Paleontologové z Queen Mary University of London v časopisu Journal of Vertebrate Paleontology popsali nový druh impozantního pterosaura. Žil na území Severní Ameriky před zhruba 76 miliony let.
Nově popsaný druh náleží do Azhdarchidae - pterosaurů (často nesprávně řazených do pterodaktyl). Začátek objevu spadá do doby před třiceti lety, kdy se v kanadské Albertě našly fosilie velkého živočicha. Tehdy je paleontologové přisoudili již tehdy známému pterosaurovi z Texasu, jménem Quetzalcoatlus.
Podle Davida Hone, vedoucího kolektivu, který kanadské fosilie nalezené v roce 1972 jihovýchodně od Alberty v depozitech vrstvy Campanian studoval, se nejedná o stejného živočicha, který létal nad územím Texasu. Pomocí dalších kosterních nálezů, na nichž jsou patrné otvory související s uspořádáním vzdušných vaků, vědec zjistil, že se jedná o čistě kanadského pterosaura, náležejícího ke zcela odlišnému druhu. Dobře zachovaný nález kosterních pozůstatků svědčí o tom, že šlo o mládě a mělo rozpětí křídel pět metrů.
Další nálezy, například velké krčníkosti dávají tušit výsledný obraz létajícího kolosu. Ostatním gigantům, jako byl Quetzalcoatlus northropi, se svou velikostí přinejmenším vyrovnal. Podobně jako ostatní příbuzní nového pterosaura, i tento "kanadský", byl masožravcem a na jeho jídelníčku byli jiní plazi, savci i dinosauři. Nový poznatek mimo jiné ukazuje, jak byla tehdejší křídová fauna druhově bohatá.
Literatura
Hone, David; Habib, Michael; Therrien, Francois.: Cryodrakon boreas gen. et sp. nov. a Late Cretaceous Canadian azhdarchid pterosaur. Journal of Vertebrate Paleontology. DOI: 10.1080/02724634.2019.1649681
Sbírali pterosauři potravu z vodní hladiny?
Autor: Jaroslav Petr (24.07.2007)
Gigantičtí pterosauři létali nonstop 16 000 kilometrů
Autor: Josef Pazdera (19.10.2010)
Byl Pelagornis opravdu největším létajícím gigantem všech dob?
Autor: Josef Pazdera (11.07.2014)
Ptáci versus pterosauři
Autor: Vladimír Socha (15.12.2015)
Čína posunuje vznik peří o 70 milionů let, do doby okřídlených draků
Autor: Josef Pazdera (20.12.2018)
Diskuze:
Oprava
Tomáš Novák,2019-09-11 08:32:30
Jen pár drobností - jedná se o čeleď Azhdarchidae, patřil tedy mezi az(h)darchidy. Quetzalcoatlus je rod, nikoliv druh (to je Q. northropi) a Campanian - česky kampán - je geologický věk (či stupeň) :-) Jinak hezký článek!
Josef Pazdera
,2019-09-11 12:08:02
Díky za doplnění. Přesto bych rád ponechal text, tak jak je. U paleontologických nálezů, které jsou tak sporadické a to, jak co do počtu nálezů, tak do jejich zachovalosti, a detailů podle kterých se členění na čeledě, rody, druhy provádí, se pouštím krajně nerad. I proto, že co autor, to mnohdy rozdílný názor na zařazení do jiné škatulky. Je to proto, že mantinely jsme si vytvořili hodně technokraticky. Proč mám k tomuto škatulkování nedobrý vztah? Inu proto, že genetické studie toto členění na základě podobnosti (rozdílnosti) anatomických znaků, staví až příliš často doslova "na hlavu". Pravdou ale je, že nějak se domluvit musíme a nic lepšího zatím v paleontologii nemáme. Je ale dobré při takovém členění mít vždy na paměti, že případné spory není nikdo schopen rozsoudit, neboť DNA se z tak dávné doby nezachovala.
Ohledně kampánu nic proti, ale použil jsem formulaci autorů, kteří hovoří o vrstvě v níž se fosilie našly. Chtělo to v článku k tomu dodat bližší vysvětlení. Že se jedná o geologickou formaci, která spadá do epochy svrchní křída a že se u ní uvádí časové rozpětí 83,6-72,1 milionů let. Jenže pak je k tomu potřeba také dodat, že studie se tímto časovým členěním zase tak moc neřídí. Co do stáří fosilií pracovali autoři s nálezy s odhadovaným stářím od 60 do 72 milionů let, což do vymezeného časového rámce kampánu jaksi moc nezapadá. Časové vymezení kratších časových úseků jakým je kampán, je potřeba pro různé kontinenty chápat dost relativně a tomu jsem se chtěl vyhnout.
teplota
Kamil H.,2019-09-11 06:30:52
Dá se z fosílií, případně jinak, určit, jak chladné ty severní větry tenkrát byly?
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce