalinovém světě střídá v médiích jedno globální ohrožení druhé. Když to není globální oteplování, tak se to týká jaderných zbraní, vymírání biodiverzity, znečištění anebo třeba globálních pandemií.
V roce 2018 vznikl nezávislý panel expertů Světové zdravotnické organizace WHO a Světové banky na globální zdravotní rizika „Global Preparedness Monitoring Board“ (GPMB). V těchto dnech panel GPMB zveřejnil novou zprávu pod poměrně výmluvným názvem „A World at Risk“, ve které experti panelu hodnotí připravenost našeho světa na zásadní zdravotní krizi. Jak se zdá, svět v jejich očích nedopadl zrovna dobře.
Experti panelu vzali v úvahu všechno možné – od nových trendů v politice až po dohady kolem globálního oteplování. Dospěli k závěru, že v současné době existuje velmi reálné riziko rychle se šířící a vysoce smrtící globální pandemie patogenu dýchacích cest. Taková pandemie by podle nich usmrtit 50 až 80 milionů lidí na celém světě a zlikvidovat téměř pět procent světové ekonomiky.
Jak autoři zprávy uvádějí, globální pandemie takových rozměrů, ať už přirozená nebo záměrně rozpoutaná, by mohla mít katastrofální dopad na celé státy. Po světě by se šířila zkáza, nestabilita a lidé by přišli o své bezpečí. Podle nich není svět na takovou pandemii v současnosti v dostatečné míře připraven. Na druhou stranu, experti panelu GPMB jsou přesvědčeni, že je stále čas změnit situaci v náš prospěch, pokud tedy devastující globální pandemie nebo třeba zombie apokalypsa nepropukne v následujících dnech.
Panel GPMB uvádí, že by svět měl urgentně věnovat pozornost celkem sedmi akcím, které by nás měly připravit na riziko devastující globální pandemie:
1. Šéfové vlád jednotlivých států by se měli zavázat k připravenosti na takovou pandemii a hlavně do takové připravenosti investovat.
2. Státy a regionální organizace musí jít v tomto ohledu příkladem.
3. Všechny státy musí vybudovat silný a životaschopný systém obrany proti pandemiím, včetně pravidelných simulací a cvičení.
4. Země a instituce musí být připravené na nejhorší. Velmi by pomohly vydatné investice do výzkumu a vývoje vakcín a přípravků vhodných pro takový druh pandemie. Všechny země musí mít systém, díky němuž budou okamžitě sdílet sekvence genomu a další informace o veškerých nových patogenech, které představují hrozbu.
5. Na připravenosti se musí podílet finanční instituce.
6. Poskytovatelé rozvojové pomoci musí vytvářet pobídky a podporovat financování připravenosti v nejchudších zemích.
7. OSN musí posílit mechanismy koordinace celosvětového úsilí v případě takové pandemie.
Jak bez obalu říkají autoři zprávy panelu GPMB, pokud jde o pandemie, již dlouho podléháme nebezpečnému cyklu paniky a zanedbávání. Když se objeví vážné nebezpečí, tak panikaříme a vyvíjíme značné úsilí. Jakmile ale akutní riziko pomine, tak většina takových snah vyšumí do ztracena. Měli bychom to změnit.
Literatura
Futurism 20. 9. 2019.GPMB report „A World at Risk“
Očkování proti spalničkám zachránilo 20 milionů životů od roku 2000
Autor: Stanislav Mihulka (05.11.2017)
Globální nákaza: Jak by mohl vypadat patogen úspěšné pandemie?
Autor: Stanislav Mihulka (19.05.2018)
Exercise Mataika: Jak dopadla krvežíznivá simulace útoku neštovicemi?
Autor: Stanislav Mihulka (22.02.2019)
Diskuze: