Jedná se o dosud neznámý druh makaka. Objev způsobil mezi ekology rozruch, protože naposledy byl nový druh makaka objeven před sto lety. Bylo to v roce 1903 na ostrově
Mentawai v Indonésii. Nikdo nepředpokládal, že v zemi, která má přes miliardu obyvatel, by se něco jako nový druh primáta mohlo najít.
Nový makak byl objeven v dosud netknuté přírodě Arunáčalpradéše /Arunachal Pradesh /, což je jeden z 28 svazových států tvořících Indii. Lokalita výskytu je v samém severovýchodním cípu země v těsném sousedství s Čínou v nadmořské výšce v nadmořské výšce 1600 - 3500 metrů nad mořem.
Makaka objevila výzkumná expedice (NCF), která pátrala v neprobádaných vysokohorských oblastech Indie. V těžko dostupném terénu výzkumníci narazili na makaka, který je upoutal tím, že měl na temeni výraznou ozdobu z tmavých chlupů, obklopenou světlou výraznou skvrnou. Na to, že se jedná o nový druh a ne o křížence přišli vědci jednoduchým způsobem – v okolí, na 1200 km čtverečních se prostě případné potenciální rodiče, kteří by mohli dát vznik zmíněným křížencům, společně nevyskytují. Na prozkoumané ploše zatím žije řada tlup „munzal“, jak jim říkají domorodci, a všechna zvířata si jsou podobná. To je mimo jiné také potvrzení toho, že se nejedná o křížence, nýbrž o samostatný druh (podle mendelových zákonů je uniformní jen F1 generace potomků).
Území výskytu nového makaka je v podhůří Himaláje a patří k jednomu z nejvýše položených míst na Zemi, kde primáti žijí.
V poslední době jsme konfrontováni se skutečností jak celá řada druhů primátů je ohrožena a nebo dokonce jak nenávratně mizí. Je příjemnou změnou slyšet zas jednou zprávu ze zcela jiného soudku.
Pramen a foto: http://www.ncf-india.org/
Diskuze: